
Naujausios
Praleidęs pusę gyvenimo Rusijoje, neprarado Lietuvos
Jaunystėje į statybas Rusijoje išvykęs, ten mišrią šeimą sukūręs Romualdas Rapalas svetimoje šalyje praleido 38 metus. Sulaukęs pensinio amžiaus, grįžo į Lietuvą. Parsivežė ir rusę žmoną Margaritą bei jos motiną. Lietuvoje gyvenančius tėvus lanko ir vaikai, pavadinti lietuviškais vardais Birute ir Rolandu.
Grįžti į Lietuvą pasenti buvo Romualdo svajonė. Ją įgyvendinti padėjo žmona Margarita, pasirengusi gyventi svetimoje šalyje.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Nuo Mažeikių iki Tiumenės
Romualdo Rapalo gimtinė Mažeikių mieste. Čia jis pradėjo savo darbo biografiją. Dirbo melioracijoje. Paskui statė Mažeikių naftos gamyklą. Įgijęs patirties su draugu patraukė uždarbiauti į Sibirą. Ten taip pat statė naftos gamyklas, tiesė naftotiekius. Kai išvyko į Rusiją, Romualdui buvo 26 metai.
Tiumenėje lietuvis susipažino su būsima žmona Margarita. Sukūrė šeimą. Didžiuliame turtingame Sibiro mieste gyveno 38 metus. Buvo sukūręs tarptautinį verslą. Tačiau niekuomet nepamiršo Lietuvos. Savo sūnų ir dukrą pavadino lietuviškais vardais Birute ir Rolandu.
Sūnus, baigęs pedagogikos-psichologijos studijas universitete, dirba kultūrizmo treneriu Sankt Peterburge. Dukra baigė Tiumenės Neftigazo universitetą, įgijo dizainerės specialybę.
Romualdas sako puikiai jautęsis Rusijoje. Ten adaptavosi, gerai sekėsi verslas. Lietuvius Šiaurėje labai gerbia. Tačiau pasenti svajojo Lietuvoje. Baiminosi, ar norės į Lietuvą važiuoti jo žmona. Juolab jog kartu su jų šeima gyveno ir žmonos mama.
„Aš palaikiau vyro idėją grįžti į Lietuvą, – pasakoja Margarita Rapalienė. – Tiumenė gražus, prabangus miestas. Ten turėjome du butus. Tačiau visuomet svajojau gyventi savo name. Dar gyvendami Tiumenėje, porą metų ieškojome pirkti namo Lietuvoje. Nuolat domėjomės skelbimais internete. Tačiau dairėmės po Mažeikių rajoną. Norėjome gauti gerą, suremontuotą namą, kuriame atvykęs galėtum iš karto gyventi.“
Atgal į Lietuvą!
Kai Margaritai sukako 55 metai, ji sulaukė pensinio amžiaus. Šešiasdešimtmečio sulaukė Romualdas. Pensinis amžius tapo savotiška proga grįžti į Lietuvą.
Rapalų šeima apvažiavo visus nusižiūrėtus parduodamus namus Mažeikių, Telšių, Klaipėdos, Skuodo, Šiaulių, Radviliškio, Panevėžio rajonuose. Nė vienas netiko. Margarita Rapalienė puikiai jaučia namų energetiką. Nė viename iš parduodamų namų moteris nenorėjo ilgiau užsibūti.
Neradę tinkamo namo Žemaitijoje Rapalai nusprendė apsigyventi vidurio Lietuvoje. Atvažiavo į Kelmės rajoną. Budraičiuose apžiūrėjo Gaisrinės gatvėje parduodamą erdvų mūrinį namą.
„Įėjau į šitą namą – ir iš karto jį permačiau, suprojektavau, kur koks kambarys, kur virtuvė, tik katilinės nepajaučiau, – mena ponia Margarita. – Pamaniau, jog čia galėsime gyventi. Patiko namo energija.“
Namas jų tarsi laukė. Apie tai, kad jis parduodamas, Rapalai žinojo dar prieš porą metų gyvendami Tiumenėje.
Ir neapsiriko. Budraičiuose jie jau treji metai. Niekuomet nepasigailėjo. Kaimelis labai inteligentiškas. Yra Profesinio rengimo centro filialas. Dirba daug pedagogų. Margarita rusišku papročiu Budraičių nevadina kaimu, o miesto tipo gyvenviete.
„Gruzinai namus renkasi pagal kaimynus, – svarsto ponas Romualdas. – Mes kaimynų nesirinkome, bet labai pasisekė. Pirmomis dienomis paskolino malkų, patarė, kur ir kaip jų nusipirkti. Juk mes čia buvome visai svetimi. Neįpratę prie tokių buities rūpesčių. Ir dabar su kaimynais puikiai sutariame. Kas galėjo, padėjo, kai laidojome uošvę. Seniūnija skyrė laidojimo pašalpą ir kapavietę mums visiems trims.“
Ponios Margaritos mama, sutikusi senatvėje leistis į svetimą šalį, pasak dukros, džiaugėsi gyvenimo patogumais, Lietuvoje mažiau sirgo. Tačiau siela nuolat šaukėsi savo šalies. Gal savo krašto ilgesys ir palaužė? Atgulė amžino poilsio Tytuvėnų kapinėse.
