
Naujausios
Broniaus Bušmos pasiūlymas: vietoj šarvuočio – filmas apie kariuomenę
Kultūros dienos proga į susitikimą su kelmiškiais pakviestas pirmojo lietuviško serialo „Giminės“ scenarijaus autorius Bronius Bušma pasakojo ir apie save, ir apie serialą. Apie aktorių paieškas intymioms scenoms, apie tai, kad niekas negali pakeisti Antano Šurnos, Audriaus Chadaravičiaus ar Leonardo Zelčiaus. Ir apie tai, kaip turėtų finansuoti kultūrą, kuri neštų dorą.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pats sau teisėjas
„Vaikystėje norėjau būti gaisrininku, nes mačiau, kaip Ylakiuose dega namas. Klaipėdoje pamatęs cirką, užsidegiau būti klounu. Išmokau net grėblį visą valandą ant galvos išlaikyti, – pasakojo scenaristas. – Paskui mokiausi vakarinėje mokykloje ir dirbau bokštinio krano mašinistu“.
Baigęs mokyklą, įstojo į konservatoriją mokytis aktorinio meistriškumo. Bet ją baigęs suprato, kad aktoriumi niekada nebus.
„Išėjau į armiją. Ten klausė, ar galėčiau suvaidinti vokietį taip, kaip Donatas Banionis. Atsakiau: „Ne“, – žaismingai savo gyvenimo vingius prisiminė „Giminių“ autorius.
Nors teatro aplinka tikino aktorių, kad jis gali ir geba vaidinti, siūlė įsidarbinti Kaune pas režisierių J. Jurašą. Tačiau B. Bušma, perklausęs vieno radijo vaidinimo įrašą, apsisprendė: „Balsas – tragiškas. Jo diapazonas – menkas.“
Po to dar „atrado“, jog ir jo veidas – netinkamas. Jame nėra žaismės.
Todėl dabar prisistato: „Esu Vaivos Mainelytės ir Vlado Bagdono kurso draugas.“
Apsisprendęs mesti aktorystę, B. Bušma prisiminė, jog vaikystėje kūrė eilėraščius, besimokydamas Konservatorijoje per naktį sukurdavo etiudą, medžiagos vaidinimui pasieiškoti tingintiems draugams. Pagalvojo, gal verstis iš rašymo?
„Grįžau iš armijos. Buvo sunku išgyventi. Paskambinau į redakciją, paklausiau, kiek man sumokėtų už novelę. Pasakė, jog apie šimtą rublių. Sėdau ir per naktį parašiau novelę „Gyvybės vanduo“. Ją išspausdino „Tarybinės moters“ žurnalas. Nuo to laiko taip ir rašinėju. Kartą pagalvojau, kad reikėtų pasigaminti vizitinių kortelių. Spaustuvėje klausia, ką prie pavardės užrašyti. Pasakiau: „Rašytojas.“
Bet parsinešiau pagamintas korteles ir suabejojau. Jeigu aš rašytojas, tai kas tuomet Juozas Aputis, Romualdas Granauskas, Saulius Šaltenis? Ne, aš – ne rašytojas. Tik žmogus, turintis gabumų rašyti.“
Niekas nenorėjo vaidinti sekso
Nuo 1971 metų Lietuvos televizijoje dirbantis Bronius Bušma pasakojo, jog 1992-aisiais televizijos generalinis direktorius paprašė sukurti lietuvišką serialą. Kažką panašaus į Galinos Dauguvietytės „Petraičių šeimą“.
Iš pradžių ketinta kurti apie iš sovietinės kariuomenės pabėgusį lietuvį kareivį. Bet vėliau nuspręsta pasirinkti taikesnį siužetą. Pagrindiniu veikėju pasirinko girininką, kurį turėjo suvaidinti aktorius Dalius Mertinas.
Sukūrė 8, paskui dar 12 serijų. Televizijos vadovas pareiškė ultimatumą, kad „Giminėse“ turi būti sekso.
„Vartėm aktorių nuotraukas. Sprendėm, kas su kuo galėtų vaidinti seksą. Pagalvojome, kad labai tiktų Algimantas Šurna. Atsargiai jį pakalbinome. Jis – nė iš tolo: „Aš negulsiu su svetima moterim į lovą.“
Paskambinom Ilonai Balsytei. Jos akys – didelės. Pamanėme labai tiktų intymiai scenai. O ji sako: „Atstokit. Aš dirbu „Keistuolių teatre“. Ką vaikai apie mane pagalvos?!“
Tuomet „Giminių“ kūrėjai pasikvietė pasikalbėti aktorę Reginą Arbačiauskaitę. Nupirko raudono vyno. Moteris nesupranta. Klausia: „Ko jūs į mane taip žiūrit?“ O jie sako: „Nuo tavęs priklauso būt „Giminėms“ ar nebūt. Reikia suvaidinti sekso sceną“.
