
Naujausios
Gyventi klausant širdies
Šiaulių vandenlenčių parko „FoxSpot“ vadovė Irma Gajauskaitė save apdovanotų už drąsą prisiimti atsakomybę. Klausydama širdies, šiaulietė paliko gerai apmokamą medicinos fizikės darbą Onkologijos klinikoje ir visa esybe nėrė į mėgstamą veiklą – kurti vietą, kur žmonės plauktų iš visos Lietuvos.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Trys vasaros
Trečiadienio popietė. Vasara, atrodo, įsitaisė ant Talkšos ežero pakrantės sėdmaišių. Saulės atokaitoje šildo atostogų nuotaika.
„Leave nothing but punts, take nothing but pictures, kill nothing but time" ("Nepalik nieko, išskyrus kelnes, nepasiimk nieko, išskyrus nuotraukas, neužmušk nieko, tik laiką"), – ragina šmaikštus užrašas.
Iš „FoxSpot“ kavinukės sklinda muzika, o nuo pakrantės – žoliapjovės garsai. Šienaujama pakrantė ir meldai.
„Šiandien tvarkos diena“, – juokiasi I. Gajauskaitė. Pagaliau atėjo laikas – išperėjo antys. Meldų miškas trukdo plaukioti vandenlenčių sporto mėgėjams. Kai pakrantė apželia, po aukšta žole išgerti butelį lenda „ištroškusieji“, šiukšlina. Tvarkinga pakrantė, sako I. Gajauskaitė, – vienas iš būdų „sutramdyti“ šiukšlintojus.
Energija spinduliuojanti vadovė ramiai nenusėdi. Tai prišoka padėti prisišvartuoti vandens dviratininkėms, tai patalkina plūduriuojantiems vaikinams.
„Mums vasara gera, nesiskundžiame“, – plačiai šypsosi. Kai oras geresnis, žmonių daugiau, bet ir per darganą lankytojų netrūksta. „Mes patys žmones traukiame, – kvatojasi Irma. – Stengiamės, kad ši vieta būtų kuo jaukesnė, šiltesnė. Sutinkame visus kaip artimą žmogų.“
Šiaulietė suskaičiuoja: dabar – trečia vasara, kai ji atėjo į „FoxSpot“. Buvo ir pagalbinė darbuotoja, ir virėja. Su džiaugsmu darė kavą ar kepė burgerį. Pradėjo organizuoti renginius: taip atsirado kino vakarai po atviru dangumi, koncertai.
„Jei nors vienas žmogus išeidavo su šypsena, man būdavo didžiausias malonumas“, – plačiai nusišypso.
Tuo metu I. Gajauskaitė dirbo valstybinį darbą – Šiaulių Onkologijos klinikos radioterapijos skyriuje medicinos fizike. Baigusi fizikos bakalauro studijas Vytauto Didžiojo universitete, biofizikos magistro studijas rinkosi norėdama padėti žmonėms. Iš karto po studijų gavo darbą pagal specialybę ir jį dirbo septynerius metus.
„Darydavau planus tiems, kam skirtas radioterapijos gydymas. Procesas ilgas ir sudėtingas. Būdavo labai jautru, kai ateidavo jauni žmonės, kai žinojai, jog nebegali padėti, kad gydymas švitinimu taikomas tik skausmui numalšinti. Būdavo sunku matyti tėvų, artimųjų skausmą. Susimąstydavau: kaip reikia gyventi, kad liga neateitų? Ligos, nesėkmės yra susijusios su psichologiniais dalykais. Žmonės skriaudžia save, nemyli, išgyvena, prisiima daug atsakomybių, baimių, pykčio, neišleidžia jausmų.“
Įveikė juodą periodą
Irma nusišypso: jai pačiai teko išgyventi juodą periodą, trukusį septynis mėnesius po išsiskyrimo su antrąja puse. Likusi viena suprato, kad negyveno savo gyvenimo. Traukte traukė save iš duobės: išbandė dvasines praktikas, meditaciją, jogą.
Ir vieną dieną atsistojo su didžiule jėga. Pirmasis žingsnis buvo akcijos „Darom“ koordinavimas Šiauliuose. Antras žingsnis – „FoxSpot“. Čia skubėdavo iš darbo, mėgavosi buvimu, likdavo iki išnaktų.
Sulaukė pasiūlymo tapti direktore, o praėjusių metų pavasarį tapo ir akcininke. Rudenį reikėjo apsispręsti, ką daryti su darbu ligoninėje.
