
Naujausios
Pirmosiomis veiklos dienomis ir savaitėms viena aktualiausių dilemų – smulkaus verslo finansavimas. Dalį rizikų galima sumažinti vengiant dažniausiai daromų klaidų. Kokios jos?
1. Nepasidomima smulkaus verslo skatinimu, naudojama per mažai finansavimo šaltinių
Gana dažnai kuriant verslą investuojami visi nuosavi pinigai, visos turimos santaupos, taip pat skolinamasi iš artimųjų, draugų, bet nepasidomima, ar tame regione galimas smulkaus verslo skatinimas. Jaunas perspektyvus verslas gali būti finansuojamas iš rizikos kapitalo fondų („verslo angelų“ fondai), ES lėšų ir kt. Taigi neapsiribokite kraštutinumais – savų ar iš artimųjų pasiskolintų lėšų investavimu. Būtinai suplanuokite, kiek lėšų kam prireiks, raskite patikimus kreditorius. Rinkoje yra daug alternatyvių paskolų teikėjų, kurie gali pasiūlyti lanksčias finansavimo sąlygas ir mažas palūkanas.
2. Atmestinai vertinamas biudžetas
Net ir turint mažą verslą būtina susikurti elektroninę skaičiuoklę ir joje fiksuoti kiekvieno mėnesio pajamas bei išlaidas. Geriausia, jei išlaidų grafą dar suskirstytumėte į dvi atskiras skiltis: pastoviųjų ir kintamųjų išlaidų.
Kruopščiai vesdami apskaitą, planuodami, kiek, kur ir kam išleisite, efektyviai valdysite įmonės finansus ir bent jau akivaizdžiai matysite, ar išlaidos – ne didesnės už gaunamas pajamas.
Be to, biudžeto analizė padės pastebėti teigiamus ir neigiamus pokyčius, priežastis, lėmusias biudžeto padidėjimą arba sumažėjimą ir kt.
3. Tikslas – pelningas smulkusis verslas, bet neįvertinami „juodieji laikotarpiai“
Prieš steigiant įmonę reikia turėti verslo planą, tačiau net ir sėkmingai įstiegę įmonę planuokite tolesnius jos veiklos žingsnelius. Pastebima, kad įmonės dažnai planuose numato pernelyg optimistines finansines prognozes: aukštus pelningumo rodiklius, kurie prasilenkia su realybe ir gerokai viršija rinkos vidurkį. Kodėl pradedantysis verslas turėtų uždirbti daugiau pelno, nei ilgus metus stabiliai veikianti įmonė? Kaip minima viename iš „PayRay“ straipsnių, geriau vadovautis ne optimistiniu, bet realistiniu scenarijumi. Visuomet reikia numatyti atsarginį planą B.
4. Finansinės pagalvės neturėjimas
Svarbu ne tik nepervertinti uždarbio galimybių, bet ir susikurti vadinamąją finansinę pagalvę savo naujajam verslui. Apie finansinės pagalvės svarbą valdant asmeninius finansus rašoma kone kiekvienos kreditų bendrovės ar banko tinklaraštyje. Taisyklė – paprasta: 50 proc. pajamų skiriama būtinosioms išlaidos, 30 proc. – kintančioms, o 20 proc. – taupymui.
Tačiau tik maža dalis kreditorių akcentuoja, kokia finansinė pagalvė svarbi versle. Įmonėms patartina turėti sukaupus sumą, leisiančią padengti 3–6 mėn. būtinąsias išlaidas. Pastarųjų kelių mėnesių scenarijus dėl kilusios COVID-19 pandemijos įrodė, kad netikėtiems scenarijams būtina ruoštis. Finansinės krizės gali pasikartoti bet kada.
5. Verslas Lietuvoje: dažnai neįvertinami paslėpti mokesčiai, palūkanų normos
Verslas Lietuvoje turi vos 3 dešimtmečių tradicijas, tad natūralu, kad verslininkams, ypač pradedantiesiems, sudėtinga perprasti visus finansinius niuansus. Vienas jų – paskolų palūkanos. Įprastai palūkanos skaičiuojamos visą palūkanų sumą dalijant iš paskolos sumos, tačiau gauti skaičiai neparodo tikrosios paskolos kainos. Trumpalaikių paskolų rinkoje dažnai nurodomos mėnesio palūkanų normos, todėl metinė palūkanų norma gali siekti net ir 50 ar daugiau procentų. Todėl potencialiai pelningas smulkusis verslas neturėtų skolintis aklai. Pirmiausia įvertinkite laiką, kuriam skolinatės, ir dalinių įmokų įtaką bendrai paskolos kainai.
Atkreipkite dėmesį, kad imant verslo paskolą taikomi sutarties sudarymo arba administravimo mokesčiai, tad pasidomėkite, kokio jie dydžio ir ar verta skolintis trumpam (1–6 mėn.) laikotarpiui.
Prisiminkite, kad smulkaus verslo finansavimas – vis plačiau atsiveriantis horizontas, tad galite rasti sprendimų, padėsiančių įmonei pasiekti finansinių aukštumų.
Užs. Nr. 457201