„Ar išdurnėjot?“ – ir trenkė durimis.
„O be reikalo... – savo sumanymus prisiminė B. Bušma. – Veiksmas būtų vykęs ramunių pievoje, šalia geležinkelio. Važiuoja traukinys „Maskva – Kaliningradas“. Rusai žiūri pro langą ir mato pievoje besimylinčius du žmones. Su pavydu atsidūsta: „Vot eta svoboda! (Štai kur laisvė!)
Doros!
Scenarijų autorius apgailestauja, jog „Giminėse“ jau nebeliko senųjų aktorių. Rašydamas scenarijų galvodavo apie tai, kaip kiekvienas aktorius tars jo frazes. Parašęs kartais ir pats suvaidindavo. Jeigu žodžiai limpa jam prie lūpų, tai lips ir aktoriui.
340 įvairių filmų serijų sukūręs scenaristas džiaugiasi, jog nė vieno rašytojo tekstų neskaitė tiek daug aktorių. Ligi šiol jis girdi kai kurių aktorių balsą. Tačiau daugelio jų jau nėra. Arba nevaidina „Giminėse“.
„Kas gali pakeisti Antaną Šurną, Audrių Chadaravičių, Leonardą Zelčių? – klausia B. Bušma. – Kartą su Leonardu Zelčium dalyvavau susitikime su žiūrovais. Šalia tokio talentingo aktoriaus ir pats jautiesi didesnis. Žmonės paklausė Zelčiaus: „Ko šiandien trūksta Lietuvai?“ O jis atsakė: „Doros“. Kad būtumėt matę, kaip salė pradėjo ploti. Dėl vieno žodžio! Tatai ir liudija, koks tai buvo talentingas aktorius.
O šiandieninių aktorių man gaila. Jie nuolat bėgioja, kad užsidirbtų pragyvenimui.“
B. Bušmos nuomone, ne taip turėtų būti finansuojama kultūra, kuri neštų dorą. Jis prisiminė, kaip kreipėsi finansinės paramos į buvusią krašto apsaugos ministrę. Norėjo pastatyti filmą apie nepriklausomos Lietuvos kariuomenę. Pasiūlė – gal nupirkti vienu šarvuočiu mažiau. Už jį išeitų keturios filmo serijos. Jeigu su 50 šarvuočių atsigintume, tai gal užtektų ir 49? Ministrė nesutiko. Reikia penkiasdešimto šarvuočio ir gana.
Filmų kūrimas brangiai kainuoja. B. Bušma prisimena, kaip kūrė pirmąsias šešiolika „Giminių“ serijų. Trūko pinigų. Reikėjo ieškoti rėmėjų. Nuvažiavo į tuometinį „Vakarų banką“, pas jo valdytoją. „Anglijoje rengiami pinigų prašytojų kursai. Mes jų nebaigėme. Kažin ar mokėsime tinkamai paprašyti paramos?“ – nuolankiai dėstė ko atvažiavę. „Aš irgi nebaigęs pinigų davėjų kursų. Kažin ar mokėsiu duoti?"– juokavo ir banko valdytojas, bet paramą skyrė.
Filmo kūrėjai galvojo apie originalų būdą atsidėkoti rėmėjui. Nusprendė sukurti dainą ir paskirti ją banko vadovui per sveikinimų koncertą.
„Paskambinau poetui Jonui Strielkūnui, – pasakoja B. Bušma. – Išdėsčiau, jog reikia eilėraščio, kurio žodžiai būtų apie gimines. Rytoj. Gavęs žodžius pasičiupau Tomą Leiburą. Sakau: „Sukurk melodiją.“ Greitai. Per vieną naktį. Kas įdainuos? Bufete pavyko rasti Aldoną Stasilevičiūtę ir Stasį Povilaitį. Sukūrėme dainą, sudėjome kadrus iš „Giminių“ serialo ir pasveikinome rėmėjus su Naujais Metais.“
Jau gerokai vėliau ši padėkos bankininkams daina tapo „Giminių“ serialo dalimi.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
GABUMAI: Bronius Bušma pagal profesiją – aktorius, iš patirties – rašytojas.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
„GIMINĖS": Bronius Bušma, rašydamas „Giminių“ scenarijų, galvodavo apie tai, kaip kiekvienas aktorius tars jo frazes. Nuotraukoje – 2011-ieji, serialo „Giminės“ aktoriai.