„Iš tiesų aš gyvenau čia. Kai reikėdavo ryte keltis į darbą, vos ne temperatūra sukildavo. Atlyginimas buvo labai geras, bet žinojau, kad visą laiką to nedarysiu.“
Išėjus iš darbo, dingtelėjo mintis: juk vandenlenčių sezonas baigėsi! Ką daryti? Gimė idėja dirbti žiemą. Visos idėjos, šypsosi Irma, ateina ekspromtu, iš širdies, kaip vizija. Prisivežė šieno spudulų, kailių. Paskelbė kad dirba ir – sugužėjo visas miestas! Kita įgyvendinta žiemos idėja – čiuožykla ant ežero.
„Dažnai žmonės sako, jog mieste nėra kur nueiti. Norėjau, kad čia būtų ta traukianti vieta. Ir kad visa Lietuva žinotų, kur ateiti. Pavyko!“ – šypsosi I. Gajauskaitė.
Jos teigimu, labiausiai paežerė traukia vandenlenčių parku, jį vadina vienu iš trijų geriausiai žinomų Lietuvoje. Vandens sporto entuziastė organizuoja stovyklas moterims, vaikams, nuo 4 metukų. „FoxSpot“ vyksta čempionatai, pernai organizuotos ir tarptautinės varžybos.
Jei būtų Irmos valia, kaip atrodytų ežero pakrantė?
„Nieko daug nereikia. Pirmiausia – kad būtų idealiai nupjauta žolė, meldai. Būtų šaunu, jei atsirastų dviračių takas. Ir ne tik: kad būtų galima važinėti su landbordais, riedučiais. Kur yra perėjimai, galėtų būti tilteliai. Kokia graži ana pusė, miškas: kiek ten takų, kiek gražių vietų galima atverti žmonėms!“
Savo kelias
Ankstesnį gyvenimą darbas-televizorius-bet koks maistas I. Gajauskaitė vadina degradacijos būsena. Šypsosi, jog anksčiau buvo visko: turėjo antsvorio, rūkė, vartojo alkoholį ir krėtė nesąmones.
Prieš šešerius metus, būdama 27-erių, pradėjo ieškojimus.
„Kur yra laimė? Vieną dieną suvoki, kad viskas priklauso nuo požiūrio. Kad pats neleidi sau gyventi, kaip širdis nori. Išgirsti širdį nėra lengva, reikia padirbėti“, – sako šiaulietė.
Dabar I. Gajauskaitė įgyvendina naują idėją: kavinėje prie ežero nebebus prekiaujama alkoholiu.
„Pati nevartoju alkoholio. Mano asmeninė patirtis yra mano, niekada žmogui neperšu: pasirinkti esame visiškai laisvi. Bet kaip šios vietos vadovė jaučiu atsakomybę, jei žmonės alkoholį vartoja pas mane. Juk čia – poilsis, šeimos, vaikai.“
Dėl mažesnio uždarbio labai nesijaudina: sugalvos kažką naujo. Galbūt spaus sultis. Galvoja ir apie sveikesnio, natūralesnio maisto gaminimą.
Praėjusią savaitę I. Gajauskaitė už aktyvią veiklą buvo apdovanota Šiaulių miesto mero padėka. O už ką Irma apdovanotų save? „Už drąsą prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą. Visa, ką darau, darau dėl savęs. Kai aš jaučiuosi gerai, ir aplink jaučiasi gerai. Labai savimi didžiuojuosi.“
Šiandien jai didžiausią džiaugsmą teikia žmonės, su kuriais gali pasidalyti geromis emocijomis.
Tiems, kurie eina į darbą sukandę dantis, I. Gajauskaitė pataria nebijoti išeiti iš komforto zonos: daugybę baimių susikuriame patys, bet iš tiesų jos yra iliuzija.
„Išeiti iš darbo be plano nėra protinga, tai nuves į dar didesnę duobę. Bet jei turite širdžiai mielą veiklą, po truputį ją darykite. O kai pajausite, kad ateina metas, pasiryžkite. Atsistojus į savo kelią, atsiveria visi keliai.“
Irma juokiasi: būdama viršininkė sau, visada atostogauja. O jei išvyksta, renkasi vandenlentes arba meditaciją. Rudenį jau yra numačiusi keliones į Peru ir Tailandą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Žinau, kur einu, ką turiu daryti. Ir žinau, kad mano pačios laimė yra svarbiausia. Jei aš esu pilna, galiu ir kitam atiduoti. Ši vieta yra atidavimas“, – sako Šiaulių vandenlenčių parko vadovė Irma Gajauskaitė.
Irma Gajauskaitė sako, kad durys į gyvenimą, pilną džiaugsmo, laisvės, kūrybos, meilės, aistros atsidarė tada, kai paliko baimes, abejones, visuomenės normas, rašytas ir nerašytas taisykles.
Švaros diena Talkšos pakrantėje – pjaunami meldai.
Patarimai lankytojams.
Originalūs kavinės „FoxSpot“ šviestuvai.
Irma Gajauskaitė sako, kad svarbiausia yra išdrįsti gyventi savimi.