
Naujausios
GIDO VASARA
Kur smėlį supylė milžinė Neringa
Šiauliečiui gidui Alfonsui Zaleskiui gido darbas – kaip nuolatinės atostogos. Beveik tris dešimtmečius ekskursijas vedantis vyras gėrisi Lietuvos gamta ir ragina nebijoti lietaus, nes keliautojams blogo oro nebūna. Kuršių nerijoje visada gražu. Čia saulė pateka iš vandens ir į vandenį nugrimzta: iš marių – į jūrą.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ
zivile@skrastas.lt
Savo krašto grožis
Gidu A. Zaleskis pradėjo dirbti 1988 metais. Kelionės ir istorija domino nuo vaikystės. Vilniaus universitete baigė istorijos studijas, o sulaukęs pasiūlymo ateiti į tuometinį Šiaulių ekskursijų biurą, įsitraukė į gido veiklą.
„Turizmas yra toks dalykas: kai visi atostogauja, švenčia, gidas dirba. Atostogos ir darbas yra tas pats“, – sako A. Zaleskis.
Šiuo metu gido maršrutai driekiasi po Lietuvą, Latviją, Estiją, Baltarusiją.
„Visi maršrutai yra įdomūs. Kuri spalva gražesnė: geltona ar žalia? Visos gražios. Taip ir maršrutai. Malonumų gali atrasti visur: vaikštant po Šiaulius, važinėjant po Lietuvą ar užsienyje. Vis ką nors nauja atrandi ar sena prisimeni“, – sako šiaulietis.
Gidui gražu Lietuvoje viskas: kalvos, lygumos, miškai, upės – ypač, kai grįžta iš užsienio. Keliaudamas įsitikino, kad žmonės jaučia savo krašto grožį, yra savo žemės patriotai.
„Su grupe iš Joniškio keliavome Anykščiuose. O vienas žmogus sako: „Taip, čia gražu, bet pas mus gražiau: čia kalvos, o mūsų laukai lygūs, rapsu užsėti“, – šypsosi gidas.
A. Zaleskiui nesvarbu, kelintą kartą važiuoja tuo pačiu maršrutu: visada pasikartoja, atnaujina informaciją. Tik fotoaparato nesiima: geriau nusiperka atvirukų.
Su „Šiaulių krašto“ skaitytojais jis dalijasi vienos dienos kelione po Kuršių neriją. Gido nuomone, nereikia baimintis čia važiuoti ir ne itin vasarišku oru. Keliautojams blogų orų nebūna – tik bloga apranga.
A. Zaleskis juokiasi, kad pirmą kartą Kuršių neriją pamatė dar praėjusiame amžiuje. Buvo didžiulis rūkas, keliantis keltu nieko nesimatė, tik girdėjosi dirbančios žemsiurbės. „Čia drakonai“, – juokavo gidas vaikams. Nors rūkas dengė ne tik vandenį, bet ir kopas, įspūdis vis tiek išliko ilgam.
A. Zaleskis sako, kad Kuršių nerijos krašto grožis nekinta, tik atsiranda daugiau komercijos. Tiki, kad šis unikalus kampelis niekada nebus paverstas Palangos Basanavičiaus gatve. Todėl mano, kad įvažiavimo mokestis reikalingas – šį kraštą reikia saugoti ir išlaikyti.
„Kuršių nerija yra tokia savita, kad norint neprarasti savo sielai nuostabaus vaizdo, ją reikia būtinai pamatyti, lygiai taip pat, kaip Ispaniją arba Italiją“, – sakė vokiečių filosofas, kalbininkas, filologas, diplomatas, politikas Vilhelmas Humboltas (1767–1835).
Keltas iš Klaipėdos kelia į Smiltynę. Šiauriausiame Kuršių nerijos taške – Kopgalyje – yra įsikūręs atnaujintas Lietuvos jūrų muziejus ir delfinariumas. Jei keliaujama tik vienai dienai, reikia apgalvoti, ko atsisakyti, kad kelionei pakaktų laiko. Pasak gido, jei keliautojai nori lankyti Smiltynę, Preilą, Pervalką, ir dviejų dienų gali būti maža.
