
Naujausios
Į Rumuniją – griauti stereotipų
Šiauliečių Šimkų šeima nebe pirmą kartą į keliones po Europą leidžiasi automobiliu. Šią vasarą keliavo po Rumuniją. Per 13 dienų nuo namų iki namų nuvažiavo per 4 600 kilometrų. Kiekvienos dienos įspūdžiais, kad ir kaip būtų pavargusi, Ernesta Šimkienė dalijosi „Facebook'e“. Kelionė buvo pilna atradimų ir sugriovė ne vieną mitą apie šią šalį.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Šiek tiek plano, šiek tiek ekspromto
Šiaulių dailės galerijos kultūrinių renginių ir parodų kuratorė Ernesta Šimkienė su vyru ir trimis sūnumis į Rumuniją buvo susiruošę jau prieš ketverius metus, tačiau tada kone nuo Lietuvos pasienio teko apsisukus grįžti, nes sunegalavo vienas iš keliautojų.
Žiūrėdami į žemėlapį ir rinkdamiesi maršrutą šiai vasarai vėl prisiminė Rumuniją. Kadangi keliauja nuosavu automobiliu ir dar su vaikais (penkiolikos, devynerių ir septynerių metų) renkasi netolimas šalis, kad kelionė per daug nenuvargintų.
Keliavo per Lenkiją, Slovakiją, Vengriją. „Daug metų buvo nepatirta tai, kad tikrino Vengrijos–Rumunijos pasienyje ir įvažiuojant, ir išvažiuojant. Muitininkai paprašė atidaryti bagažinę, tikrino pasus“, – pasakoja keliautoja.
Namuose Šimkai susidėliojo tik maršruto pradžią ir užsisakė pirmas penkias nakvynes viešbučiuose.
„Mes – ekspromto mėgėjai. Nesam linkę visko susidėlioti, užsisakyti iš anksto, nes iš patirties žinome: nuvažiuoji kažkur, labai patinka, bet turi skubėti išvažiuoti, nes jau kitur suplanuota“, – sako Ernesta.
Kitas nakvynes planavo ir užsisakinėjo keliaudami. Ar nebuvo rizikos, kad neras kur apsistoti?
E. Šimkienė sako, kad pats geriausias laikas keliauti yra apie Jonines. Turistinis sezonas dar tik prasideda, todėl viešbučiuose nesunkiai galima rasti vietų. Nekilo problemų ir šį kartą.
Be to, visada yra galimybė pernakvoti pas gyventojus. Tai žymiai pigiau, tačiau keliaujant penkiese nesinorėjo rizikuoti. Be to, viešbučiuose keliautojai kai kur gaudavo ne tik pusryčius, bet ir vakarienę. Šeimininkai net pasiteiraudavo, kokių patiekalų paruošti.
Rumunų virtuvė Ernestai pasirodė gana „sunki“. Jie valgo daug avienos, sūrių, o bulves dažnai pakeičia kukurūzai ar kukurūzų kruopų košė, blynai.
Prakalbus apie viešbučių kainas, E. Šimkienė sako, kad jos tikrai „įkandamos“, mažesnės nei, pavyzdžiui, Lenkijoje pakelės motelyje visiškai nevaizdingoje vietoje.
Taip pat šiek tiek mažesnės nei Lietuvoje maisto, degalų, muziejų bilietų kainos. Pavyzdžiui, įėjimas į turistų lankomiausią Drakulos (Brano miesto) pilį jų penkių asmenų šeimai atsiėjo 90 lėjų, tai yra apie 20 eurų. Įėjimas į kitus muziejus, vienuolynus kainavo perpus pigiau. Beveik visur galima atsiskaityti kortele.
Į kelionę – su internetu ir navigacija
Planuodama kelionę E. Šimkienė buvo įsigijusi knygą apie Rumuniją ir Bulgariją anglų kalba, tačiau ji nelabai pasiteisino. Daug patogiau buvo naudotis atpigusiu internetu, be to, ir informacijos apie lankytinus objektus ten rasdavo daugiau. Labai pravertė ir prieš pat jų kelionę pasirodęs žurnalo „Kelionės ir pramogos“ numeris, kuriame buvo rašoma apie Rumuniją.
