
Naujausios
Ryto ritualai
Šeštadienis. Sapne užgieda gaidys. O po to aidėdami prisijungia kiti – dešimtys, gal netgi šimtai jo giminaičių. Prisideda ir per garsiakalbį melstis kviečiantis žmogaus balsas. Girdisi tylūs žmonių žingsniai... Tai buvo ketvirtos valandos mano ryto sapnas. Renkuosi atsibusti vėlesniame sapne – su kylančia saule ir tingesniais gaidžiais. Šįkart prie jų prisijungia ožkos ir už jas garsiau baubiantys asilai, skamba žmonių juokas, girdėti, kaip kažkas šluoja kiemą.
Keliuosi ir aš. Apsirengiu ir einu semti vandens. Savo „dušui“, žinoma! Kol rankomis už virvės traukiu iš šulinio vandens kibirą, ganau lakstančias mintis. „Kaip bus gera grįžus namo nueiti į dušą... – kalbuosi su savimi. – Bet kaip mums pasisekė, kad turime šulinį! Pameni tuos vaikus, sustojusius į ilgiausią eilę prie vienintelio kaime vandens čiaupo su už save sunkesniais indais, ir vėliau tempiančius šį gyvybės eliksyrą ant galvų namo?“
Mintis išblaško besitaškantis vanduo. Supilu jį į kibirą ir einu į savąjį „dušą“ – kieme plytelėmis išklotą kampelį, kurį supa trys sienos be stogo. Kaip ir tualetas jis – be durų. Jokio stebuklo. Galimas daiktas, kad kai kas iš jūsų atsimena ar yra girdėję tėvų pasakojimus apie šią sistemą: paimi didesnį puodelį, semi, pili ant savęs, tada vėl semi – pili. Lyg kokia sakralinė ceremonija. Tai ypač smagu vakare, sutemus. Tada tai jau ne penkių, bet milijono žvaigždučių SPA!
Kelionė į turgų
– I saama! (Labas rytas!) – plačia šypsena sveikinasi mano gambijietė sesė Amisa. – Važiuoju į Brikamos turgų, prisijungsi?
Žinoma, prisijungiu. O kelionė smagi: pirmiausia stabdome taksi, kuris mus nuveža iki kito miesto sankryžos. Tada prisijungiame prie dar keleto žmonių, kurie tuoj varžysis dėl vietos autobusiuke. „Gele gele“ – taip vadinamas senas, bet spalvingas 16-iolikos vietų „mersiukas“, kuris riedėdamas barška taip, lyg girdėtum garsą „gele gele gele gele…“
Vos jam sustojus nieko nelaukdamas turi mesti savo kuprinę ant laisvos sėdynės, kad užsiimtum vietą. O tada ir prasideda. Į autobusiuką talpinami žmonės, vaikai, kūdikiai, lagaminai, maišai, dubenys…
Brikamos turguje – šimtai „gele gele“, tūkstančiai žmonių ir kalnai prekių. Nuo šurmulio, dėmesio ir karščio ūžia galva, tad ilgai negaištame ir perkame reikiamus produktus – žuvį, ryžių, riešutų sviesto, aliejaus, česnaką, kartųjį pomidorą ir kubelį prieskonių. Čia paprastai viskas perkama šiandienai. Net skalbimo miltelių įvyniojama į mažą polietileno skiltelę.
Amisa deda produktus į krepšį, o aš džiaugiuosi vietinių vaisių pasirinkimu – niekur kitur nesu valgiusi saldesnių bananų, nuostabesnių papajų, kokosų, apelsinų ir mangų.
Apsipirkusios traukiame ieškoti, kuo grįšime namo. Ši užduotis sudėtingesnė: netgi radus mūsų kaimo link važiuosiančią mašiną reikia laukti, kol ji prisipildys keleivių. O tai gali trukti ir valandą ar dvi. Viena iš vietinių savybių, kuria žaviuosi ir pati stengiuosi lavinti, – neskubėjimas ir kantrybė, mokėjimas laukti.
Žmonos ir piršlybos
Mūsų laimei, laukti šįkart neužtruko. „Gele gele“ triukšmingai parvežus mus namo, pasitinka džiūgaujantys šunys, ožkos ir didžiulis būrys mergaičių. Liūdna šioje šeimoje nebus niekada! Tiksliau, šeimose, nes jų galva turi dvi žmonas. Viena jų augina 10 vaikų, kita – 5. Vyriausiasis sūnus seka tėvo pėdomis ir gyvena tame pačiame „kompounde“ (sujungta troba) su dviem nuostabaus grožio moterimis.
