
Naujausios
Laiškai iš praeities: paprastos nepaprastos istorijos
Kai prieš Kalėdas į redakciją buvo atnešti rašteliai su vaikų svajonėmis iš 1970 metų rugsėjo 1-osios, nežinojome, kur nuves šis netikėtas „lobis“. Tą dieną, prieš 47-erius metus, Šiaulių miesto vaikų lopšelio-darželio Nr. 7 vyriausioji grupė išėjo į pirmąją klasę, o atsisveikindama su darželiu surašė savo norus, sudėjo juos į butelį ir užkasė netoli darželio. Ši istorija būtų likusi po žeme, jeigu ne AB Panevėžio statybos tresto filialo „Gerbusta“ darbuotojų atradimas – keisdami senus vamzdynus jie atkasė butelį su septyniolika raštelių. Taip prasidėjo kelionė, dovanojusi šiltų pokalbių ir įdomių susitikimų.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Skirtingi keliai
Viename raštelyje užrašytas mažojo Roberto Mažutavičiaus noras užaugus būti gydytoju chirurgu nuvedė pas šiandien žinomą šiaulietį kardiologą ("Netikėtas radinys: vaikų svajonės atrastos po 47 metų“, „Šiaulių kraštas“, 2017 12 23). Vėliau atsiliepė Saulius Pauliukonis, kurio svajonė buvo tapti kosmonautu. Nors juo netapo, meilė kosmosui neužgeso – iki šiol domisi dangumi ir ketino įsigyti teleskopą ("Laiškai iš praeities: kosmonautu netapo, bet kosmoso neišsižada“, 2017 12 30).
Susitikome su šios grupės auklėtoja Danute Zimkute-Šidlauskiene. Tuomet jaunutei studentei ši grupė buvo pirmoji ("Laiškai iš praeities: „Tai buvo mano pirmoji grupė“, 2018 01 06). Jos papasakota gyvenimo istorija – tarsi knygos siužetas: 10 vaikystės metų tremtyje, sunkus sugrįžimas namo ir sovietmečio kliūtys siekti savo svajonės aukštojoje mokykloje, kūrybingas etapas darželiuose, gyvenimas Vietname ir dar daugybė kitų epizodų.
Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos smuiko ir violončelės mokytojai Violetai Griciuvienei (Palujanskytei), kuri svajojo tapti auklėtoja, surasti laiškai tapo likimo dovana – butelyje buvo jos mamos ir tėčio laiškai su palinkėjimais, ko siekti gyvenime ("Laiškai iš praeities: tėvų linkėjimai tapo stebuklu“, 2018 01 13). Ji neprisiminė atsisveikinimo su darželiu, o apie tėvų laiškus nieko nežinojo. „Praėjo 47-eri metai ir aš gavau tėvų laiškus iš anapus...“ – mokytojai buvo jautru ir graudu, nes mama iškeliavo prieš metus, o tėvelis – prieš dvejus.
Malonus siurprizas pasiekė Prancūzijoje
Laiškų istorija įtraukė ir buvusių darželinukų bičiulius, kaimynus, kurie padėjo redakcijai juos surasti. Kai kuriuos radome netikėtai.
„Užaugęs noriu būti vairuotoju, vairuoti autoinspekcijos valdišką „Volgą“. Draugams linkiu sėkmės moksle“. Tokį šiauliečio Gintaro Gaurilčiko norą ir palinkėjimus 1970 metų rugsėjo 1-ąją užrašė jo tėvai.
Šiandien G. Gaurilčikas dirba namų ūkio valdytoju Prancūzijoje, gyvena kalnuose netoli Kanų ir į Šiaulius atvažiuoja retai. Su juo susisiekėme telefonu.
„Man buvo labai netikėta, malonus siurprizas, sentimentalus“, – sako G. Gaurilčikas, sužinojęs apie atkastą „lobį“ iš vaikystės. – Apskritai vaikystę prisiminti yra labai malonu, nes ji tyra ir graži, viltinga, optimistinė.“
Buvęs darželio Nr. 7 auklėtinis gerai prisimena auklėtoją, muzikos vadovę, prisiminimus atgaivino ir „Šiaulių krašte“ išspausdinti kitų prisiminimai, archyvinės nuotraukos.
