
Naujausios
Giminės šaknys nuvedė iki XVI amžiaus
Buvusi Joniškio Jaunimo ir suaugusiųjų mokyklos direktorė, dabar – Trečiojo amžiaus universiteto Dvasinio tobulėjimo fakulteto dekanė Stefanija Grigaliūnienė per nepilnus dvejus pastaruosius metus surinko duomenis apie maždaug 1700 Darbutų ir jų atšakų giminės atstovų.
Moteris daugiausia informacijos gavo ne iš archyvų, bet skambindama telefonu, ieškodama žinių elektroninėje paveldo sistemoje, lankydama kapines. Istorija besidominti buvusi pedagogė sudarė jau kelintą naują genealogijos medį, kuris vos tilpo į 25 metrų popieriaus ritinį, o duomenys siekia XVI amžių.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Apie 1700 giminaičių
Stefanija Grigaliūnienė atneša kelis tarsi papirusus susuktus popieriaus ritinius. Vyniojant prieš akis veriasi kelių šimtmečių istorija. Nubraižytas su įrašytomis pavardėmis, vardais, gimimo bei mirties datomis genealoginis medis po trečio papildymo pailgėjo vos ne dvigubai – nuo buvusių 14 iki 25 metrų.
Per nepilnus dvejus metus užfiksuota apie 1700 žmonių – Stefanijos Grigaliūnienės prosenelio Andriejaus Darbuto – giminės ir atšakų atstovų. Iš viso žinoma jau 12 kartų, pati Stefanija sako esanti tose gretose iš aštuntosios.
Giminė dabar daugiausia susitelkusi Žemaitijoje – Telšių, Kelmės, Kretingos, taip pat kituose aplinkiniuose rajonuose, siekia Latviją.
Tarp jaunesnių giminės palikuonių nemažai emigrantų. Tačiau būta išvykusiųjų ir anais laikais. Vienas iš 11 Andriejaus vaikų (du mirė nesulaukę pilnametystės) dar prieš karą pasuko į Jungtines Amerikos Valstijas, iš kur, užsidirbęs pinigų, grįžo ir Kretingos rajone įsigijo žemės, sukūrė šeimą. Iš tos pusės išliko šiek tiek pakitusi pavardė – Derbutas, kuri keista caro laikais, patvirtinant bajorystę. Derbutų (Darbutų) pavardė kilmės žodyne siejama su žodžiais „daryti“ ir „būti“, „būtis“.
Atsivėrė įdomių asmenybių klodai
Genealoginis medis atvėrė įvairių įdomių asmenybių klodus.
Stefanija Grigaliūnienė pasakoja apie Stanislovą Derbutą, prosenelio Andriejaus sūnų, kuris, baigęs Šiaulių gimnazijos penkias klases ir Vilniaus jaunųjų pėstininkų mokyklą, 1901 metais buvo paskirtas į 109-ąjį Volgos pėstininkų būrį. Po kelerių metų, jau tarnaudamas Archangelske, jis buvo pakeltas į papulkininkius, vėliau – pulkininkus, 1917–1919 metais dirbo Archangelsko karinio jūrų uosto viršininku. 1920 metais grįžo į Lietuvą, kur netrukus gavo pulkininko leitenanto laipsnį ir buvo paskirtas karininku ypatingiems reikalams prie Kariuomenės vado.
Šiaulių berniukų gimnazijoje, dabar – Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje, buvusiame muziejuje kabėjo iškalbinga nuotrauka iš Mykolo Biržiškos knygos „Anuo metu Viekšniuose ir Šiauliuose (iš 1882 – 1901 m. atsiminimų), kur Stasys Derbutas nufotografuotas kartu su kitu garsiu bendramoksliu – 1918 metų signataru Steponu Kairiu.
Iš kitos giminės šakos kilęs Stepas (arba Steponas) Derbutas buvo baigęs karo mokyklą, tarnavo policijoje Alsėdžiuose. 1945 metais jis bandė prisidėti prie partizanų, buvo sužeistas, pateko į nelaisvę ir 1946 metais nužudytas.
Bronislova ir Jonas Darbutai iš Telšių rajono po mirties 2011 metais Lietuvos Prezidentės buvo apdovanoti Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už žydų gelbėjimą.
Kūrybos ir mokslo atstovai
St. Grigaliūnienė vardija ir mokslo aukštumas pasiekusius giminaičius, penkis mokslų daktarus: Maskvos Michailo Lomonosovo universiteto geografijos mokslų daktarą Alfonsą Darbutą, gamtos mokslų daktarę Eugeniją Nijolę Darbutaitę–Milerienę, Iriną Kosarevą, technikos mokslų daktarę, dirbančią Maskvoje MADI (Moskovskij avtodorožnyj institut), Tomą Darbutą, biologijos mokslų daktarą iš Lietuvos Sveikatos universiteto ir socialinių mokslų daktarą Karolį Kačerauską iš Mykolo Riomerio universiteto.
