
Naujausios
Dopingas gali slėptis ir kepsnyje
„Jei vieną kartą kažką paėmėte iš organizmo rezervo, antrą – kažkada reikės atiduoti. Kaip ir banko skolą“, – sako Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rima Valentienė. Posakis „norėti rezultato mirtinai“ sporto pasaulyje turi ir tiesioginę prasmę.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Galioja vienodos taisyklės
Du dešimtmečius profesionaliai krepšinį žaidusi, keturiolika metų Lietuvos rinktinei atstovavusi R. Valentienė antidopingo švietimo ir prevencijos paskaitą skaitė Šiaulių sporto gimnazijoje.
Pasak R. Valentienės, anksčiau kiekviena valstybė turėjo savo įstatyminę bazę, ja remiantis tikrindavo, bausdavo savo sportininkus. Nuo 2004 metų įsigaliojo Pasaulinis antidopingo kodeksas – visose valstybėse taisyklės tapo vienodos. Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) skelbiamas draudžiamų medžiagų ir metodų sąrašas galioja visiems sportininkams.
„Kuriai sporto šakai šie įstatymai negalioja, jos federacija nepasirašiusi jokių sutarčių ir sportininkai gali naudoti, valgyti viską?“ – auditorijos klausė R. Valentienė. „Šachmatai, šaškės“, – pasigirdo pirmieji spėjimai. Teisingas atsakymas – galiūnų sportas. „Galiūnai tiesiogiai bendrauja su papildų bendrovėmis ir rizikuoja savo gyvybėmis, – sakė pranešėja. – Galiūnai nuo makaronų ir vištienos tokiais netampa.“
Pagal WADA nuostatą, čempionatai negali vykti be antidopingo kontrolės. Kiekviename čempionate paimamas nustatytas kiekis mėginių.
R. Valentienė domėjosi, ar salėje yra testuotų sportininkų. Pakilo trys rankos.
Lietuvoje nėra akredituotos laboratorijos, kuri atliktų mėginių tyrimus. Pasak R. Valentienės, mėginio atlikimas kainuoja mažiausiai 600 eurų. Lietuvos antidopingo agentūra per metus paima apie 400 mėginių.
Laboratorijos, atliekančios tyrimą, nežino, kokio žmogaus mėginys tiriamas, duomenys yra saugomi. Asmenybė paviešinama tik tada, jei atsakymas teigiamas.
Už ką baudžiama
R. Valentienė išvardijo antidopingo taisyklių pažeidimų dešimtuką.
Pirmas pažeidimas – buvimas mėginyje. „Tai – neginčijamas įrodymas, jei laboratorija atsiuntė išklotinę, kokie preparatai buvo naudojami, sportininkui užginčyti yra labai sunku.“
Antras – vartojimas ar bandymas vartoti. R. Valentienė pateikė Kinijos plaukimo rinktinės, keliavusios į Sidnėjaus olimpines žaidynes, pavyzdį. Oro uoste patikrinus bagažą, buvo rasta švirkštų, augimo hormonų, anabolinių steroidų. Rinktinė buvo sulaikyta ir nubausta.
Trečias pažeidimas – vengimas ar atsisakymas. R. Valentienei tenka padiskutuoti: ar negalėtų sportininkas, matydamas, kad ateina dopingo kontrolės pareigūnas, pabėgti pro duris, šokti pro langą ir taip „išsigelbėti“?
„Tokių dalykų nutinka. Bet jei nuspręsta, kad žmogus turi būti patikrintas, pabėgimas tik apsunkina aplinkybes.“
Ketvirtas – su buvimo vieta susiję pažeidimai. Lietuva turi 32 aukšto lygio sportininkus, kurie privalo pateikti buvimo vietą bei kitą būtiną asmeninę informaciją elektroninėje ADAMS sistemoje. „Jei sportininkas pažymėjo, kad miega Šiauliuose nurodytu adresu, o atvykus pareigūnams jo ten nėra, tai yra pažeidimas. Trys pažeidimai per 12 mėnesių reiškia teigiamą testą. Neatsakingumas gali sužlugdyti karjerą.“
Penktas – kliudymas. R. Valentienė pavyzdžiu pateikė Rusijos sportininkę, kuri, pakviesta procedūrai, įjungė „visą teatrą": griuvo, susimušė, vaidino kankinę. Aktorinė meistrystė kontrolierių neveikia.
Šeštas – turėjimas. Pavyzdys – Italijoje gyvenanti Rumšų šeima. Tėvas Raimondas Rumšas buvo diskvalifikuotas už dopingo vartojimą, mama Edita buvo patekusi į kalėjimą už preparatų gabenimą, neseniai mirė jų sūnus Linas, dėl mirties aplinkybių vyksta tyrimas. Kitas sūnus buvo patikrintas po varžybų, skirtų jaunesniojo brolio garbei. Testas – teigiamas.
