
Naujausios
Židinys taupo pinigus ir kuria jaukumą
Prieš šešerius metus Dalia Pranaitienė, gyvenanti daugiabutyje, nusprendė atsisakyti centralizuoto šildymo. Moteris įsirengė židinį, kūrena malkomis ir džiaugiasi savo sprendimu. Per vieną šildymo sezoną moteris sutaupo daugiau kaip du tūkstančius litų.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Užtenka dviejų priekabų malkų
Dalia Pranaitienė savo jaukų butą Tytuvėnuose (Kelmės rajonas) šešerius metus šildo židiniu.
Moteris įsitikinusi, jog jaukumą pirmiausia kuria židinys. Be to, atsisakiusi centrinio šildymo, kūrendama malkomis, patiria kur kas mažesnių išlaidų.
„Matyt, esu laimės kūdikis, bet gana lengvai pavyko centrinio šildymo atsisakyti. Užtat iki šiol nepaliauju džiaugtis“,– sakė tytuvėniškė.
Be vargo gavusi kaimynų sutikimą, moteris iš pradžių ketino įsirengti dujinį katilą, šildėsi ir elektriniais radiatoriais. Bet buvo ir nepatogu, ir brangu. Židinį meistrai įrengė už 8000 litų.
„Netrukus išlaidos buvo padengtos. Židinys tikrai taupo pinigus. Šildymo sezonui man užtenka dviejų priekabų malkų, kurios kainuoja apie 1200 litų. Jei šildytų butą centralizuotai, per mėnesį pakločiau apie 500 litų, gal ir daugiau. Kadangi šildoma maždaug septynis mėnesius, susidarytų apie 3500 litų. Vadinasi, tik per vienerius metus sutaupau daugiau kaip 2000 litų“, – skaičiavo D. Pranaitienė.
Židinys iš svetainės per ortakius šildo miegamąjį, darbo kambarį, vonią. O virtuvė prišyla nuo svetainės.
„Židinį užkuriu kada panorėjusi. Ir jauku, ir gražu. Jei tik yra galimybių, visiems patarčiau nuo centrinio šildymo atsijungti“, – patarė moteris.
Vienas buto kambarys – nešildomas
Kita tytuvėniškė nuo centrinio šildymo atjungė vieną kambarį. Moteris tvirtino prieš dešimtmetį taip pasielgusi dėl susidariusio viršpločio, už kurio centralizuotą šildymą teko labai brangiai mokėti.
„Kai gyvenome dviese su sūnumi bute, viršpločio nebuvo. Tačiau sūnus išsikėlė į Vilnių, likau viena. Ir taip skaičiavau, ir kitaip, bet greitai supratau, kad už buto šildymą nebeužteksiu algos. Todėl ir sumaniau paaukoti vieną kambarį šalčiui“, – sakė moteris.
Kol įgyvendino savo sumanymą, tytuvėniškė sakė turėjusi nueiti kryžiaus kelius. Pirmiausia reikėjo laiptinės kaimynų sutikimo.
„Kaimynai neprieštaravo, išskyrus vieną. Jis nesirašė tol, kol visi laiptinės gyventojai nebuvo pasirašę. Buvo daugybė popierizmo, nepasitikėjimo manimi. Dažnai į butą belsdavosi įvairūs tikrintojai, norėdami įsitikinti, ar tikrai tas kambarys nešildomas. Ir kaimynai užsukdavo nupjautą radiatorių pačiupinėti“, – apmaudo neslėpė moteris.
Bute nuo centrinio šildymo atjungusi vieną kambarį, tytuvėniškė sakė vis viena gyvenanti per didelėje patalpoje – viršpločio susidaro du metrai. Už juos mokanti papildomai. Už likusių kambarių ir virtuvės šildymą per mėnesį pakloja daugiau kaip 400 litų.
„Jei nebūtų prieš dešimtmetį leidę dalį buto nuo centralizuoto šildymo atjungti, dabar čia tikrai negyvenčiau“, – sakė moteris.
Reikalavimų nemažai
Norintys židinį įsirengti daugiabutyje, turi laikytis tam tikrų reikalavimų.
Kūrenant malkomis, reikalingas dūmtraukis. Jei bute statoma ir apmūrijama židinio kapsulė, prireiks ir projekto.
Pasak specialistų, žmonės, ketinantys šildyti butus židiniu, neturėtų pamiršti papildomų rūpesčių. Pavyzdžiui, pasirūpinti kuro atsargomis, kas kartą prisinešti malkų.
Redakcijos archyvo nuotr.
ŽIDINYS: Židinys bute ne tik suteikia jaukumo, tačiau taupo ir pinigus. Židinio šilumą mėgsta ir D. Pranaitienės augintinė.
POMĖGIAI: Dalia Pranaitienė moko maisto gamybos paslapčių Profesinio rengimo centro moksleivius. Prie jaukaus židinio moteris gali atsidėti kūrybai, pomėgiams. Pavyzdžiui, išlankstyti servetėlę-gulbę.