Yra ir kuriančių, poezijos knygą „Kas netelpa širdy“ išleido Veronika Darbutienė.
Apie seserį Genutę Daujotaitę–Bardauskienę su brolio Vaclovo eilėmis knygą „Gyvenimą už siūlo, lyg aitvarą laikau” sudarė Bronė Falentinienė.
Darbutų giminei priklauso ir žinomos Lietuvoje grupės „ŽAS“ narys Linas Zareckas–Choras. Jo uošvis Steponas Kairys – krepšinio treneris ir krepšinio agentas, ieškantis žaidėjų žaisti JAV. Jo sūnus Donaldas Kairys taip pat dirba treneriu.
Pirmas giminės medis – per pusvalandį
„Mamos netekau labai anksti, dar neturėdama dvejų metų. Kurį laiką gyvenau pas močiutę Pavandenėje, Telšių rajone. Nuo dešimties metų leisdavau atostogas ir vasaras pas tėtį Adolfą Darbutą. Jis mane pasiimdavo, kartu vežiodavo pas gimines, tad dalį jų pažinau jau vaikystėje. Tačiau pati šeimoje augau viena, tad noras surasti daugiau artimųjų, sužinoti savo šaknis visada kirbėjo“, – atvirauja pedagogė.
Dar dirbdama Joniškio jaunimo ir suaugusiųjų mokykloje ji mokinius skatino atlikti įvairius mokslinius tiriamuosius darbus, rinkti kraštotyrinę medžiagą, tad informacijos paieškos niekada nebuvo svetimos.
Pirmus žingsnius šioje istorijoje ji sako žengusi labai seniai – 1995–1996 metais, kai Telšiuose, kur anuomet mokėsi dukra Kristina, susėdo pasikalbėti su pusseserėmis – šviesaus atminimo Antanina Raudonaitiene–Šilinskaite, Maryte Danilevičiene–Šilinskaite.
„Nubraižėme pirmas giminės medžio užuomazgas, kurias dar papildė Danutė Redeckienė–Šaulytė. Oficialiai giminės šaknų paieškas pradėjau 2015 metų rugpjūčio 15 dieną, po senelio giminės susitikimo Požerės bažnyčioje (Šilalės rajonas). Ten buvo laikomos mišios už daugelį šeimos mirusiųjų – pasakoja St. Grigaliūnienė. – Kapinėse kažkas iš susirinkusiųjų tarstelėjo, kad reiktų giminės medį sudaryti, o pusseserė mestelėjo: „Stefa gali“. Atsakiau: „Per 15 minučių tai padarysime“. Po savaitės per pusvalandį nupaišiau.“
Ėmus ieškoti informacijos, paaiškėjo, kad nemažai duomenų turi dar keli giminaičiai: Juozas Darbutas, Algirdas Jurevičius, Nijolė Eugenija Milerienė, savo žiniomis padėjo archeologas dr. Ernestas Vasiliauskas, su kuriuo, rengusiu medžiagą apie Joniškio krašto bajorų herbus, susėdę atrado gilesnių įžvalgų.
Turi bajorystę liudijančius dokumentus
„Juozas Darbutas iš Baisogalos turėjo patirties – veislyne sudarinėjo gyvulių genealogiją, bet su žmonėmis kitaip, jis surinktos informacijos kol kas niekaip nesusieja su mūsų atšaka“, – šypteli St. Grigaliūnienė.
Moteris turi ir giminės bajorystės atstatymą liudijančius dokumentus. Kad kilusi iš bajorų, tėvas jai buvo užsiminęs dar 13–15 metų paauglei, tačiau jaunai merginai tokia informacija buvo nė motais – per vieną ausį įėjo, per kitą išėjo.
2008-aisiais pusseserė Jadvyga, grįžusi iš gimtosios Pavandenės, paskambino ir pasakė turinti bajorystę liudijančius dokumentus. Ar jai reikia?.. Reikia.
„Pačios bajorystės titulo aš nesiekiau ir nesiekiu. Man jo nereikia, bet įdomu tyrinėti istoriją. Štai, Jurgis Darbutas bajorystės atstatymo dokumentus pradėjo tvarkyti 1795 metais, 1836 metais jis jau kilmingasis, bet dar ne bajoras. Galutinai į bajorų padermės knygą buvo įrašytas tik 1853 metais jau po mirties ir visus paveldėjimo dokumentus tvarkė žmona Viktorija Darbutienė. Įdomu, kad tokiu būdu anais laikais pripažintos moters lygios teisės ir galimybės“, – pastebi pedagogė.
