
Naujausios
Maudynės Kleopatros baseine
Poilsiaujant Turkijoje būtų nuodėmė neaplankyti bent vieno šios šalies antikinio miesto, kurių buvusioje Romos ir Atėnų teritorijoje – apstu.
Gyvenome šalia senojo Sidės miesto, kurį aplankėme, nuvažiavome ir į už trijų šimtų kilometrų esančią Pamukalę ir antikinį Hierapolio miestą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pasivaikščiojimas prie Apolono ir Atėnės šventyklos
Gyvenome šalia vienos iš seniausiųjų Turkijos gyvenviečių Sidos. Aplink antikinį miestą esančios kurortinės zonos pavadintos Side. Viešbutis – visai šalia jūros.
Tad maudynės labai permainingoje, kartais apyramėje, o kartais tiesiog siutėjančioje jūroje, nuo kranto šluojančioje daiktus, keliolika dienų tapo kasdienybe.
Kasdienybę paįvairinome miesto autobusu nuvykdamos į senąjį Sidos miestą.
Maždaug kilometrą besitęsiančiais mediniais šaligatviais šalia daugybės išlikusių miesto ir senųjų pastatų sienų, griuvėsių ir kitokių likučių traukia būriai turistų. Praėjo lietuviškai šnekanti grupė.
Išskirtinis šio miesto bruožas – išlikę romėnų akvedukai, neretai vadinami senovės inžinerijos šedevrais. Tai konstrukcijos, kuriomis atiteka vanduo.
Miestus senovės romėnai statydavo prie didelių upių. Romos gyventojai vandeniu apsirūpindavo iš Tiberio upės bei aplink esančių versmių ir šaltinių.
Pradėjus statyti vis daugiau pirčių, vandens poreikis augo. Mat pirtys tuomet buvo ne tik maudynių, bet ir susibūrimų bei bendravimo vieta. Todėl artimas Cezario draugas Marcus Agrippa 19 metais prieš mūsų erą pastatė akveduką, kuriuo atitekėdavo vanduo į viešąją pirtį. Po maudynių vanduo iš pirties bei tualetų patekdavo į kolektorius ir būdavo valomas.
Kai kurie akvedukai būdavo apie šimto kilometrų ilgio. Dalis vandentiekio būdavo nutiesiama ant atramų, didžioji dalis eidavo po žeme. Vandens maršrutą bei nuolydį, vamzdynų skersmenį nustatydavo topografai. Akvedukus statydavo vergai.
Sidoje neblogai išsilaikiusios miesto sienos, teatro, nimfėjos arba dekoratyvinio fontano bei Apolono ir Atėnės šventyklos likučiai.
Senajame mieste nėra gyvenamųjų namų. Tačiau turistus vilioja abi senųjų gatvelių puses okupavę prekiautojai. Čia jie įkyresni negu kitose Turkijos vietose.
Medvilnės pilis
Į Pamukalę, kurios pavadinimas, išvertus iš turkų kalbos, reiškia Medvilnės pilį, turistus autobusas išveža naktį. Kadangi atstumas – nemenkas, o dar sugaištama kol iš visų viešbučių surankiojami ekskursijos dalyviai. Atrodo, jog poilsiautojai nėra dideli kelionių fanai – iš viešbučio ateina po du–tris žmones.
Kai kurios kelionių agentūros siūlo dviejų dienų kelionę su nakvyne, tuomet nereikia važiuoti naktį, daugiau komforto. Tačiau buvo gaila prarasti porą dienų, todėl pasirinkome vienos dienos kelionę. Išvykome trečią valandą ryto.
Vos pradėjus švisti, užsukome į kalnų kaimelį. Čia vietos restoranėlyje buvo numatyti pusryčiai. Kieme pasitiko pulkas žąsų. Per paprastą kaimišką prieangį patekome į didžiulę salę, kurioje paskubomis papusryčiavome. Palyginti su viešbučiu, pusryčiai – gana kuklūs, prėską arbatą vos gali nuryti.
Pamukalę pasiekėme tik po to, kai užsukę į netoli jos esantį kaimelį, buvome supažindinti su vyndariu ir raginami pirkti brangius vynus, aliejus ir kitokius turkiškus produktus. Išradingi turkų gidai remia saviškių verslą ir net į vienos dienos ekskursiją sugeba įterpti bent porą prekybos taškų.