Septintas – prekyba ar bandymas prekiauti. Šiems asmenims numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Aštuntas – paskyrimas (išrašymas). Tai – daktaro prerogatyva. Jei medikas paskiria, lenkia vartoti tam tikrus preparatus, kurie neleidžiami, licencijos, leidimai dirbti atimami net ilgesniam laikotarpiui nei trunka sportininko diskvalifikacija – iki 6 metų.
Devintas ir dešimtas – tarpininkavimas, draudžiami ryšiai. „Jei susidursite su žmogumi, kuris buvo baustas, taikytos sankcijos, ir jis jums siūlys „ypač gerą programą“, nesigundykite – bendravimas su tokius žmogumi užtraukia atsakomybę.“
R. Valentienė įspėjo: vienas suklydimas galbūt ir atleidžiamas, bet garbės nebesusigrąžinsi. Po trečio karto sportininkas diskvalifikuojamas visam gyvenimui.
Maratonininkė Živilė Balčiūnaitė yra du kartus bausta, o šiuo metu už neatsakingumą, ADAMS sistemos nepildymą, jai gresia trečias kartas.
Draudžiamos medžiagos ir metodai
Pasak R. Valentienės, visą laiką yra draudžiama vartoti nepatvirtintas medžiagas, anabolinius agentus, hormonus ir giminingas medžiagas, BETA-2 agonistus, agentus, turinčius antiestrogeninį poveikį, diuretikus ir kitus maskuojančius agentus.
Iš nepatvirtintų medžiagų ji išskyrė „siaubūną“ AOD-9604 – riebalų degintoją, žadantį labai gražų ir stiprų kūną per trumpą laiką.
Draudžiami metodai – deguonies pernešėjų padidinimas, cheminės ir fizinės manipuliacijos (pavyzdžiui, dopingo kontrolei surinktų mėginių klastojimas), genų dopingas.
„Kaip dviratininkas Lensas Armstrongas tiek metų galėjo važiuoti ir būti nepagautas? – retoriškai klausė R. Valentienė. – Jis treniruodavosi kalnuose, gydytojai nuleisdavo jo kraujo, padėdavo į šaldytuvą, o po kurio laiko kraują su papildomu deguonies kiekiu suleisdavo atgal. Technologijos dar nebuvo pažengusios, kad būtų galima tai nustatyti. Vėliau jis pats prisipažino, kaip apgaudinėjo.“
Pasak R. Valentienės, ir dabar diskutuojama, ar po 5–10 metų nepaaiškės panaši į L. Armstrongo istorija: „Tyrimai atsilieka keleriais metais nuo preparatų gaminimo, tobulėjimo.“
Sportininkams draudžiami stimuliatoriai, narkotikai, kanabinoidai, gliukokortikosteroidai (vaistai, pašalinantys uždegimus).
Nulis promilių alkoholio privaloma oreivystėje, šaudyme iš lanko, automobilių sporte, motorlaivių lenktynėse.
Žala ir grėsmės
Draudžiamų preparatų žalą organizmui R. Valentienė iliustravo nuotraukomis. Vartojantys anabolinius steroidus neįvertina pašalinio efekto: plaukų slinkimo ir augimo nepageidaujamose vietose, lytinių liaukų sutrikimų, bėrimų. Vyriška sportininko pusė keičiasi į moterišką, moteriška – į vyrišką. R. Valentienė priminė vokiečių sportininkės Haidi Kriger istoriją: dėl trenerio kaltės moteris virto vyru.
„Augimo hormonas – labai apgaulingas dalykas. Nuo tėčio ir mamos kūnus gavote tokius, kokius gavote. Naudojant augimo hormono injekcijas, kūnas gali auginti vieną dalį: žandikaulį, ausį, ranką, gali susiformuoti augliai. Išorė – dar ne pats blogiausias variantas. Augimo hormono vartojimas lemia daugybę ligų.“
Baisiausiu dviratininkų priešu R. Valentienė įvardijo eritropoetiną, skatinantį raudonųjų kraujo kūnelių gamybą organizme. Eritropoetinas kraują gali paversti tirštą ir lipnų tarsi medų, jaunam žmogui gresia mirtis nuo širdies smūgio. „Daugiausiai mirčių yra tarp dviratininkų. Pats didžiausias mirtingumas buvo apie 1960 metus“, – sakė R. Valentienė.
Futbolas „išgarsėjo“ klenbuteroliu. Vaistas naudotas gyvulių kvėpavimo takų sutrikimams gydyti. Pastebėta, kad gyvuliai priaugo raumenų masės, tapo stiprūs, ištvermingi. Klenbuterolis draudžiamas visoje Europos Sąjungoje, JAV, Australijoje, nedraudžiamas Kinijoje ir Meksikoje. „Jei ten atostogausite, didelė tikimybė, kad valgydami mėsos kepsnį suvalgysite ir klenbuterolio“, – įspėjo R. Valentienė.
Sportininkams yra ir daugiau grėsmių netyčia pavartoti draudžiamų medžiagų, pavyzdžiui, susirgus gripu ar peršalimu. Pasitikrinti, ar vaistas tinkamas sportininkui, ji ragino parsisiuntus programėlę „Antidopingas“.