Esą giminės
Renkant medžiagą, kuri 2016-aisiais vykusiam dar vienam giminės susitikimui virto geros, rimtos knygos storio dokumentų šūsnimi, surikiuota segtuve ir pavadinta „Iš kur mes? Kas mes? Darbutų giminės istorija“, išaiškėjo netikėtų dalykų: pavyzdžiui, kad tame pačiame kaime pažinota moteris – giminaitė. Vien Joniškyje rasta daugiau kaip 10 giminės šeimų. Ir kolegė, su kuria darbe per susirinkimus susitikdavo, pasirodė esanti tos pačios kilmės „kelmo“ atstovė.
Prieš pirmą giminės susitikimą nuvykusi pas pusbrolį Telšiuose, moteris sakė irgi atsidūrusi kuriozinėje situacijoje. Pasirodo, kaimynė, greta 35-erius metus gyvenanti, išgirdusi apie planuojamą susitikimą, užklausė, ar ne apie Darbutų giminę kalbama. Išgirdusi, kad tikrai taip, pasisakė esanti taip pat to paties medžio, tik kitos šakos „vaisius“.
Giminės šaknys siekia XVI amžių
Darbutų giminės istorija, kiek spėjo išsiaiškinti pedagogė, prasideda apie 1584 metus. St. Grigaliūnienė juokiasi, kad jeigu nebūtų buvę kokių nesutarimų, teismų, istorija gal dabar būtų gerokai jaunesnė. Mat būtent tais metais Žemaičių žemės aktuose minima, kad Povilas Darbutavičius teismui apskundė savo senelį Vaitiekų Darbutavičių „dėl teisingumo stokos, dalinant turtą“.
1585 metais Pilypas Darbutas tęsė ginčą dėl teisingo turto ir nuosavybės padalijimo Ariogalos apskrityje. Ginčas susijęs su tuo, kad minėtas Pilypas, Adomo, Florijono ir Jeronimo Rusteikovičių globėjas, po jų vyresniojo brolio Mikalojaus Lavrinovičiaus Ruisteikovičiaus mirties pasisavino jų nuosavybę.
Lenkų kalba išleistoje knygoje apie Žemaičių bajorų herbus, kur skelbiami 1667 metų sąrašai, įrašyta 11 Darbutų giminės atstovų. Didžioji dalis jų iš Darbutų kaimo (okolica Derbutt).
Stefanija Grigaliūnienė sako, kad giminės šaknų paieškos kartais primena TV laidą „Nacionalinė paieškų tarnyba“. Ji pati daugiausia informacijos surinko per elektroninę sistemą e-paveldas ir telefonu. Būna, kad žmonės iš pradžių nesupranta, ko skambinančioji nori, vyresnio amžiaus išsigąsta: gal kokie telefoniniai sukčiai naują būdą sugalvojo. Tačiau moteris neklausia asmens kodo, paprastai teiraujasi gimimo metų, iš kur žmogus kilęs, klausinėja apie artimuosius, kuriuos pažinojo.
„Vienas neseniai kalbintas vyriškis man pasakė, kad pasipasakojo viską kaip policininkei“, – juokiasi joniškietė.
Į Valstybinį archyvą ji vyko tik kartą ir sako, kad nedaug naudos buvę. Nes per vieną sykį duodama dešimties metų bažnytinių knygų įrašus peržiūrėti. Mikrofilmai kartais būna nepersukti, tenka pavargti sukant ranka.
Ji norintiems pažinti savo giminę pataria nepamiršti kalbinti senelius, dėdes, tetas, užsukti į kapines, jose pasivaikščiojus galima rasti daug pažįstamų pavardžių, kurios gali būti sietinos su savo gimine.
Autorės nuotr.
Giminės medžio ritinys po trečio pataisymo išaugo nuo 14 iki 25 metrų ilgio.
Stefanija Grigaliūnienė į visus giminės susitikimus vežasi ir šį herbą.
Stefanija Grigaliūnienė rinkti medžiagą apie giminę oficialiai pradėjo 2015 metų rugpjūtį.
Stefanija Grigaliūnienė mano, kad tyrinėjant giminę toliau, jos narių skaičius perkops ir 2000.
Darbutų giminės istorijos Stefanija Grigaliūnienė surašė daugiau kaip 300 puslapių.