Legendos ir mokslas
Apie Kuršių neriją gidas pasakoja ir legendas, ir mokslininkų sukauptas žinias.
Legendos visuomet geriau įsimena. Pasakojama, kad gyveno kadaise geroji milžinė Neringa. Žvejams tuo laiku nebuvo lengva, vis vėjai žvejybai trukdydavo. Kartą žvejai paprašė milžinės atitverti plotą, kad galėtų ramiai pažvejoti. Neringa, prikyštę smėlio prisipylusi, brido per marias, barstė smėlį. Kur daugiau paberdavo, didesnė kopa iškilo, kur mažiau – mažesnė. Taip ir atsirado Kuršių nerija, o žvejai mariose galėjo be audrų žvejoti.
Mokslininkai kalba truputį kitaip: apie nuslinkusius ledynus, susiformavusias nedideles saleles-uolas, nuo Sembos pusiasalio vėjo neštą smėlį, per tūkstantį metų susiformavusias kopas. Kuršių nerija baigė formuotis maždaug prieš 5 tūkstančius metų.
Prieš 4 tūkstančius metų pasirodė žmonės. Pasak gido, kai atsikelia žmogus, anksčiau ar vėliau pradeda pyktis su gamta. Jau prieš 500 metų pradėti masiškai kirsti medžiai. Kopos ėmė slinkti, užpustyti kaimus. Žmonės suprato klaidas, bet buvo per vėlu. Per kelis šimtus metų smėliu buvo užpustyta 14 žvejų kaimų.
Ką daryti? Idėją, kaip sutramdyti pustomą smėlį, pasiūlė Vitenbergo universiteto profesorius Johannas Danielis Titius. 1803 metais Prūsijos valdžia ėmėsi apželdinimo programos, jos dalis buvo ir apsauginio pylimo pajūryje formavimas.
Norus pildo raganos ir velniai
A. Zaleskis su turistais suka į Juodkrantę. Lankomiausia vieta čia – Raganų kalnas, jis pralinksmina ir vaikus, ir suaugusius. Skulptūrų ekspozicija buvo pradėta kurti 1979 metais. Čia persipina pasakų ir legendų pasaulis: Neringa, Naglis, Bangpūtys, Eglė žalčių karalienė, Dvylika brolių, juodvarniais lakstančių... Skulptūrų šiuo metu yra per aštuonias dešimtis.
Senosios legendos papildomos gidų išmone. Kai gidas žada, jog atsisėdus ant ilgojo suoliuko, pasveikstama nuo visų ligų, keliautojai akimirksniu suskuba prisėsti.
Žengus pro vartus, patenkama į velnių ir raganų pasaulį. Ir ko tik nelabieji nedaro! A. Zaleskis šypsosi: lietuvių tautosakos velniai ir raganos yra nepikti, tad ir jų galima šio bei to paprašyti.
Už pragaro vartų laukia pats Liucipierius. Gidas keliautojams pasiūlo velniui į ausį pašnabždėti nepiktą juokelį. Būtinai pabrėžia – nepiktą!
Stabteli ir prie raganaitės apnuogintomis krūtimis – viena už kitą didesne. Apie šią raganaitę kitus kalbant yra girdėjęs, dar ir savo žodžių prideda: jei nori, kad išsipildytų seksualinė svajonė, paglostyk didesniąją krūtį.
„Vieni glosto, kiti kikena. Kartą buvo vyresnė klasė ir jaunos mokytojos. Kiek paėjus žiūriu, nėra mokytojų. Atsisuku: ogi pasilikusios glosto!“ – juokiasi gidas.
Dar kiek paėjus, stovi ragana didele nosimi. Jei nesinori sirgti sloga, verta raganaitei nosį pakrapštyti. Arba – pabučiuoti per skepetaitę. Ne tik sloga, bet ir sinusitas nebus baisus.
„Ar žinote, kas yra didžiausi „pletkininkai“? – prie didžiulį liežuvį iškišusio velnio klausia A. Zaleskis. Keliautojai paprastai spėja, kad vyrai. „Jei norite velniui padėti apkalbėti, abiem rankomis liežuvį pakilnokite!“ Kilnoja ir vaikai, ir vyrai.