„Vienoje nuotraukoje atpažinau save, rodos, buvome „grybukai“. Auklėtoja ir muzikos vadovė paliko gilų įspūdį. Kai buvau mažas, sekėsi dainuoti. Muzikos vadovė įdiegė pirmąją muzikinę pajautą, turbūt iš jos liko meilė muzikai. Gal turėjo įtakos ir šeima, nes mama buvo atsakinga mieste už kultūrinę veiklą, daug joje dalyvaudavo. Man teko gyventi šalia meno.“
– Pasakodama apie savo auklėtinius, grupės auklėtoja jus prisiminė labai šiltai. Gal buvote grupėje numylėtinis?
– Nežinau, gal buvau vaikas, trykštantis energija, iniciatyvus? Tikrai nebuvau tylus.
Vaikų darželyje nemėgau pietų miego, labai nemėgau kisieliaus ir žuvų taukų, nes juos privaloma buvo gerti. Prisimenu kvarcavimo seansus, kai visi stovėdavome aplinkui kvarco lempą.
Labai gerai prisimenu dviračių lenktynes darželyje, važiavo ir mergaitės, ir berniukai. Prisiminimai patys gražiausi, nors darželyje patyriau pirmą savo lūžį – čiuoždamas nuo čiuožyklos susilaužiau ranką.
– Ar prisimenate savo svajonę, kodėl norėjote būti autoinspekcijos vairuotoju?
– Įdomiausia, kad man teko laikinai vairuoti valdišką „Volgą“, kai buvau jaunas! Aš nustebęs, kad tokia buvo mano svajonė. Gal tėvai turėjo gerą humoro jausmą? Gal tą dieną pamačiau kažką su uniforma atvažiavusį prie vaikų darželio? Nepamenu, kad būčiau turėjęs tokią svajonę.
Aš blaškiausi tarp inžinerinio mokslo ir vadybos. Tuo metu domėjausi automobilizmu.
– Vis dėlto jūsų studijos buvo susijusios su automobilių inžinerija. Dar esate tarptautinės kategorijos skvošo treneris.
– Skvošas mano gyvenime atsirado, kai persikrausčiau į Klaipėdą. 1998-aisiais ten įrengti pirmieji skvošo kortai. Užsidegiau šia veikla. Iš pradžių buvau žaidėjas, bet niekada nebuvau geriausias. Kadangi man trūko poreikio perteikti savo patirtį ir bendravimo malonumo, ėmiau treniruoti. Atradau laisvalaikio pomėgį – ir dvasinei sveikatai, ir fizinei formai palaikyti.
Man teko sertifikuotis Europos skvošo federacijoje. Šią veiklą pradedu ir Prancūzijoje. Komunos, kurioje gyvenu, sporto klube įrengė skvošo kortus. Jau turėjau pirmąsias pamokas.
– Jūs 11 metų dirbote tarptautinės korporacijos „BP Lubricants“ Lietuvos regiono vadovu. Kaip jūsų kelias pasuko į Prancūziją?
– Likimas suvedė su nekilnojamojo turto eksploatacijos ir administravimo verslu. Gavau kontraktą vykti į Prancūziją, tai turėjo būti tik komandiruotė keleriems metams, bet užstrigau. Ketverius metus mėginau parvykti į Lietuvą, dalyvavau konkursuose, siųsdavau CV, bet supratau: kai nedalyvauji rinkoje, rinka labai patenkinta, nes konkurentų mažiau. Be to, mano amžius neperspektyvus. Suprantu, kad yra labai stiprus nepotizmo įsigalėjimas ne tik valdžios, bet ir privačiose struktūrose.
– O kaip jaučiatės Prancūzijoje?
– Jaučiuosi svetimas. Emigrantas ir liks emigrantu, turint omenyje prancūzų stiprųjį nacionalizmą, pasididžiavimą savimi. Matyt, šovinizmas – kiekvienos didelės nacijos bruožas. Kita vertus, mes sutapatinami su didžiuoju Rytų kaimynu, priskiriami tai pačiai kultūrai. Tik dėl pinigų mums demonstruojamas pakantumas. Bet lengviau būti svetimam svečiuose, nei svetimam namuose.
– Negaliu nepaklausti jūsų nuomonės apie emigraciją. Net ir žinodami, kad svetur nebus lengva, lietuviai vis tiek išvažiuoja. Kodėl?
– Išvažiuoja, nes ten neskauda taip, kaip skauda dėl procesų Lietuvoje. Kažkas yra gerai pasakęs: neapgaudinėkite savęs, emigracijos pagrindas nėra ekonominė priežastis. Sąžinės, moralės dalykai taip pat labai svarbūs. Nepotizmo įsigalėjimas. Esame per maža valstybė, gal todėl pasmerkti superglaudiems giminystės ryšiams.