Kol vyrai daro pertraukėlę tarp darbų ir tradiciškai susėdę verda „ataya“ – juodą saldžią arbatą, moterys renkasi namų ruošai – skalbti drabužių, gaminti valgyti. Visa tai užtrunka dešimteriopai ilgiau nei pas mus, todėl abi žmonos džiaugiasi galėdamos pasidalinti darbais.
Matydama, kaip savo rūbelius skalbia mažosios mergaitės, kimbu mirkyti ir rankomis trinti savųjų. Naudodamasi proga, klausiu moterų, kaip jos dalinasi vienu vyru – ar nesipyksta? Nusijuokusios jos atsako, kad kitoms būna visko: „Jos eina pas „marabou“ (užsiimančius magija) ir šitaip ieško sprendimų, o mes – geros draugės. Turime laiko pailsėti tiek nuo vyro, tiek nuo darbų.“
Šio atviro pokalbio proga joms papasakoju, kaip prieš keletą dienų ir man piršosi (tiesa, jau ne pirmą kartą) vietinis jaunikis – kolegijos direktorius, kiekvieną savaitgalį atvykstantis praleisti poros dienų į mūsų kaimą. Sykį visiems susėdus bendrai vakarienei jis papasakojo apie tris savo žmonas.
Buvo įdomu, kodėl trys, o ne viena? Vyriškis aiškino, kad Gambijoje moterų yra daugiau nei vyrų, o religija ir tradicijos liepia, jei yra galimybių, išlaikyti kelias, suteikti joms gerą gyvenimą. Esą tai kiekvieno vyro pareiga.
Todėl visos jo žmonos turi po namą. „Jei perku suknelę vienai, būtinai turiu nupirkti ir kitai, kad būtų absoliuti lygybė, – aiškino jis. – Dabar ieškau 4-os žmonos, norėčiau, kad ji būtų baltaodė. Jei tekėtum už manęs, turėtum savo namą, turtą ir labai daug laisvo laiko.“
Tada pasijuokėme iš šio jo pasiūlymo. Atsakiau, kad apsvarstysiu jį... Neteisiu tokio požiūrio – kiekviena kultūra turi savo būdą gyventi. Nors džiaugsmingai priimu faktą, kad jaunoji Gambijos karta dabar renkasi tik vieną partnerį ir planuoja mažesnę šeimą.
Vyras Europoje
Nudirbus darbus ir pavalgius su Amisa keliaujame į vištidę – jos verslą. Ši žavinga žvilgančios šypsenos savininkė labai sunkiai dirba, kad jį išlaikytų. Tai puikus pavyzdys visoms moterims! Dirbdama Amisa pasakoja apie savo vyrą, kuris dabar yra Europoje. Kaip daugelis Gambijos jaunuolių, jis iškeliavo per žemyną ir jūras susirasti darbo.
Po metų nuo jo išvykimo jiedu nutarė susituokti. O kad jis Europoje, o Amisa – Gambijoje – ne problema! Susirinko šeimos kartu, pakėlė puotą, jaunieji įsipareigojo nuotoliniu būdu, per kameras. Praėjo 5-eri metai, jie kiekvieną vakarą leidžia kalbėdamiesi telefonu ir svajoja apie dieną, kai vėl galės būti kartu.
Tamsoje – lyg sapne
Ateina tamsa, o su ja baigiami ir visi darbai. Labai dažnai dingsta elektra, bet žmonės tęsia gyvenimą, lyg nieko nebūtų nutikę. Neapšviestos gatvės ir kiemai pilni žmonių – tai bendravimo, romantikos, istorijų metas.
Ir mūsų kiemas netyli. Pasiskrudinę žemės riešutų sėdime, gliaudome juos ir neriamės į skirtingų, bet tuo pačiu labai panašių gyvenimų istorijas. Žvelgiu į žvaigždes, mėgaujuosi per kaimą skambančiu juoko aidu, Afrikos būgnų garsais ir jaučiu, kad nenoriu nubusti iš šito sapno.
Ačiū, kad keliavote su manimi. Jei turite klausimų ar norite pasidalinti savo patirtimi, galite mane rasti instagrame
@brigitaway.