Galiausiai, jei norisi, kad visi norai išsipildytų, reikia per gerklę į velnią įpilti, pašnabždėti norą ir nučiuožti ant užpakalio. Linksmesnio būdo keliauninkai visada pačiaužo. Valanda Raganų kalne praskrieja akimirksniu.
Sutvarkytą 2,4 kilometro ilgio Juodkrantės krantinę puošia šiuolaikinės skulptūros, jų autoriai – skulptoriai iš viso pasaulio. Čia įkurti takai pėstiesiems ir dviratininkams.
A. Zaleskis visada parodo Juodkrantės pievą, įkainotą 1,5 milijono eurų. Istorija tokia: ten, kur dabar pieva, buvo pastatytas restoranas. Statinį nugriovus, savininkas kreipėsi į teismą, kad būtų padengti nuostoliai. Priteista suma ir yra minėtieji 1,5 milijono eurų.
Mėgstantys lankyti muziejus, Juodkrantėje gali užsukti į Miniatiūrų ar Vėtrungių muziejus. „Vėtrungė Kuršių nerijoje – rimtas reikalas“, – šypsosi gidas. Tai – unikali ženklinimo sistema, susiformavusi XIX amžiaus pirmoje pusėje. Pagal vėtrunges buvo galima spręsti, iš kurio kaimo yra žvejys. Muziejus nedidelis, jaukus. Yra ir edukacinės programos.
Kormoranų apetitas
Kiek pavažiavus iš Juodkrantės, atsiveria garnių ir kormoranų kolonija. Čia yra aikštelė ir stebėjimo vieta.
„Ir skausmas, ir džiaugsmas. Vietiniai kormoranų nekenčia, o turistams – labai įdomus objektas. Kormoranai – įspūdingi paukščiai, skrenda tarsi išrikiuota lėktuvų eskadrilė, o jų kolonija atrodo kaip iš fantastinio ar siaubo filmo. Nudžiūvę medžiai, lizdai ir tupintys paukščiai. Blogiausia, kad kormoranai renkasi sengires.“
Iki 1978 metų didieji kormoranai buvo reti Lietuvos pajūryje: įtraukti į Raudonąją knygą. Dabar ieškoma būdų, kaip populiaciją mažinti. Pavyzdžiui, perėjimo laikotarpiu naudojami garsiniai signalai, kad paukščiai paliktų lizdus su kiaušiniais. Kormoranai ne tik pražudo medžius, bet ir yra žvejų konkurentai. Suaugęs kormoranas per dieną gali sučiupti iki 2 kilogramų žuvų!
A. Zaleskis keliautojams juokais pasiūlo: kas nori pasivaikščioti po kormoranų tvirtovę, kita kelionė nemokamai. Iki šiol norinčių neatsirado.
Truputį pavažiavus, 23-iajame kilometre, verta stoti dėl Avikalnio. Nuo jo matyti Kuršių nerijos esmė: iš vienos pusės atsiveria Baltijos jūra, kitoje pusėje – Kuršių marios, priekyje – apželdintos pušelės, o tolumoje mirusios kopos.
31 kilometre yra Naglio gamtos rezervato pažintinis takas, jį gidas vadina fantastiniu: „Žygis į negyvąsias kopas kaitinant saulei nėra lengvas, bet grožis viską atperka.“
Iš pradžių veda medinis takas, paskui einama per smėlį. Čia keliautojams siūloma atsiduoti fantazijai ir įsivaizduoti, kas tik patinka: kad einama dykuma ar mėnulio paviršiumi. kiekvienam – savo vaizdinys! A. Zaleskis įspėja laikytis taisyklių: einant taku, nesumanyti pagudrauti ir žengti į smėlį.
Nuo šių metų šis objektas yra mokamas.
„Benai, plaukiam į Nidą!“
Pakeliui į Nidą, jei visas laikas jūsų, verta užsukti į Pervalką ir Preilą.