Margarita pasakoja, jog savo namų aplinkoje jaučiasi gerai. Tačiau kur nors išvažiavus, ją apima nesaugumo jausmas. Moteris žino, jog niekur jau nebebėgs. Liks čia gyventi iki paskutinių savo dienų.
Vertina savo namų saugumą. Tiumenėje gyveno penktame aukšte. Nepigūs buvo komunaliniai patarnavimai. Savą namą išlaikyti pigiau.
Vyras pritaria. Pardavę būstus ir sodą Tiumenėje, Budraičiuose nupirko puikų namą ir dar liko lėšų keletą metų pragyventi. Be to, kartais jam atrodo, jog ir žmona praėjusiuose gyvenimuose buvo lietuvė. „Kur nors važiuojame. Aš klaidžioju, ieškau kelio, o Margarita parodo. Tarsi žinotų, tarsi ji čia jau būtų gyvenusi.“
Margaritos užkalbėjimai
Margarita Rapalienė jaučia ne tik namų energetiką, aplinką, bet ir žmogaus sveikatą, jo savijautą. Savo rankų energija sako pajaučianti ligas, kurių dar negali diagnozuoti gydytojas.
Jos močiutė savo šeimos narius gydė užkalbėjimais. Kai Margaritai suskausdavo dantį, pilvą ar galvą, mama jai liepdavo eiti pasigydyti pas močiutę. Močiutė kažką pašnibždėdavo, ir skausmas praeidavo.
Margarita įsitikinusi, jog ji paveldėjo močiutės galias. Močiutė jai paliko ir seną, baigiančią suplyšti užkalbėjimų knygą.
Pagal profesiją Margarita Rapalienė – buhalterė. Septynerius metus ji dirbo Tiumenės vėžio centre. Ten vadovavo pensionui, kuriame apsistodavo ligoniai.
Moteris matė žmonių kančias, jų viltį griebtis nors ir už šiaudo, kad išgyventų. Sutiko labai piktų žmonių. Ir naivių, atvirų, geraširdžių, nieko nekaltinančių dėl savo nelaimės. Ypač geranoriški būdavę čiukčiai.
„Teko tokia dalia, kad reikėjo artimiau pažinti vėžiu sergančius žmones, ir aš, ir sanitarės su jais drauge verkdavome", – dabar svarsto ponia Margarita.
Šios patirtys, jos nuomone, padėjo pažadinti iš močiutės perimtas galias. Jų prireikė, kai vėžiu susirgo vyras Romualdas.
Jis gydėsi tradiciniais metodais, leidosi švitinamas. Tačiau tradicinė medicina negarantavo, jog ketvirtos stadijos vėžys pasitrauks.
Į veiksmą įsijungė žmona. Ji gydo vyrą savo rankų energija ir užkalbėjimais. Vyras iš pradžių nepasitikėjo jos gydymu. Tačiau vėliau pajuto, kad sveikata gerėja. Atsisakė leistis chemiją. Pamanė, kaip bus, taip tebūnie. Gyveno. Kai nuvažiavo pasitikrinti, kraujo tyrimai suteikė vilties, jog liga pasitraukė. Netrukus turėtų paaiškėti galutiniai rezultatai. Tačiau Romualdas sako jaučiąs besiveržiančią energiją, tarsi būtų ne 64, o 40 metų.
Rapalai šiandien negalėtų tvirtinti, ar tai tik sutapimas, ar tikrai padėjo iš močiutės išmokti užkalbėjimai ir rankų energija. Tačiau džiaugiasi, kad vyro sveikata pasitaisė. Nebeliko ir širdies negalavimų.
„Gal tikrai žmona ir sūnus turi kokių iš senųjų kartų atsineštų galių? – svarsto. – Sūnus rankomis taip pat gali pagydyti žmones. Žmona kaimynų vaikams numalšina danties skausmą. O dukra ir aš jokių galių neturime.“
Antra vertus, ir Margarita sako ne kiekvienam galinti padėti. Antai jos mamą ištiko insultas. Ji buvo bejėgė. „O vyrui esu tarsi angelas sargas“, – džiaugiasi.
Kartais Budraičių gyventojai ponią Margaritą pavadina „čierų daktare“.
Autorės nuotr.
SUGRĮŽIMAS: 38 metus praleidęs Rusijos Šiaurėje Romualdas Rapalas grįžo į Lietuvą. Nei lietuvybės, nei savo šaknų niekuomet nebuvo išsižadėjęs.