
Naujausios
Buvę Bačgalių kaimo gyventojai, jų palikuonys ir dar prisimenantys šią vietovę susirinko pagerbti krašto istorijos, pasidalinti prisiminimais. Pirmiausia žmonės aplankė artimųjų kapus Kriukuose, Pašvitinyje, o tada jau susitiko pačiuose Bačgaliuose, kur gyventojų nebelikę, tik senos kapinaitės: jose pastatytas paminklinis akmuo, kurį atgabeno Bučiūnų žemės ūkio bendrovė, o lentele su užrašu bei pačių kapinaičių sutvarkymu pasirūpino Kriukų seniūnija, ir atstatytas buvęs kryžius, kurį papuošė atnaujinta tose pačiose kapinaitėse Valakų kaimo gyventojo Alvydo Užkuraičio rasta metalinė saulutė. A. Užkuraitis pats ir naują kryžių sukalė. Kriukų parapijos kunigas Vaidas Mikalčius ir Pašvitinio parapijos kunigas Vidmantas Kapučinskas aukojo šventąsias mišias.
Vėliau šventė persikėlė į greta esantį Bučiūnų kaimą, nes Bačgaliuose nėra kur susiburti. Tad renginys tapo dviejų kaimų kraštiečių švente, juolab kad Bučiūnuose pašventintas žemės ūkio bendrovės pastatytas, meistro, tautodailininko Daliaus Udrakio išskobtas koplytstulpis Šv. Kazimierui.
Renginyje veikė senų fotografijų paroda, kur susirinkusieji ieškojo pažįstamų veidų, skambėjo Žvelgaičių kaimo kapelos koncertas, jį lydėjo žmonių prisiminimai.
„Bačgaliai – mano gimtinė. Nors gyvenau ten tik iki septynerių metų, vėliau šeima išsikėlė, tarsi prieš akis iškyla vaizdas, kaip įkritęs į vonią vos nenuskendau, sesuo išgelbėjo, – pasakoja dabar Žagarėje gyvenantis Sigitas Budrius. – Turėjome šunį, kurį labai mylėjau. Jau buvo senas ir prieš išsikeliant gyventi į miestą, jis mirė, lyg būtų nujautęs, kad negalėjome pasiimti kartu.“
Dabar, kai daugelis dokumentų suskaitmeninta, S. Budrius ne kartą skaitė bažnytinius dokumentus internetinėje erdvėje ir sako radęs įdomių faktų, susijusių su Bačgaliais. Pavyzdžiui, daug minima mirusių labai mažų, vos kelių mėnesių kūdikių ar kelių metų vaikų. Žmones „šienavo“ maro periodas.
O štai Bačgalių buvusių gyventojų susitikimą inicijavęs Antanas Klupšas, prie kurio prisidėjo seniūnija, kultūros darbuotojai ir kiti entuziastai, surinko bene daugiausia istorinių faktų apie kaimą.
Bačgalių istorija siekianti ne mažiau 500 metų. 1923 metais kaime registruoti 48, viensėdyje – 29, 1959 metais – 57 gyventojai. Nuo 1970 metų surašymo žmonių mažėjo, bebuvo 34, o 2001-aisiais – vos keturi gyventojai.
1960 metais iš tuometinio Mindaugių tarybinio ūkio buvo nutiesta oro elektros linija ir kaimas jau nebegyveno tamsoje.
1974–1975 metais, vykdant laukų kultūrinimo ir melioracijos programą, kaimo gyventojai buvo priversti palikti namus ir išsikelti į kitas vietoves. Visi gyvenami namai ir kiti pastatai buvo nugriauti, sunaikinti sodai, iškirsti ąžuolai. Pro kaimą tekėję upeliai tapo melioracijos grioviais. Išliko tik Budrių vienkiemis.
Pagal senolių pasakojimus, kaimo kapinaitės atsirado laidojant maro aukas. Archyviniuose dokumentuose pavyko nustatyti Bačgalių kaimo kapinaitėse palaidotų mirusių tapatybes nuo 1866 iki 1941 metų.