Ernesta sako, kad Rumunijoje būtų sunku išsiversti be navigacijos, mat ši šalis išsiskiria tuo, kad ne į visus lankytinus objektus nukreipia kelio ženklai.
Keliautoja sako, kad prieš vykstant į kelionę reikėtų gerai apgalvoti, ko norisi: ar pamatyti kuo daugiau pilių, senovinių miestų, ar pakeliauti po kalnus, o gal pramogų ir poilsio prie jūros. Rumunijoje galima rasti visko.
Kelionėje Šimkai susipažino su švedų, vietnamiečių, britų keliautojais, kurie irgi atrado Rumuniją kaip puikią šalį poilsiui ir kelionėms, kai kurie čia atvyksta jau ne pirmą kartą.
Jau būdami Rumunijoje tolimesnei kelionei turėjo tris planus: važiuoti gilyn į šalį ir pakeliauti po Transilvaniją, vykti prie jūros į Bulgariją arba aplankyti Bukareštą, Rumunijos sostinę. Centrinės Rumunijos gamtos ir architektūros paminklų grožis taip pakerėjo, jog kitus du variantus be didesnių svarstymų atmetė.
Dauguma kelių Rumunijoje geri, visgi keliautojams Ernesta pataria nusiteikti, kad iki kai kurių objektų teks kratytis itin duobėtais keliais arba kilti į stačias įkalnes.
Iki gotikinio Viscri kaimelio, kuriame rezidenciją turi Anglijos princas Čarlzas, teko įveikti siaubingai duobėtą 10 kilometrų atkarpą. Bet kelionė buvo verta pastangų. Viename iš kiemų šiauliečiai išvydo, kaip romų tautybės jaunuoliai mediniais pagaliais vanoja ką tik iškeptus didelius duonos kepalus – taip atitranko apdegusią plutą, paskui dar patrina kažkuo panašiu į švitrinį popierių.
Kalba – ne problema
Rumunijoje su viešbučių šeimininkais, kavinėse daugiausiai susikalbėdavo anglų kalba, nors juto, kad kai kur, ypač šiaurinėje šalies dalyje, būtų galima susišnekėti ir rusiškai. Žinoma, ne visi moka užsienio kalbą, bet visada suranda, kas galėtų pavertėjauti arba stengiasi paaiškinti ženklais.
„Ieškojom ugnikalnio, sustojome gyvenvietėje prie vieno namo ir jau ruošėmės toliau eiti pėsčiomis. Iš kiemo išėjęs žmogus pradėjo rodyti ženklais, kad važiuotume toliau. Iš pradžių pagalvojom, kad nenori, kad prie jo namų statytume automobilį, paskui supratome, kad galima privažiuoti arčiau“, – prisiminusi šypsosi Ernesta.
Rumunai šiauliečiams pasirodė draugiški žmonės. Ernesta sako visada stengiasi nepaisyti stereotipų, pavyzdžiui, tokių, kad Rumunija – romų kraštas.
„Gal tik įsivaizdavau, kad, tarkim, turguose jie bus įkyresni, siūlys savo prekes, temps už rankos, bet nieko tokio nebuvo. Žinoma, jų ten yra, prekiauja suvenyrais, kitom smulkmenom, bet visiškai neįkyri“, – sako moteris.
Teko apsilankyti ir autoservise. Pradėjo strigti stabdžiai. Viename servise niekuo negalėjo padėti, bet nurodė, kur rasti kitą. Ir kitame servise problemą išsprendė ne iš karto, teko sugrįžti. Už pakartotinį remontą meistrai atlygio jau neėmė. Abiejuose servisuose atsirasdavo žmogus, kuris mokėjo kalbėti angliškai, todėl nekilo bėdų dėl susikalbėjimo. Kiek yra keliavę, tai buvo pirmas kartas, kai automobiliui prireikė remonto servise.
Atradimai
Biertan miestelyje keliautojai aplankė įtvirtintą gotikinę bažnyčią, kurios zakristija buvo rakinama 17 užraktų, o viename iš bažnyčią juosiančios aukštos tvoros bokštų yra patalpa, kurioje užrakindavo skirtis norinčias poras. Patalpoje buvo tik vienas stalas, viena lova, viena kėdė, vienas peilis ir viena šakutė. Pasakojama, kad metodas buvo toks veiksmingas, jog per 400 metų išsiskyrė tik viena pora.