Pagaliau pasiekiame kelionės tikslą. Ekskursiją pradedame nuo antikinio Hierapolio miesto. Į jį patenkame pro puošnius vartus. Gidas Adamas pasakoja, jog miesto vartai buvo perstatyti. Jie labai svarbūs tam, kad į miestą atėję svetimi žmonės neatneštų ligų. Miesto svečiai prie vartų būdavo patikrinami, po to pasiunčiami į pirtį.
Apeiname jo griuvėsius. Čia antrajame mūsų eros amžiuje stovėjo romėnų pilys. Ištaigingose, marmuru, kolonomis ir skulptūromis puoštose pilyse ilsėdavosi imperatoriai. Radiniai rodo, jog tai buvo išskirtinai prabangus kurortas. Čia buvo pirčių kompleksas.
Pagaliau atsiduriame prie antikinio amfiteatro po atviru dangumi. 45 akmeninių suolų eilės, padalintos į aštuonis sektorius. Gidas pasakoja, jog čia gali sutilpti 15 tūkstančių žmonių.
Dar yra ir Hierapolio miesto globėjo Apolono šventyklos liekanų. Apolonas – tai antikinis saulės, šviesos, muzikos ir poezijos dievas.
Pakeliui į amfiteatrą matėme ir nekropolį – mirusį miestą. Jis – už buvusio miesto ribų. Tai ne įprasti iš žemių supilti kapai, o mauzoliejai ir sarkofagai, iš tolo atrodantys tarsi besimėtantys betono luitai. Jų priskaičiuojama daugiau kaip tūkstantis.
Baltosios vandens terasos
Iš mirusio miesto Hierapolio, kuris dar vadinamas šventuoju miestu, patraukiame į Pamukalę, kur buvo žadėtas gamtos stebuklas – gydomieji terminiai vandenys ir galimybė išsimaudyti bei paplaukioti antikiniame baseine, dar vadinamame Kleopatros baseinu.
Ši vieta unikali kalcio oksido prisodrintu vandeniu, kuris tekėdamas kalno šlaitu suformavo baltus terminius baseinus. Po juos braidžioja būriai turistų. Tikima, kad kalcio prisodrintas terminis vanduo gerina savijautą. Tačiau baltieji baseinėliai – labai slidūs. Reikia saugotis, kad paslydęs neapvirstum.
Kiek tolėliau išniręs kalnelis su įduba ir joje tyvuliuojančiu kalcio vandeniu. Baseinėlio kraštus žymi balti stalaktitai, išvingiavę savotiškus raštus. Kalbama, kad būtent šiame baseinėlyje maudydavosi ir atlikdavo kitas grožio procedūras garsioji Kleopatra.
Pamaklinėję po baltąsias terasas, keliaujame maudynių į antikinį baseiną, kažkodėl vadinamą Kleopatros baseinu, matyt, kad suviliotų daugiau turistų. Prie baseino krašto stovi kontrolieriai. Įleidžia tik parodžius bilietą.
Įbrendame į šiltą 30 laipsnių vandenį. Žmonių tiršta. Apie paplaukiojimą nė nesvajojame. Be to, vanduo – gana nešvarus. Kalbama, kad jame yra daugybė įvairiausių mineralų, todėl rekomenduojama pasimaudyti bent pusvalandį ar 20 minučių.
Maudytis nerekomenduojama nėščioms moterims, kraujospūdžio problemų turintiems ir širdies ligomis sergantiems žmonėmis.
Pabraidome, panyrame į vandenį, kad mineralų gautų visas kūnas, nes baseinas nedidelis ir negilus – vandens tik iki juosmens, pasimėgaujame šiltomis kaskadomis. Pradeda spausti smilkinius. Matyt, tai stebuklingojo vandens poveikis.
Autorės nuotr.
Dar išlikę Hierapolio miesto fragmentai.
Kalcis Pamukalėje suformavo baltas terasas.
Stalaktitų raštais aprėmintas baseinėlis vadinamas Kleopatros baseinu. Kalbama, jog ji čia atlikdavo grožio procedūras.
Kalcio prisodrintame vandenyje Pamukalėje turistai mielai maudosi.
Viena iš seniausių Turkijos gyvenviečių Side išsaugojo nemažai kultūrinio paveldo.
Šalia senojo Sidės miesto griuvėsių vaikštoma mediniais šaligatviais.