
Naujausios
Lino audinyje pražysta tapytos gėlės
Šiaulių rajone, Bertužių kaime, gyvenanti Orinta Krasauskienė susikūrė spalvotą pasaulį, kuriame leidžia mintims ir fantazijai lietis ant lino audinio. Moters sukurtais piešiniais ant natūralaus pluošto rūbų džiaugiasi ne tik jos šeima.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
„Draugiška“ medžiaga
Palėpėje, kurioje pro stoglangį sklinda jauki šviesa, Orinta Krasauskienė įkūrė savo kūrybinį kampelį: darbo stalo stalčiuose tvarkingai išrikiuoti tekstilinių dažų buteliukai, ant stalo išdėliotos piešimui ant medžiagos reikalingos priemonės, surinktas darbų katalogas.
„Čia – mano kūrybinio darbo, atsipalaidavimo ir poilsio vieta. Kai vaikai suminga, ateinu čia ir imuosi veiklos. Žiūriu, kad jau atėjusi gili naktis. Kai ruošiausi tarptautinei verslo ir pasiekimų parodai, teko gultis rytą, kai vyras jau kėlėsi“ – prisimena moteris.
Ponia Orinta dažniausiai tapo ant įvairių rūbų, rankšluosčių, staltiesių ir servetėlių, šalikėlių, skraisčių, prijuosčių.
Lininius drabužius moteris pasirinko ne šiaip sau – jie pralaidūs orui, vėsinantys, natūralūs. Tokie gaminiai yra patogūs, gražūs ir „draugiški“ vaikų odelei ir sveikatai.
Teisininkės išsilavinimą turinti moteris tapyba ant rūbų susidomėjo būdama motinystės atostogose prieš porą metų. Tuo metu buvo sumaniusi iškilmingai progai pati susikurti drabužį.
„Iki tol su menais nieko neturėjau bendra. Pamažu pradėjau domėtis tapymu: skaičiau, kalbėjausi su tai darančiais žmonėmis, nusipirkau dažų, pabandžiau tapyti ant servetėlių, ant mažylių suknelių“, – tapymo pradžią prisimena ponia Orinta.
Nesudėtinga priežiūra
„Pati nesiuvu, tai daro siuvėja, tačiau modelis būna toks, kokį sugalvoju, ar pasirenka žmogus, norintis tapyto rūbo. Kai kurie mano, kad tapytas rūbas po skalbimo praras spalvas, piešinys formas. Netiesa“, – tikina moteris.
Pasakoja, kad tapytų lininių gaminių priežiūra nėra sudėtinga: skalbti galima rankomis ar skalbimo mašina ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje. Gaminį išlyginti iš išvirkščios pusės, netampyti už kampų.
„Piešimas – vienas maloniausių rūbo kūrybos momentų. Nuobodžiausias – piešinio fiksavimas, kai apie 15 minučių reikia su lygintuvu lyginti piešinį ant audinio“, – sako ponia Orinta.
Gėlės, augalai, pasakų personažai
Ant audinių dažniausiai tapomos įvairiaspalvės gėlės, lapai, augalai, ant vaikiškų rūbų – žaismingi pasakų personažai. Kartais pageidavimų išgirsta iš klientų.
Prieš pradėdama tapyti ant rūbo piešinį, O. Krasauskienė specialia kreidele nusipiešia būsimo ornamento kontūrus, kurie po kelių valandų išnyksta. Per tą laiką piešinys ryškinamas prancūziškais tekstiliniais dažais, kurių visos paletės atspalvių išrikiuotos stalčiuose.
Ištapyti ilgą suknelę užtrunka apie 30 valandų, sunaudojama apie 90 mililitrų dažų. Papildomai dedama blizgučių, smulkiųjų karoliukų ar kitokių dekoravimo priemonių.
Pasak kūrėjos, Šiauliuose nėra daug vietų, kur būtų galima įsigyti tinkamų dažų. Dažnai reikiamų spalvų dažų užsisako internetu ar parveža iš užsienio parvažiuojantys draugai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POMĖGIS: Orinta Krasauskienė tapyti ant lino rūbų pradėjo prieš porą metų. Pirmiausia pabandė dekoruoti suknelę sau ir savo dukrytėms.
TECHNIKA: Ant lino audinių ornamentai tapomi specialiais, nenusiplaunančiais tekstiliniais dažais, gražinami smulkiais karoliukais ir kitomis priemonėmis.
TRUKMĖ: Ilgos suknelės dekoravimas užima apie 30 valandų.
MOTYVAI: Ant lino audinių dažniausiai tapomos spalvingos gėlės, augalų motyvai.