O Nidoje ekskursija prasideda prie rašytojo, Nobelio premijos laureato Tomo Mano namelio, jame įsikūręs memorialinis muziejus. Ši vieta, sako gidas, vokiečiams šventa. Lietuvos turistai į vidų nori užsukti labai retai.
Nuo T. Mano namelio krantinės link veda laiptai. Čia ir molas, ant kurio dažną dieną laimikio laukia žvejai.
Senosios Nidos kapinės prigludusios šalia jaukios evangelikų liuteronų bažnyčios. Gidas džiaugiasi, kad bažnyčia būna atidaryta, todėl galima užeiti vidun.
Etnografinės Nidos kapinės išsiskiria krikštais – savitos formos mediniais antkapiniais paminklais, unikalia šio krašto tradicija. Juos atkūrė šviesaus atminimo tautodailininkas Eduardas Jonušas (Pervalkoje stovi šio skulptoriaus sukurtas paminklas Liudvikui Rėzai). Nidos kapinėse palaidotas ir ilgametis Neringos meras Stasys Mikelis.
„Benai, plaukiam į Nidą!“ – ši frazė nuskamba prie paminklo Vytautui Kernagiui. Keliautojai šioje vietoje būtinai atsisėda ant suoliuko įsiamžinti. Lietuvos garsenybių plaštakų atspaudus apžiūri Šlovės alėjoje, įkurtoje Arūno Valinsko iniciatyva.
Į Parnidžio kopą galima užlipti laiptais nuo centro pusės arba privažiuoti iki stovėjimo aikštelės. Į dangų stiebiasi saulės laikrodis-kalendorius. 1999 metais uraganas „Anatolijus“ buvo nugriovęs šį statinį, saulės laikrodis atstatytas, papildžius trimis skulptūromis: „Žiemos saulėgrįža“, „Pavasario lygiadienis“ ir „Rudens lygiadienis“.
Nuo Parnidžio kopos kvapą gniaužiantys vaizdai atsiveria į visas puses. A. Zaleskis vardija „subjektyvių rinkimų“ rezultatus: pirmąja vieta buvo įvertintas vaizdas nuo Ladakalnio, antrąja – nuo Merkinės piliakalnio, trečiąja – nuo Parnidžio kopos.
Kokia kelionė be jūros! A. Zaleskis vandens malonumais rekomenduoja mėgautis prie gelbėjimo stoties – kad būtų saugu.
Poilsiautojai Nidoje mėgsta užlipti į Urbo kalną su švyturiu, plaukioti laiveliais, važinėti dviračiais. Pasigrožėti jachtomis malonu ir nuo kranto.
Suvenyrų ir žuvies kioskelių Juodkrantėje, Nidoje netrūksta. „Ten žuvis tikrai nebus pigiau nei Šiauliuose“, – sako A. Zaleskis. Būna juokinga, kai prie užrašo „Baltijos jūros gėrybės“ pamato ir omarų. Gido patyrimu, geriausia žuvį pirkti pamario krašte – Šilutėje, Rusnėje, Kintuose.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Patyręs gidas Alfonsas Zaleskis žino: keliautojams blogo oro nėra.
Artūro JAUGĖLOS nuotr.
Romo Kvinto sukurta Vytauto Kernagio skulptūra stovi Kuršių marių krantinėje Nidoje.
Kuršių marių laimikis.
Kormoranai įsikūrę sengirėje prie Juodkrantės.
Nidoje galima prasilenkti ir su „tuk-tuku“.
Vėtrungės – Kuršių marių regiono išskirtinumas.
Vaizdas nuo Parnidžio kopos.
Autorės nuotr.
Skulptūros pasakoja Kuršių nerijos legendas.
Velniškas sostas laukia lankytojų.
Skulptūra į Raganų kalną kviečia nuo pagrindinio kelio.
Taip atrodė Parnidžio kopos saulės laikrodis, prasiautus uraganui „Anatolijus“.
Vasariška Nidos idilė.
Simonos SIMONAVIČĖS nuotr.
Nidoje smalsu pasidairyti į jachtas.
Marių vėją gaudo vandens sporto entuziastai.
Kuršių marių krantinė Nidoje.