
Naujausios
Boriso Nemcovo istorija bus pristatyta Šiauliuose
Lapkričio 3 dieną Šiauliuose, Ch. Frenkelio viloje, vyks filmo apie Borisą Nemcovą „Pernelyg laisvas žmogus“ (angl. „The Man Who Was Too Free“, 2016) pristatymas bei susitikimas-diskusija su KTU Europos instituto direktoriumi, buvusiu Europos Sąjungos ambasadoriumi Rusijos Federacijoje Vygaudu Ušacku.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Režisierės Veros Kričevskajos ir prodiuserio Michailo Fišmano dokumentinis filmas „Pernelyg laisvas žmogus“ šiemet buvo rodytas Kaune ir dokumentinių filmų festivalyje „Edox“ Anykščiuose.
Lapkričio 3 dieną jį pamatys žiūrovai Šiauliuose. Filmo pristatyme dalyvausiantis V. Ušackas pakvies visuomenę į diskusiją apie savo patirtis, ketverius metus atstovaujant ES Rusijoje.
Prieš susitikimą Šiauliuose V. Učackas atsakė į „Šiaulių krašto“ klausimus.
– Šiauliuose pristatysite filmą „Pernelyg laisvas žmogus“. Kuo šis filmas ypatingas?
– Filme per B. Nemcovo gyvenimą, jo žiaurų nužudymą rodoma ir tragiška šiuolaikinės Rusijos istorija. Žmonės ir pasaulis turėjo vilčių, jog tai bus demokratinė valstybė, bet viltys pasibaigė su B. Nemcovo nužudymu bei tolimesnėmis priemonėmis – saviizoliacija, kurią šiandien vykdo Putino režimas. Filme kalbinami Rusijos politikos, verslo, žiniasklaidos, meno atstovai, kurie buvo artimi B. Nemcovui. Filmas labai išsamus.
– Kokį jūs prisimenate B. Nemcovą?
– B. Nemcovą pažinojau ganėtinai gerai. Mes pažįstami, jei neklystu, nuo 1996 metų. Tai buvo labai spalvinga asmenybė, drąsus žmogus, kuris tikrai stovėjo už demokratines vertybes, už laisvę, nepriklausomybę.
Pirmiausia jis buvo savo valstybės, savo šalies patriotas. Reikia pripažinti, ne visada mes vienodai į tuos pačius dalykus žiūrėjome. Tarkime, kad ir į mūsų narystę ES ir NATO. Iš pradžių jis oponavo. Visbio konferencijoje Švedijoje dalyvavome toje pačioje diskusijoje, mūsų nuomonės smarkiai susikirto. Jis buvo prieš Baltijos šalių narystę NATO ir ES. Jo politiniai argumentai buvo tokie: jeigu Baltijos šalis priims į NATO ir ES, Rusijos komunistai suaktyvės, turės didesnį palaikymą, tokiu būdu pati Rusijos raida bus ženkliai blogesnė, nusiteiks antivakarietiškai.
Nepriklausomai nuo to, mes toliau palaikėme ryšius. Epizodiškai susitikdavome įvairiuose tarptautiniuose renginiuose Europoje, Amerikoje.
Matėmės Jaroslavlyje, kur jis buvo išrinktas vietinės Dūmos nariu, kartu buvome konferencijoje Taline, kur dalyvavo ir daugiau Lietuvos politikų. Draugų Lietuvoje jis turėjo daug, žmonės jį mylėjo.
Kai B. Nemcovą nužudė, buvau ES ambasadorius Rusijoje. Nužudymo vietą paprasta akimi buvo galima matyti iš mano kabineto lango. Atstovaudamas visoms 28 ES valstybėms, kalbėjau jo laidotuvėse. Kalbėjome du užsieniečiai – aš, kaip ES ambasadorius, ir mano kolega JAV ambasadorius.
– Ar filme atpažįstate tokį B. Nemcovą, kokį jūs pažinojote?
– Taip, labai! Jis toks ir būdavo. Kartais nekontroliuojamas. Spalvingas. Mėgstantis ir pajuokauti, ir paišdykauti. Tai labai ryškiai perduota dokumentikoje.
– Ar matote galimą B. Nemcovo įpėdinį?
– O! Geras klausimas. Žmonių yra, bet tokių, kaip jis, vargu ar bus.
Yra drąsių žmonių – Dmitrijus Gudkovas, kuris ganėtinai sėkmingai pasirodė vietos Maskvos rinkimuose, jo aljansas laimėjo 15 procentų balsų. Ar jis pavirs tokia asmenybe, kaip B. Nemcovas, laikas parodys. Visada sakau: niekada nesakyk niekada.
– Koks didžiausias praradimas pačiai Rusijai, netekus B. Nemcovo?
– Rusija neteko vienos iš ryškiausių asmenybių, turėjusios didelį populiarumą. Žmogus buvo drąsus, nebijojo reikšti savo nuomonės ir už ją kovojo. Kovojo už laisvą, demokratinę Rusiją, kuri susidūrė su identiteto ir saviraiškos iššūkiais.
Ryškios asmenybės neteko ne tik Rusija, bet ir demokratinis pasaulis: darbai, uždaviniai, kuriuos jis užsibrėžė, dabar yra aklavietėje.
– Ketverius metus vadovavote ES misijai Rusijoje. Kokie ryškiausi įvykiai, nutikę per tą laiką?
– Krymo aneksija ir konfliktas dėl Ukrainos. Didžiausi sukrėtimai, kurie daug kam Vakaruose įvyko netikėtai, nors mums buvo akivaizdu, kad ritamasi iki atviro konflikto.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Vygaudas Ušackas sako, kad Boriso Nemcovo gyvenimas įkūnija šiuolaikinės Rusijos transformaciją ir tragišką likimą: filmas „Pernelyg laisvas žmogus“ pasakoja ne tik apie B. Nemcovą, bet kartu ir Rusijos istoriją.
EPA-ELTA nuotr.
Vladimiro Putino kritikas, opozicijos lyderis Borisas Nemcovas (1959–2015) buvo nušautas Maskvos centre.