R. Valentienė įspėjo kritiškai vertinti informaciją apie internete parduodamus preparatus, nepirkti jų turguje. Ištyrus Lietuvos irkluotojo mėginį iš Varšuvos laboratorijos atkeliavo raginimas greičiau ieškoti šio vaikino, nes jis gali numirti: sportininkas preparatų buvo įsigijęs turguje.
„Skolas gyvenime reikia atiduoti. Jei vieną kartą paėmėte iš organizmo rezervo, antrą – kažkada reikės atiduoti. Kaip ir banko skolą. Sportininkai dažnai nesupranta šio dalyko“, – apie stimuliantus sakė R. Valentienė.
Dopingo kontrolės procedūra
Dopingo kontrolė gali būti atliekama visiems sportininkams per treniruotes, varžybose, gyvenamoje vietoje bet kuriuo metu be išankstinio įspėjimo. Sportininko pasirinkimą lemia varžybose užimtos vietos, atsitiktinė atranka, tikslinis testavimas.
Sportininkas privalo iš karto eiti į dopingo kontrolės vietą, atidėti atvykimą galima tik dėl svarių priežasčių, tačiau dopingo kontrolės atstovas sportininką lydi visą laiką.
Dopingo kontrolės vietą sudaro trys atskiros patalpos: laukiamasis, procedūrų kambarys, tualetas.
Pasiruošęs duoti mėginį sportininkas yra pakviečiamas į procedūrų kambarį, pasirenka indelį mėginiui pateikti. Prieš pateikdamas šlapimo mėginį sportininkas privalo nusiplauti rankas be muilo. Kartu su sportininku būna tos pačios lyties dopingo pareigūnas – jis turi matyti, kaip pateikiamas mėginys, todėl sportininkas privalo nusirengti nuo pilvo iki kelių ir atidengti rankas iki alkūnių. Sportininkas turi pateikti mažiausiai 90 mililitrų šlapimo.
Sugrįžęs į procedūrų kambarį, sportininkas turi išsirinkti dopingo kontrolės pakuotę. Išima du buteliukus: A ir B mėginiams. Šlapimą į buteliukus pilsto pats sportininkas: mažiausiai 30 mililitrų – į B buteliuką ir mažiausiai 60 mililitrų – į A buteliuką.
Jei sportininkas nesugebėjo pateikti reikalaujamo šlapimo kiekio vienu kartu, dalis yra uždaroma sandarioje pakuotėje specialiame konteineryje. Sportininkas visą laiką stebimas ir kai yra pasirengęs duoti papildomą mėginį, kartojama pateikimo procedūra.
Kartu su šlapimo mėginiu gali būti imamas ir kraujo dopingo mėginys – sportininkų biologinių pasų programai ar dopingo kontrolės tikslais.
Mėginiai yra itin saugomi, laikomi vėsioje vietoje, užplombuotose konteineriuose siunčiami į akredituotą laboratoriją.
Jeigu A mėginio tyrimas yra neigiamas, duomenis apie testo rezultatus laboratorija pateikia testą vykdžiusiai organizacijai, kuri informuoja sporto šakos federaciją, o ši praneša sportininkui.
Jei A mėginio tyrimas teigiamas, atliekamas B mėginio tyrimas. Kol nebus ištirtas B mėginys, sportininkui neleidžiama dalyvauti varžybose. Testo rezultatai yra teigiami tik tuomet, kai A ir B mėginių rezultatai yra teigiami. Tada priimamas sprendimas dėl nuobaudos. Kiekvienas sportininkas turi teisę būti išklausytas, gali pasinaudoti galimybe skųsti sprendimą.
Parengta pagal http://www.antidopingas.lt/
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių sporto gimnazijoje viešėjusios Lietuvos antidopingo agentūros atstovės Rimos Valentienės paskaitos tikslas buvo „apsaugoti švarius sportininkus nuo nelaimingų atsitikimų“.
„Į kokias aukštesnio rango varžybas bevyktumėte, dopingo kontrolė tikrai bus. Tik klausimas, ar būsite patikrinti ar ne“, – sakė Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rima Valentienė.
EPA-ELTA nuotr.
2012 metais JAV dviratininkas Lensas Armstrongas neteko visų septynių daugiadienių dviračių lenktynių „Tour de France“ nugalėtojo titulų. Jis taip pat buvo pašalintas iš dviračių sporto visam gyvenimui. Tarptautinė dviračių sporto sąjunga patvirtino JAV antidopingo agentūros skirtas sankcijas buvusiam dviratininkui. Agentūros duomenimis, L. Armstrongas vartojo eritropoetiną (EPO), steroidus, jam buvo atliekamas kraujo perpylimas. L. Armostrongas prestižiškiausias daugiadienes dviračių lenktynes laimėjo 1999-2005 metais. Sportininkui 1996 metais buvo diagnozuotas sėklidžių vėžys. Kovą su šia klastinga liga L. Armstrongas laimėjo ir vėl sėdęs ant dviračio skynė pergales.