
Naujausios
Pomėgis sutuoktinius uždegė pergalėms
Buvęs Kuršėnų policijos nuovados viršininkas, o dabar – Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato vyriausiasis tyrėjas Raimondas Šidlauskas su žmona Larisa prieš gerą dešimtmetį rado įdomų laisvalaikio užsiėmimą. Šiandien sutuoktiniai – daugkartiniai virvės traukimo čempionai.
Sportinių aukštumų pasiekę kuršėniškiai sako, kad turėti laisvalaikio pomėgį yra labai svarbu kiekvienam žmogui – tai atgaiva po įtempto darbo ir proga patirti daug malonių įspūdžių, sutikti įdomių žmonių.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Pradžių pradžia
Pats vasaros vidurys. Atostogos. Jauki Raimondo ir Larisos Šidlauskų namų aplinka Kuršėnuose. Kalbamės jaukioje pavėsinėje, įrengtoje šeimininko rankomis.
R. Šidlauskas šypsosi pasiteiravus, kodėl virvės traukimas, o ne krepšinis, futbolas ar tenisas.
Sako, jį 2006 metais užkrėtė draugai: vienas tempė virvę, kitas – rimtai ruošėsi artėjančioms virvės traukimo varžyboms Olandijoje.
Draugų užsidegimo paveiktas, Raimondas panoro jėgas išbandyti ir pats. Nuėjo apsidairyti. Besidairydamas pamėgino. Ir jam patiko.
Kuršėniškis šypsosi, prisiminęs pirmos rimtos treniruotės pasekmes – atrodė taip, kad žmona jį turėtų net pamaitinti, sako, nejautęs „nei rankyčių, nei kojyčių“.
Treneris jį iš karto įspėjo, kad virvės traukimas ir fiziškai, ir emociškai sunki sporto šaka, tai patyrę savo kailiu ne visi užsibūna. Bet tie, kurie nepabėga, lieka ilgam.
Tuomet Kuršėnų policijai vadovavęs R. Šidlauskas liko. Maža to, trūkstant sportininkų, netrukus priviliojo ir žmoną.
Nei sunkumai, nei replikos neatbaidė
Smulkaus sudėjimo L. Šidlauskienė iš pradžių labai ironiškai pažiūrėjo į vyro siūlymą. Prisimena, kiekvieną kartą nuėjusi į treniruotę pagalvodavusi „ir koks velnias nešė į tą galerą...“
Replikų ji sulaukdavo ir iš draugų, esą kokia iš jos traukikė, jei tesveria kokias penkias dešimtis kilogramų. Visiems, Larisos žodžiais, atrodė, kad tik drūtos moterys gali virvę traukti.
Bet ne svoris, pasirodo, yra esmė.
„Esmė yra tai, kad iš aštuonių moterų sudarytos komandos bendras svoris turi būti 560 kilogramų. Tokios mažasvorės kaip aš ir esame komandos trūkstamas svoris“, – kvatojasi kuršėniškė.
Kelis kartus per aktyvaus sportavimo laikotarpį Larisa sako bandžiusi pasitraukti. Po nepasisekusios treniruotės ar nepavykusių varžybų pasakydavo sau: viskas, daugiau nebeisiu.
Bet pailsėjus noras pabandyti dar kartą nuvesdavo į treniruotę.
Taigi nei pastebėjimai, nei įvairios replikos kuršėniškės noro sportuoti neatbaidė – šiandien ji, kaip ir sutuoktinis, daugkartinė virvės traukimo varžybų dalyvė ir laimėtoja.
Nuo sportavimo iki teisėjavimo
Ne tik meilė virvės traukimui paskatino L. Šidlauskienę siekti sportinių aukštumų. Bene svarbiausias variklis – komandinė dvasia siekti tikslo.
Sako, kai nuvažiuoja į kokį čempionatą ir pamato, kaip užsidegusiai ir jauni žmonės, ir pensininkai traukia virvę – širdis suplazda: tokia vienybė! Amžiaus cenzo čia juk nėra.
„Manau, kiekvienas žmogus yra labai stiprus, jei jis turi bendraminčių, – sako kuršėniškė. – Ir ne fizinė jėga svarbiausia, o dvasinis nusiteikimas ir didžiulis noras. Pergalės skonis tikrai labai saldus“.
Vienų seniausių šalyje Kuršėnų virvės traukikų ir traukikių komandų sportininkai įvairiose nacionalinėse ir tarptautinėse varžybose laimėtus medalius skaičiuoja dešimtimis.
Ilgametis policijos pareigūnas R. Šidlauskas šiandien jau ne tik virvės traukimo profesionalas. Nuo 2012-ųjų birželio jis yra nacionalinės kategorijos virvės traukimo teisėjas, kviečiamas ne tik į mūsų šalyje, bet ir užsienio šalyse vykstančias varžybas.
Teisėjavimas – rimtas ir atsakingas darbas, kartais nuvarginantis labiau negu virvė.