Menotyrininkei E. Šimkienei didžiausias atradimas Rumunijoje buvo ne vieną šimtmetį skaičiuojantys vienuolynai, kurių sienos ištapytos ne tik iš vidaus, bet ir iš išorės. Šie vienuolynai net prilyginami Siksto koplyčiai, tačiau Ernesta stebisi, kad jie nėra įtraukti į jokius bendrosios meno istorijos vadovėlius, žinynus.
Dauguma vienuolynų yra veikiantys, juose, kaip ir prieš šimtą ar daugiau metų vaikšto vienuoliai ir vienuolės. Vienuolynų atmosfera hipnotizuojanti.
„Paskui su vyru kalbėjomės, kad kelionėje pritrūko kokių 10 valandų, kad galėtume ramiai pasėdėti viename ar kitame vienuolyne“, – šypsosi Ernesta.
Ypač laiko nepaliesta yra šiaurinė Rumunijos dalis. Keliaudami po šį kraštą Šimkai matė laidotuvių eiseną. Visos moterys vilkėjo panašiomis tamsiomis gėlėtomis suknelėmis. Vėliau sužinojo, kad tai senųjų tradicijų reliktas.
E. Šimkienė sako, kad tik keliaudamas po Rumuniją supranti, koks tai gamtos ir istorijos prasme turtingas kraštas ir kiek mažai mes apie jį žinom, nors yra palyginti netoli nuo Lietuvos.
„Kita vertus, gal tame ir žavesys, kad kelionėje gali visa tai atrasti“, – svarsto Ernesta.
Asmeninės nuotr.
Šiauliečių Šimkų šeima šią vasarą atradinėjo Rumuniją: spalvingą, kontrastingą, nuostabaus grožio šalį, kartais nukeliančią šimtu ar dar daugiau metų į praeitį.
Pirmosios dienos Rumunijoje atradimas – spalvingosios Sapantos kapinaitės.
Rumunai augina daug avių. Jas kalnuose gano piemenys.
Šakėmis sukrautos šieno kupetos Maramurešo regione keliautojus nukelia kone šimtmečiu atgal.
Labiausiai turistų lankoma Brano pilis, esanti netoli Brašovo miesto, Transilvanijoje. Joje rašytojas Bremas Stokeris „apgyvendino“ savo romano personažą Drakulą. Visgi nėra istorinių duomenų, kad Drakulos prototipas Valakijos princas Vladas Drakula būtų iš tikrųjų joje gyvenęs.
Bučedžio kalnuose, Pietų Karpatuose, stūkso Sfinksą primenanti uola.
Rumunijos centre esantis Brašovas 15–16 amžiuje buvo svarbiausias Transilvanijos miestas. Čia susimaišę daugybė architektūros stilių.
Gėlynuose skendi UNESCO saugomi mediniai Barsanos vienuolynai Maramurešo regione, Šiaurės Rumunijoje.
Vienas gražiausių Rumunijos kaimų – Rimetea. Kaimas skaičiuoja aštuonis šimtus metų. Kažkada tai buvo svarbus kalnakasybos ir kalvystės centras. Už pastangas išlaikyti viduramžių dvasią yra įvertinas europiniu apdovanojimu.
Voroneto vienuolynas (Bukovina, Šiaurės Rumunija). Kiekvienas kvadratinis milimetras ištapytas tiek viduje, tiek išorėje religiniais pasakojimais.
Transfegerešo kelias yra aukščiausias ir vienas pavojingiausių Rumunijos kelių, einantis per Fegerešo kalnus. Apie 90 kilometrų kelias buvo pastatytas diktatoriaus Nikolajė Čaušesku sumanymu apie 1970 metus, tam atvejui, jei sovietai įsiveržtų į Rumunija, kad vietiniai kariai galėtų greitai perkirsti kalnus.
Rakoš užgesęs ugnikalnis – vienas iš tų objektų, link kurių vedančiame kelyje nėra jokių rodyklių.
Turdos druskų kasykla nustebino savo masteliu, dizainu, pramogomis. Ten galima paplaukioti požeminiame druskingame ežere.