
Naujausios
Užderėjo didžiuliai graikiniai riešutai
Valakų kaime (Joniškio rajonas) gyvenančių Vidos ir Alvydo Užkuraičių sodyboje daugiau kaip hektaro plote auga riešutmedžių giraitė, kurioje šiemet nunoko didžiuliai riešutai, kai kurie – net apie 7 centimetrų ilgio arba pora centimetrų aukštesni už degtukų dėžutę ir sveria apie 100 gramų. Įprasti riešutai būna maždaug dvigubai mažesni, o svoriu atsilieka dar daugiau.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Svėrė net 102 gramus
A. Užkuraitis į redakciją atnešė kelis graikinius riešutus. Didysis, dar su apvalkalu, kuris sunokęs persprogsta ir riešutas su kevalu iškrenta, buvo 7 centimetrų ilgio, svėrė net 102 gramus. Jo „brolis“, panašaus dydžio, bet jau nuluptas, buvo 48 gramų svorio. Paprastai vidutinis graikinių riešutų svoris siekia 20–25 gramus.
„Šiemet labai karšta ir sausa vasara gamtinėmis sąlygomis riešutmedžiams turbūt priminė jų gimtąsias vietas, tad vaisiai užderėjo gigantiški. Dar nė karto tokių nebuvo. Kadangi alino sausra, per savaitę reikėjo laistyti maždaug du kartus, kiekvienam medžiui pagal dydį skiriant 2–3 kibirus vandens. Senųjų, jau ilgaamžių 80-mečių, laistyti visai nereikia, jų giliai įsiskverbusios šaknys pačios pasiima iš gelmių, kiek reikia,“ – „Šiaulių kraštui“ pasakojo Alvydas Užkuraitis.
Jis šiuos medelius augina jau dešimtmetį, o vis didesnį derlių nuo jų nuima jau trečius metus iš eilės. Nuo kai kurių šiemet tikisi gauti po 20 kilogramų. Paprastai subrendę riešutai išbyra po pirmųjų šalnų rugsėjo antroje pusėje arba spalio pradžioje.
Augina 120 riešutmedžių
Šie medžiai – ilgaamžiai, gali pasiekti net 300–500 metų. Iš sulaukusiųjų 70–100 metų gaunamas nuo 300 iki 500 kilogramų derlius. Žinoma, jeigu tinkamai prižiūrėti – laistomi, tręšiami. Be priežiūros subrandins 100–200 kilogramų. Kaip visus vaismedžius, juos dera genėti, pradedant maždaug nuo trejų metų.
Graikiniams riešutmedžiams reikia saulės, tad geriausia sodinti tokioje vietoje, kur visą dieną spinduliai juos pasiektų, vienam riešutmedžiui skiriant maždaug arą žemės. Valakų kaimo gyventojo riešutynas auga sklypo prietrytinėje pusėje.
„Jeigu eilės medelių eis iš pietų į šiaurę, vieni saulės gaus labai daug, kitiems trūks“, – aiškina A. Užkuraitis, jis 1,2 hektaro plote augina 120 graikinių riešutmedžių.
Duobes paruošti pataria prieš pusmetį
Duobes riešutmedžiams auginti jis pataria pasiruošti prieš pusmetį. Jei sodinsite pavasarį, būtų pats laikas dabar pradėti. Iškasus maždaug 70 centimetrų gylio ir metro skersmens duobę , skuoksniuojame juodžemį ir perpuvusį kompostą, net sukraudami kaugę. Per žiemą ji susislėgs ir sukris. Pasodintus medelius ir vėliau patartina tręšti perpuvusiu žaliųjų atliekų kompostu, kuris tinkamas susidaro maždaug per trejus metus.
Valakų kaimo gyventojo patirtis liudija, kad geriausiai prigyja antramečiai sodinukai. Jis abejoja patarimų sodinti graikinius rieštumedžius duobėje ant akmens ar plytos naudingumu. Teigiama, kad taip augalo šaknys nebesiverš gilyn, o bus labiau išsišakojusios paviršiuje ir greičiau pasisavins visas mineralines medžiagas, medelis ims anksčiau derėti. Tačiau toks sodinimo būdas sutrumpina graikinio rieštumedžio amžių, be to, kai šaknys neįsitvirtinusios giliai, stiprus vėjas jį gali lengvai išversti ir paguldyti ant šono.
Augina ir riešutmedžių sodinukus
A. Užkuraitis su šeima – žmona Vida, dviem dukromis Evelina ir Gabija – ne tik renka riešutų derlių, bet ir daigina bei augina riešutmedžių sodinukus. Per žiemą išlaikytus riešutus pasodina į vazonus arba maišus su kompostu.
„Pirmaisiais metais sudygę riešutai išauga iki 20–30 centimetrų aukščio. Bet pirmos žiemos dalis jų gali neatlaikyti. Jeigu sodinukai daiginti iš Lietuvoje augusio medžio riešutų, jie savaime bus labiau prisitaikę prie mūsų gamtos sąlygų, – sako A. Užkuraitis, pastebėdamas, kad nemaža dalis prekeivių parduoda „katę maiše“: kokios rūšies norėsi, tokią sakys turintys. – Todėl man patikimiausi atrodė žmonės, kurie, paklausus apie įvairias veisles, pasakydavo: tokių neturime, o štai, turime tokių. Iš jų ir pirkdavome pradžioje, kol dar patys savų sodinukų neturėjome.“
Autorės nuotr.
Gausios kekinių graikinių riešutmedžių šakos net linksta nuo svorio.
Didysis graikinis riešutas su apvalkalu (dešinėje) svėrė 102 gramus, o greta – mažas riešutas yra įprastinio dydžio.
Didelis graikinis riešutas atrodo kaip obuolys.
Šie graikiniai riešutmedžiai auga jau apie dešimtmetį.
Kiekvienam pasodintam riešutmedžiui skiriamas mažadaug aras žemės.
Geriausia sodinti jau tokius paūgėjusius antramečius sodinukus.