
Naujausios
Lietūs kenkia daržovių verslui
Pabjurus orams, užventiškis ūkininkas Algimantas Vaupšas negali nuimti laukuose dar likusių kopūstų, morkų ir juodųjų ridikų. Šiemet kritulių norma tris kartus viršija įprastinę. Liūtys sunaikino didžiąją dalį daržovių derliaus Anglijoje, Bulgarijoje, Lenkijoje ir kituose kraštuose. Kėsinasi į laukuose dar likusias daržoves ir Lietuvoje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Lietus ir padėjo, ir kenkia
Šešis šimtus hektarų daržovėmis ir javais užsodinęs ūkininkas Algimantas Vaupšas sako, jog šiandien jo laukai jau būti tušti, jeigu ne lietūs. Deja lietūs trikdo normalų darbo ritmą. Rankomis šitiek daržovių nenuimsi. O technika į pažliugusius laukus neįvažiuoja.
Laukuose dar 14 hektarų nenukirstų kopūstų, du hektarai nerautų morkų apie keturis hektarus – juodųjų ridikų. Jeigu dar kelias dienas pliaups, gali supūti daržovės.
Pernai buvo daržovių perteklius. Lenkai užvertė Lietuvą ir kitas šalis pigiomis daržovėmis. Mat ten ir klimatas kiek šiltesnis, ir PVM kelis kartus mažesnis nei Lietuvoje, ir tiesioginės išmokos už pasėlius – gerokai didesnės.
Nukonkuravo Lietuvos daržovių augintojus. Algimantui Vaupšui teko išmesti apie 500 tonų daržovių. Daugiau kaip pusmetį jo ūkis ir daržovių perdirbimo įmonė dirbo nuostolingai.
Šiemet pradeda atsigauti. Sėkmei savotiškai pasitarnavo ir lietus. Mat Anglijoje, Bulgarijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Čekijoje ir toje pačioje Lenkijoje vasaros liūtys sunaikino daug daržovių plotų. Todėl Lietuvoje mažiau daržovių iš svetimų šalių.
Be to, didelis daržovių poreikis užsienyje.
Atsivėrė naujos rinkos
Kiekvieną savaitę iš Užvenčio išrieda pora sunkvežimių su 20 tonų daržovių. Ypač paklausios morkos. Jos keliauja į Sankt Peterburgą, Maskvą, Kaliningradą, Angliją.
Šiemet pakilo ir daržovių kainos. Šviežių kopūstų kilogramas kainuoja 40 – 50 centų, raugintų – 1,20 lito, burokėliai 35 – 45 centai, morkos – 40 – 60 centų, bulvės – 40 centų.
Jeigu dėl lietaus nepavyks nuimti viso likusių daržovių derliaus arba jis susigadins, ūkininkas ir vėl patirs nuostolius. Lietinga vasara jo ūkyje nepadarė nuostolių, nes daržovės buvo susodintos į vagas. Nenumirko.
Algimantas Vaupšas sėkmingai pasinaudojo daržovių stygiumi Europoje ir Rusijoje. Taip atrado naujų rinkų.
„Begalinė rinka Rusijoje, – džiaugiasi A.Vaupšas. – Didelė šalis. Daug valgytojų. Turime palaikyti gerus santykius su Rusija – mūsų žemės ūkis klestės. Praėjusią savaitę į Rusiją išvežėme du sunkvežimius morkų. Pridėjome raugintų agurkų ir kitų mūsų perdirbtų daržovių pavyzdžių. Manome, jog susidomės. Užsieniui parduoti daržoves beveik geriau apsimoka negu Lietuvoje. Atvažiuoja sunkvežimis į kiemą, patys išsiveža. O Lietuvoje turime išvežioti po parduotuves ir turgelius. Pabrangus degalams, logistika – labai brangus dalykas.“
Į Rusiją iš A.Vaupšo ūkio keliauja morkos. Į Angliją vežė bulvių, virtų burokėlių vakuuminiame įpakavime, raugintų agurkų. Bulves, kurių augina 30 hektarų plote, ūkininkas jau baigia išparduoti. Liko tik savo rajono parduotuvėms, turgeliams, mokyklų valgykloms.
Beveik šimtas darbo vietų
Ūkininkas A.Vaupšas dirba apie 600 hektarų žemės. Augina bulvių, kopūstų, burokėlių, morkų. Mažesnius plotus užsodina moliūgais, cukinijomis, pomidorais, agurkais, juodaisiais ridikais, svogūnais, krienais, krapais, petražolėmis ir kitomis daržovėmis. Ne visoje žemėje augina daržoves.
Nemaži plotai apsėti javais. Dėl sėjomainos augina 90 hektarų kukurūzų. Tai patogi kultūra, nes ją gali nuimti jau po to, kai nuvalytos visos daržovės. Kukurūzus perka Šilutėje įsikūrusi „Biofuture“ gamykla.
Jeigu visame plote augintų tik daržoves, neužtektų sandėlių. Be to, reikėtų dar daugiau darbininkų. Šiuo metu ūkyje ir daržovių perdirbimo įmonėje dirba 87 darbininkai.
Gerai ir visas dienas dirbantys darbininkai, pasak A.Vaupšo, uždirba ir per tūkstantį litų. Tie, kurie dirba ne visas darbo dienas, praleidinėja, uždirba po kelis šimtus.
Tačiau stropių darbininkų rasti – sudėtinga. Daržovių perdirbimo gamyklėlėje – labai daug nelengvo ir nepatrauklaus rankų darbo.
Dabar ūkyje yra du morkų rovimo ir vienas kopūstų kirtimo kombainas. Derliaus nuėmimo technika – nepigi. Tačiau per keletą metų atsiperka. Po to ima nešti pelną. Tarnauja apie penkiolika metų. Kiek per dieną padaro kombainas, nepadarytų šimtas žmonių. Taigi, darbai atliekami daug greičiau. Ūkininkas mažiau priklausomas nuo oro sąlygų.
Autorės nuotr.
DERLIUS: 42 hektaruose žemės užderėjo gausybė kopūstų. Trečdalis derliaus dar laukuose. Prasti orai trukdo jį nuimti.
PRISIRIŠIMAS: „Ūkininkas – kaip karvė su kuolu. Pririštas. Niekur nepabėgsi,“ – apie savo dalią šypsodamasis sako Algimantas Vaupšas.
PROBLEMOS: Prieš daugelį metų ūkininkauti pradėjęs Algimantas Vaupšas sandėlius įkūrė buvusio vasario 16 – osios akto signataro J.Smilgevičiaus dvaro akmeniniuose pastatuose. Nusipirko žemės dirbimo ir daržovių nuėmimo technikos. Ūkininkauti sekasi. Tačiau kiekvienais metais iškyla ir vis kitokių problemų.