Valdininkai dėl tvano rūsiuose apkaltino sovietinę sistemą

Valdininkai dėl tvano rūsiuose apkaltino sovietinę sistemą

REZONANSAS

Valdininkai dėl tvano rūsiuose apkaltino sovietinę sistemą

Po „Šiaulių krašto“ straipsnio apie kasmetinius potvynius meškuitiškių rūsiuose (“Para be miego, arba “chaltūra“ už Europos pinigus“), apsemtų Meškuičių atstovai, surinkę keliolika parašų, kreipėsi į Šiaulių rajono savivaldybės merą Algimantą Gaubą, prašydami pagaliau imtis spręsti penkeris metus besitęsiančią problemą.

Rašėme, kad problemos prasidėjo iš karto po to, kai Meškuičiuose buvo įvesta Europinė kanalizacija.

Nijolė KOSKIENĖ

nikos@skrastas.lt

Tebetvinsta

Ketvirtadienį į Šiaulių rajono savivaldybę atvyko apsemtų Meškuičių atstovai Robertas Gajauskas su mama Vidute. Kiti nelaimėliai tebesėmė jau antrą parą tvinusius rūsius. Penktadienį, pranešė meškuitiškiai, kai kurie rūsiai pradėjo sausėti, kai kurie dar tvino.

„Šiaulių kraštas“ rašė, kad prieš penkeris metus Meškuičiuose įrengus ES finansuotą nuotekų valymo sistemą, keliolika Meškuičių namų mažiausiai du kartus per metus patiria tvaną: skęsta rūsiuose įrengtos patalpos, virtuvės, genda buitinė technika, baldai.

Meškuitiškiai teigė žinantys priežastį: esą įrengiant Europinę nuotekų sistemą, prie jos buvo prijungta senoji tarybinė, į kurią sueidavo ne tik fekalas, bet ir drenažas, tai yra požeminiai vandenys. Tad dabar, patvinus Meškuičiams, sovietinio palikimo namai iš rūsių semia visą lietaus vandenį.

Apkaltino tarybinę santvarką

Meškuitiškius priėmęs Šiaulių rajono savivaldybės meras Algimantas Gaubas reabilitavo europinį projektą, esą šis buvęs geras, pakankamai tinkamas Meškuičių fekalo apimtims.

Iškviestas Turto skyriaus vedėjas Alfredas Budrys meškuitiškiams priminė tarybinius laikus, kai kolūkis pasistatė miestelį, o nuotekas leido į kanalą, tuo metu buvo Meškuičiuose net kilęs dizenterijos židinys.

Tada buvo dėta daug pastangų ir ekologinė problema buvo išspręsta, už ES lėšas pastačius nuotekų valymo įrenginius.

A. Budrys sakė žinantis, kad į senąją tarybinę kanalizaciją be buitinių nuotekų buvo suvestas visas drenažas. O kadangi, aiškino Turto skyriaus vedėjas, visi ES pinigai griežtai limituojami ir leidžiama juos investuoti tik iki sklypo ribos (griežtai draudžiama už ES lėšas vykdyti darbus privačiame sektoriuje), „tai mes praeidami nukirtome tas jūsų trasas ir sujungėme į bendrą kanalizaciją, bet dabar į tą kanalizaciją apart jūsų kanalizacijos bėga ir visas to rajono paviršinis vandeniukas“. Ir tai esą logiška.

Bėda ta, kad visą tarybinę kanalizacijos sistemą suvedus į valymo įrenginių tinklą, šis priverstas pumpuoti ir fekalą, ir lietaus vandenį, o už tai, pripažino pats A. Budrys, visi Meškuičių gyventojai priversti mokėti didesnius mokesčius.

Rado atpirkimo ožį

„Šiaulių kraštui“ paklausus, ar prieš penkeris metus, “kai jūs nukirtote tas trasas“, nebuvo aišku, kad taip atsitiks, A. Budrys neslėpė, kad buvo aišku.

Gal reikėjo problemą spręsti kažkaip kitaip?

„Jūs puikiai suprantate — jei pinigų būtų tiek, kiek reikia, taip, viskas būtų padaryta. Bet tų pinigų nebuvo, nėra ir dabar“, — sakė valdininkas.

„O jei aš noriu parduoti, tai ką aš gausiu už šitą namą? Ar jūs pirktumėte mano namą? Esu plikas ir tarp š...“, — neišlaikė R. Gajauskas.

A. Budrys ėmė priekaištauti žurnalistams, kad šie nori būti geri ir pasiūlė nuvažiuoti į Meškuičius, esą „niekur nedingęs tas kolūkio pirmininkėlis“ ir paklausti: “Tai kodėl jūs, gerbiamasis, taip padarėt, ir kodėl Meškuičių gyventojai leidžia jam dar gyventi Meškuičiuose“.

„Jūs turėjote su šakėmis jį išginti iš savo teritorijos“, — pasiūlė meškuitiškiams valdininkas.

„Prieš 40 metų kas žinojo, kad ateis nauja trasa?“, — stebėjosi R. Gajauskas.

Pasiūlymas yra, pinigų nėra

Meškuičių atstovai prašė rasti bendrą kompromisą, kaip išspręsti problemą, kad jie nebeskęstų. „Dabar krūtinėmis mes kanalizacijos neuždengsime“, — sakė meras A. Gaubas. Jo manymu, išeitis viena: projektuoti Meškuičiuose atskirą lietaus kanalizaciją. Bėda ta, kad Europa lietaus kanalizacijos nefinansuojanti, o savivaldybė, žinia, pinigų neturinti.

Meškuitiškiai išėjo, gavo pažadą per savaitę sulaukti valdininkų atsakymo.

Kaltų ieškos draudikai

Apsemtieji Meškuičių gyventojai yra apsidraudę nuo apliejimo. Po liūčių atvykę ekspertai jau apžiūrėjo apsemtas patalpas ir skaičiuoja žalą.

Ernesta Dapkienė, Lietuvos draudimo atstovė ryšiams su visuomene, „Šiaulių kraštui“ sakė, kad bendrovės teisininkai jau renka informaciją ir dokumentus apie įvykius Meškuičiuose ir, jeigu bus nustatytas pagrindas, pinigus bus bandoma išieškoti iš kaltosios pusės regreso tvarka.

Tokių precedentų, sakė E. Dapkienė, kai bendrovė išieško pinigus regreso tvarka iš valstybinių institucijų, yra buvę.

POŽIŪRIS: A. Budrys, Šiaulių rajono savivaldybės turto skyriaus vedėjas, neslėpė, kad sujungus tarybinę kanalizaciją su nauja europine, buvo žinoma, kad kai kurie meškuitiškių namų rūsiai bus periodiškai užtvindyti.

 

PROBLEMA: „Pasiuvo naują švarką, o rankoves paliko senas“, — taip problemą su sovietine-europine kanalizacija apibūdino apsemtųjų meškuičių atstovas Robertas Gajauskas, praėjusią savaitę pas Šiaulių rajono merą atvežęs apsemtų gyventojų parašus.