– Ar, žiūrėdamas į jaunimą, matote pokyčių?
– Matau, tik ar dėl dinaminio greičio jauni žmonės spėja giliai apčiuopti vertybes? Kuriama ne vertybinė visuomenė, o vartotojų visuomenė.
To yra ir Prancūzijoje, bet čia išlikusios gilesnės tautos tradicijos. Egzistuoja senieji vertybiniai klodai, kurie labai matomi bendruomenių gyvenime. Sanglauda, komunų skaidrumas, tarpusavio bendravimas čia labai gražus, žinoma, ten, kur nėra problemų dėl tautomaišos – ten matyti kultūrinės atskirtys.
– O jūsų vaikų keliai – Lietuvoje?
– Dukra šiuo metu su vyru keliauja aplinkui pasaulį. Jau pusę metų keliauja. Ji Londone baigė studijas ir pasiliko. Sūnus baigė studijas Lietuvoje ir dirba korporacijai „Microsoft“.
– Ar dažnai lankotės Šiauliuose? Kokius pokyčius pastebite gimtajame mieste?
– 10–15 metų mačiau tik blogėjančią miesto padėtį. Tarpusavio barniai mieste, kuriame apie 100 tūkstančių gyventojų... Dėl ko? Tris gatves turime – Tilžės, Pramonės ir Vilniaus? Dabar lyg pradeda gerėti, seniai nebuvau, mažai kas besieja, tik sentimentai. Bet savo gimtąjį miestą tikrai myliu.
– Kaip manote, ar aplinka, žmonės, kurie mus supa vaikystėje, mūsų svajonės nulemia tolimesnį gyvenimą, tai, ką veikiame, ko siekiame?
– Manau, kad visos esminės vertybės susiformuoja ikimokykliniame amžiuje. Šeima ir artimųjų ratas daro įtaką. Bet ar sutampa šeimos skiepijamos vertybės su vertybėmis viešoje erdvėje? Jeigu jos sutampa, žmogus vystosi pakankamai nuosekliai. Jeigu šeimos diegiamos vertybės nesutampa su komfortišku buvimu sociumo erdvėje, tada prasideda šioks toks savęs inventorizavimas ir klaidžiojimas tarp vertybių.
Yra du skirtingi dalykai: tai, ką mes turime šeimoje – saugiame rate – ir visuomenėje. Šeimoje kalbame apie moralę, sąžinę, tu darai gera ir tėvai tau atsako geru, bet viešojoje erdvėje tai ne visuomet pasitvirtina – už gerą darbą gali gauti ir niuksą.
– Kokios vertybės jums dabar svarbiausios?
– Aš vis labiau siaurinu savo ratą, bet tai darau sąmoningai, kad būtų kuo mažiau kompromisų. Viešosios diskusijos nebelabai domina. Man vidinė ramybė svarbiau už pozicionavimąsi, reitingavimąsi visuomenės hierarchijoje.
Vaikystės prisiminimai šviesūs
„Aš noriu būti tokia auklėtoja, kaip auklėtoja Danutė. Jolanta G.“ – šia Jolantos Guleckytės svajonę kelis dešimtmečius saugojo užkastas butelis. Šiandien šiaulietė odontologė UAB „J. G. odontologijos kabineto“ vadovė šypsosi, skaitydama mažame lapelyje užrašytus žodžius: „Gal norėjau būti auklėtoja, nes labai patiko mūsų auklėtoja? Ji mokėjo dirbti su vaikais, bendrauti.“
Ji prisimena atsisveikinimo su darželiu ritualą ir svajonių rašymą, tačiau iš rašto negalėjo tvirtai pasakyti, kas užrašė jos norą. Ne mama, bet gal tėtis, gal kažkas iš kitų tėvų?
Su keliais darželio vaikais jai teko lankyti vieną mokyklą, kai kurie gyveno netoliese, o su Rasa, kuri taip pat minima atrastuose laiškuose, bendrauja iki šiol: „Kai ji paskambina, taip ir prisistato: Raselė iš darželio.“
J. Guleckytė tuometinę Juliaus Janonio 1-ąją vidurinę mokyklą baigė aukso medaliu, galvojo, gal studijuoti matematiką, patiko istorija, bet džiaugiasi pasirinkusi odontologiją. „Man šis darbas patinka, jame nėra rutinos – kiekvieno paciento atvejis vis kitoks“, – šypsosi odontologė.