„Traukiant, skirtingai negu teisėjaujant, gaminasi labai daug adrenalino, o jeigu laimi, tai atperka visą nuovargį ir sunkumai pasimiršta, – sako kuršėniškis. – O teisėjaujant dirba protas, yra didelė atsakomybė.“
Juk virvės traukimo taisyklės labai griežtos: štai taip atsistoti, taip atsispirti, taip įsikibti.
R. Šidlauskui ne kartą teko teisėjauti ne tik nacionalinėse, bet ir tarptautinėse virvės traukimo varžybose ir čempionatuose. Su dideliu noru jis teisėjauja ir mūsų šalies mokinių virvės traukimo olimpiniuose festivaliuose, kuriuose dalyvaudavo 40 ar 50 įvairių šalies mokyklų komandų.
Vyras rodo specialius iš riedučių pasigamintus maždaug penkis kilogramus sveriančius virvės traukimo batus – svarbiausia – stabilus padas.
Tuos batus Larisa juokais vadina Šreko batais. Lygiai tokius pačius batus turėjo ir ji, tačiau jie per aktyvų sportavimo laiką smarkiai susidėvėjo.
Virvės traukimas – rimtas reikalas
Sutuoktiniams smagu, kad virvės traukimas pastaraisiais metais smarkiai populiarėjanti sporto šaka mūsų šalyje, įtraukta net į bendrojo ugdymo programą. Kadais Kuršėnuose suburta virvės traukikų komanda buvo kone vienintelė šalyje, šiandien šios sporto šakos puoselėtojais jau gali didžiuotis kiekvienas Lietuvos didmiestis, dažnas miestelis, o neretai ir kaimas.
Ir tiesa – Lietuvoje, kuris nežinotų apie virvės traukimą ir kuris nebūtų jos traukęs, praktiškai juk nėra.
Šioje vietoje bendro pomėgio suvienyti sutuoktiniai gudriai šypsosi: „Jei jums atrodo, kad virvės traukimas yra įkaušusių kaimo vyrų pomėgis, tai esate suklaidinti. Alkoholis virvės traukimo, kaip ir kitose sporto šakose – absoliutus tabu.“
Ir šaknys šios sporto šakos, kaip pasirodo, visai ne Lietuvos kaime, o labai senas tradicijas turinčiose pasaulio valstybėse: Egipte, Indijoje, Prancūzijoje.
Virvės traukimas nuo 1900 metų iki 1920-ųjų buvo olimpinė sporto šaka. Paskui tapo oficialia pasaulinių žaidynių šaka.
Mielas laisvalaikis
„Labai svarbu kiekvienam turėti pomėgį. Smagu, kai susirenka žmonės iš įvairių sričių – visokios kalbos, juokai, aptarimai, vieni kitus papildo“, – sako L. Šidlauskienė.
Specialiojo ugdymo grupės auklėtoja ir specialiąja pedagoge-logopede Kuršėnų lopšelyje-darželyje „Eglutė“ dirbanti Larisa dirba su neįgaliais vaikučiais.
„Grįžtu po darbu, atsisėdu ir žiūriu į vieną tašką, kol pareinu į save. Tas pats ir Raimondui – darbas policijoje taip pat ganėtinai įtemptas“, – sako pašnekovė.
Anot jos, jeigu ne mielas laisvalaikis, atsipalaiduoti po emociškai sunkios darbo dienos, jiedviem būtų kur kas sunkiau.
Aktyvų sportą dėl negalavimų kol kas į šoną patraukusi moteris neliko be pomėgių, ji lanko Kuršėnų dailės mokyklos suaugusiesiems organizuojamus kursus. Galvoje verda ir daugiau laisvalaikio idėjų.
Minties apie virvės traukimą ponia Larisa taip pat nepaleido, ji traukikų komandai nepasakė „niekada“.
Pamilta veikla Šidlauskus smarkiai vienija, juokiasi, kartais apie virvės traukimą taip įsidiskutuoja, kad net žiežirba sublyksi.
Tėvų aistrai šiai sporto šakai visada pritarė ir dabar jau suaugusios dukros. Tiesa, nė viena iš jų virvės traukikų komandos nare netapo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Larisa ir Raimondas Šidlauskai sako, kad bendra laisvalaikio veikla, bendri pomėgiai vienija – jie tai patyrė.
Larisa ir Raimondas Šidlauskai medalius skaičiuoja dešimtimis.
Asmeninio albumo nuotr.
Varžybų akimirkos. Kuršėnų sporto klubo „Kristalas“ vyrų komandos rungtis. Raimondas Šidlauskas – antras.
Moterų komandos pastangos. Larisa Šidlauskienė – virvės gale.
Saldus Kuršėnų virvės traukikų komandos pergalės skonis Lietuvos seniūnijų sporto žaidynėse.
2015 metų rugpjūtis. Tauragės Taurų nuotykių parke vykęs virvės traukimo purve festivalis. Kuršėniškiai (R. Šidlauskas antras) – laimėtojai.