
Naujausios
Šiaulių arena: bloga taika ar geras karas?
Nuo balandžio mėnesio „kariavusi“ su Šiaulių arenos koncesininku viešąja įstaiga „Pramogų sala“, Šiaulių miesto savivaldybė skelbia taiką. Abi pusės susitarė dėl koncesijos sutarties pakeitimų, kuriuos dar turės patvirtinti miesto Taryba.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Mažins koncesijos mokestį
Savivaldybės ir „Pramogų salos“ teisinis ginčas jau spėjo pabuvoti bendros kompetencijos teisme ir atsidūrė Arbitražo teisme.
Savivaldybės administracija ginčija 2016 metais sumokėtą beveik 215 tūkstančių koncesijos mokestį, nes 2015 metais koncesininkas galėjo turėti pelno ir koncesijos mokestis nepriklausė. O pelnas galėjo atsirasti, kai įmonė gavo „sudegusio“ indėlio „Snoro“ banke draudimą. Savivaldybė nepagailėjo net 13 tūkstančių žyminiam mokesčiui Arbitražo teismui sumokėti ir kelis mėnesius buvo areštuotos įmonės sąskaitos. Situacija įsitempė taip, kad ESO pagrasino arenai, nemokančiai už elektros energiją, atjungti elektros tiekimą. Spaudos konferencijoje miesto meras Artūras Visockas aiškino, kad to pavyko išvengti tik jam paprašius elektros tiekėjų susilaikyti nuo tokių drastiškų žingsnių.
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, iki šiol tvirtai teigęs, kad bylą administracija laimės, prieš porą dienų išdėstė pasikeitusią poziciją. Anot administracijos vadovo, įvertinus visus juridinius ir finansinius argumentus, atsivėrė supratimas, kad šansai laimėti bylą prieš koncesininką yra vos 50 procentų. Tokiu atveju pasiūlyta koncesininkui per likusius sutarties galiojimo trejus metus sumokėti Savivaldybės administracijai pusę ginčijamos sumos – 108 tūkstančius eurų.
Taip pat susitarta, kad mažės koncesijos mokestis. Jei miesto Taryba spalio pradžioje patvirtins sutarties pakeitimus, nuo šiol „Pramogų sala“ gaus koncesijos mokesčio kasmet po 160 tūkstančių eurų. Į šias „netektis“ įskaičiuoti ir anksčiau minėtų 108 tūkstančių vienerių metų dalis – 36 tūkstančiai.
Kuo tokie skaičiai pagrįsti, A. Bartulis paaiškinti negalėjo. Tik atskleidė, kad siekė dar labiau sumažinti koncesijos mokestį, tačiau koncesininkas nesutiko, tikindamas, kad neišgyvens.
Keičiama sutartis
Sutartyje neliks punkto, kad pasibaigus sutarčiai, koncesininkas turi pirmenybę pratęsti sutartį dar 10 metų. A. Bartulis aiškino, kad Savivaldybė sieks surengti konkursą ir pasitikrinti arenos valdymo galimybes rinkoje. Tai gali būti ir ne koncesijos, o pastato nuomos konkursas.
Sumažintas koncesijos mokestis nebebus siejamas su įmonės pelnu ar nuostoliu, nebus indeksuojamas (tai nebuvo daroma ir iki šiol) ir įmonės veiklos rezultatams patikrinti nebereikalaujama tarptautinio audito. Atsisakoma ginčus spręsti Arbitražo teisme.
Meras komentavo, kad tokie pasikeitimai tik sutelks „Pramogų salą“ geriau dirbti ir dalyvauti naujame Šiaulių arenos nuomos ar koncesijos konkurse.
Savivaldybės administracijos vadovas patvirtino, kad procesas užsitęsė dėl Savivaldybės kategoriškos pozicijos. Jei sutarties pasikeitimai bus pasirašyti, Savivaldybė iš Arbitražo teismo atsitrauks.
„Administraciniai resursai, lėšos – taigi tas teismas siaubingai brangiai kainuoja. Tiek koncesininkui, tiek mums. Kiek tai truks? Metus, du, kol baigsis sutartis? Pusiau beprasmis dalykas“, – praregėjo meras. Jis mano, kad „išdaužyti“ gali greitai, tačiau ką laimės miestas – neveikiančią areną?
Administracijos direktorius tikisi, kad atsiėmus ieškinį iš Arbitražo teismo, žyminį mokestį iš dalies bus galima atgauti. Kokia dalimi, nežino.
Valdžia „sukinėja“ rankas
„Pramogų salos“ steigėjas Gintaras Radavičius sako, kad geriau bloga taika negu geras karas ir pripažino, kad miesto valdžia „sukinėja rankas“. Ar pavyko jas išsukti, bus matyti po metų, kai paaiškės, ar koncesininkas išsilaikys. G. Radavičius atkreipė dėmesį, kad arenos pastatas sensta ir jo priežiūra kainuoja vis daugiau.
„Mums tie punktai yra nepalankūs. Spaudė mus visais įmanomais būdais. 25 procentais susimažinti koncesijos mokestį nėra paprasta“, – sakė G. Radavičius.
Arenos valdytojas žadėjo ieškoti būdų taupyti ir pradės nuo darbuotojų skaičiaus mažinimo. „Pramogų sala“ suteikia areną miesto renginiams, negaudama iš to jokių pajamų, tačiau patirdama išlaidų. Ar taupydami neplanuoja mažinti tokių renginių skaičių?
„Šioje vietoje sakykite „ne“, – koncesininkui sufleravo meras. „Pramogų salos“ steigėjas paaiškino, kad esmė yra ne miesto, o komerciniai renginiai.
Taryba pritars – atblokuos sąskaitas
Spalio 4 dieną savo žodį turės tarti miesto Taryba. Meras pripažino, kad joje neturi daugumos, tačiau tikisi, kad politikai „nežais žaidimų ir sutarties pakeitimus patvirtins“. Kitu atveju A. Visockas pranašauja koncesininkui bankrotą, nes jis neišgali susimokėti už elektrą. Po Tarybos posėdžio Savivaldybė atsiims savo ieškinį iš Arbitražo teismo ir „Pramogų sala“ galės vėl naudotis savo sąskaitomis.
„Mes neturime jokių galimybių nesiderėti. Tai reikštų, kad dėl mūsų kaltės visa arena neveikia. Kuris meras norėtų, kad dėl jo kaltės mieste sustotų didžiuliai socialainiai veiksmai? Nė joks“, – patenkintas derybų su koncesininku rezultatais svarstė A. Visockas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės vadovai susirūpino, kad dėl karo su koncesininku Šiaulių arena gali likti be renginių, jau grasinama pastatui atjungti elektros tiekimą.