Psichologinės baimės dėl dantų taisymo vaikystėje ji sako nepatyrusi, atvirkščiai, jau tada buvo šiokia tokia „specialistė": „Atsimenu, sėdžiu paciento kėdėje įsitempusi, ir klausausi – daktarė renkasi grąžtus. Aš jau žinodavau: aha, renkasi grąžtus, vadinasi, dar gręš. Po to sako seselei, ką atnešti. Vadinasi, dar plomba bus...“
Odontologė sako, kad atgavus nepriklausomybę jos darbo srityje viskas iš esmės pasikeitė – ir medžiagos, ir galimybės, teko mokytis iš naujo, važiuoti į kursus, patiems investuoti į žinias.
Ji stebisi, kad kažkas dar jaučia „anų“ laikų nostalgiją, kai gyvenome uždarai nuo civilizuoto pasaulio, o tokius elementarius dalykus, kaip ananasai ar bananai, matydavome tik labai retais atvejais. Ir tas ananasas būdavo nokinamas sekcijoje, bananai – spintoje.
Bet vaikystės prisiminimai šviesūs.
„Darželyje buvome trys Jolantos, aš buvau didžioji. Grupėje augo begonijos, laukdavome, kol nukris koks žiedelis. Tada pasislėpusios pasidalindavome ir suvalgydavome“, – pasakoja ponia Jolanta, bet suabejoja, gal tai prisiminimas iš kito darželio, kurį lankė anksčiau. „Sunku prisiminti, tik kai žiūriu į nuotrauką lyg per miglą prisimenu... Įstrigo į atmintį atvejis, kai mus fotografavo, o man ant lūpos – herpeso virusas. Galvojau, kaip aš atrodysiu?“ – vaikiškas emocijas pamena J. Guleckytė.
Tai – istorija
Senosios nuotraukos padėjo atgaivinti prisiminimus ne vienam šios istorijos herojui. Grupės auklėtoja Danutė Šidlauskienė už dalį nuotraukų yra dėkinga žinomam fotografui, Fotografijos muziejaus įkūrėjui Antanui Diliui. Nuotraukos labai praversdavo darbe: pavyzdžiui, kas budėdavo grupėje, to vaiko nuotrauka būdavo pakabinama, nes vaikai dar nemokėjo skaityti. Arba – prie kiekvieno dantų šepetuko buvo nuotrauka to vaiko, kuriam šepetukas priklauso.
A. Dilys pasakojo, kad fotografuodavo ne atsitiktinai – darželį Nr. 7 lankė abu jo sūnūs, todėl užfiksuodavo ir šventes, ir kitas progas. Jis prisimena buvusią darželio vedėją, vyriausiąją auklėtoją, tačiau žvelgdamas į senas nuotraukas A. Dilys rodė į savo žilą galvą ir šypsojosi: „Šiuo metu atmintis šlubuoja.“
Pasinaudodamas savo sukauptu archyvu, jis dar stebina savo sūnus: pavyzdžiui, kokia nors proga suranda pamirštų kadrų, juos išdidina ir padaro albumą.
„Nuotraukos – tai istorija“, – sako garbus fotografas. Jis pritaria minčiai, kad nuotraukos sužadina ne tik prisiminimus, jos atspindi savo laikmečio dvasią, socialinę ir kultūrinę aplinką.
Pats yra susiradęs pirmąją savo vaikystės nuotrauką, ją labai saugo ir vertina. Kiekvienas pėdsakas turi prasmę.
Gal ir ši istorija, neakivaizdžiai sujungusi prieš 47-erius metus išsiskyrusių žmonių kelius, bus mažytis pėdsakas darželio svajotojų atmintyje.
Asmeninė nuotr.
Gintaras Gaurilčikas į savo gimtąjį miestą dabar atvažiuoja retai, tačiau jį myli ir prisimena.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Jolanta Guleckytė šypsojosi, perskaičiusi apie svajonę tapti auklėtoja. Ji pasirinko odontologiją, bet tarp jos pacientų – ir vaikai.
Antanas Dilys daug fotografuodavo vaikų lopšelyje-darželyje Nr. 7, nes jį lankė abu sūnūs.
Violetos GRICIUVIENĖS albumo nuotr.
Grupės vaikai su auklėtoja Danute Zimkute prie darželio.
Vaikai su auklėtoja Danute Zimkute pavasarį žydint sodams.
Pernai prieš Kalėdas Šiauliuose atkastame butelyje buvo rasti laiškai su vaikų svajonėmis, rašyti 1970-aisiais.