
Naujausios
Rudens lapų šnaresys...
Ilgametė policijos pareigūnė, Šiaulių apskrities policijos Migracijos skyriaus viršininkė Lolita Šalkauskienė prieš mėnesį baigė profesinę karjerą ir išėjo į pareigūno pensiją. „Nuo šiol noriu daryti tik tai, ką noriu daryti: piešti, kurti, skaityti, mokytis, neskubėdama braidyti po rudens lapus, pagaliau – tylėti“, – sako vyresnioji komisarė, ne vienos meno darbų parodos Šiaulių policijoje įkvėpėja.
Jaukūs Šalkauskų namai vienoje atokioje Šiaulių gatvėje – ištisas Lolitos sukurtų tapybos, lipdybos, dekupažo darbų pasaulis.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Sprendimas išeiti atėjo pamažu – brendo. Kol vieną dieną apsisprendė: nori turėti laiko sau, laiko kūrybai, pagaliau matyti, kaip keičiasi metų laikai. Suvokusi, pasuko į Šiaulių apskrities policijos viršininko kabinetą.
Spalio 6-oji buvo ta dieną, kai ilgametė policijos pareigūnė namo grįžo su glėbiais gėlių ir... spaudžiančia širdimi.
Širdies skausmas buvo laikinas. Tvirtina nesigailinti dėl savo sprendimo ir sako esanti tikra, jog teisingai padarė.
„Išėjau pačiu laiku. Kai aš dar noriu ko nors išmokti, ką nors pamatyti. Žodžiu, kai viskam dar yra noro ir sveikatos, – šypsosi žavi moteris. – Kol kas sau pavydžiu“.
L. Šalkauskienės namai – ištisa jos kūrybos darbų oazė. Ant lentynos jaukiai įsitaisiusi iš šlapio popieriaus sulipdyta varna, greta – spalvingas modelininis namelis su durelėmis ir miniatiūriniais kaktusais ant palangių.
Virtuvėje – kojas sukryžiavęs paukštis. Ant svetainės vitrininio lango – kalėdinė skraiduolė ir virtinė linksmų popierinių paukštelių, eilute sutūpusių ant išriestos virvutės.
Nuo paveikslų sienos žvelgia Venecijos kaukė, juodas katinas, kiti ryškiaspalviai personažai, sukurti mišria technika, akvarele, naudojant netgi buitines priemones, apipavidalinus šlapio popieriaus iškilimus.
Antrame namo aukšte, šeimininkės dirbtuvėlėse, tvarkingai išrikiuota „linksmoji fotosesija“ – dešimtys nuotaikingų lipdinių: nuo ant nugaros parkritusio ežiuko, laikančio raudoną obuolį, iki spalvoto begemoto, įsikandusio linksmą gėlę.
Čia, savojoje dirbtuvėlėje, Lolita mėgsta leisti laiką vakarais, kai visi dienos rūpesčiai sutvarkyti, kai aplinkui daug ramybės, kai miega net tyla.
Ponios Lolitos rankomis tapyti paveikslai šildo visus jos šeimos jaukių namų kambarius. Juose – peizažai, gyvūnai, vaikiški akcentai. Kiekviename – daug minimalizmo, smulkių detalių. Kol kas dar ne visi paveikslai čia radę savo vietą.
Sostinėje gyvenančios dukros kambario pagalvėlės papuoštos iš mamos paveikslų perkeltais vaizdiniais: viename – pulkas paukščių, kitame – laumžirgis, akvarelės tušu preciziškai išraižytais sparneliais. Pastarasis akvarelės darbas L. Šalkauskienei artimas, nes, sako autorė, šiame vabzdyje ji randa panašumo su savo charakteriu.
Būtent Lolitos dukra, taip pat linkusi į menus, yra didžiausia jos darbų kritikė. Moteris juokiasi, kad neretai pakanka dukrai pasakyti, gražus jai darbas, ar negražus, patinka ar atvirkščiai, ir toks pastebėjimas kartais gali pakeisti kūrybinių minčių eigą.
Ant dirbtuvėlės darbo stalo, greta molberto, tvarkingai išrikiuoti dailininkės spalvoti pieštukai, akvarelė. Čia gimsta nauji darbai. Dalis jų tik pradėta. Kai kurie dar nebaigti.
Kaip gimsta idėjos? Idėjų negaudo ir net nežino, iš kur jos ateina. Tiesiog sėdus prie molberto, jos atsėlina pačios ir neretai – kokių net neįsivaizdavusi.
„Ir pati stebiuosi, kad mano kūryboje labai daug vaikiškų darbų, pasakų personažų. Pažįstami juokiasi, kad tiek piešdama vaikams, jau galėčiau vaikiškas knygeles iliustruoti“, – sako jaukių namų šeimininkė.
Kūryba Lolitai – buvimas su savimi, tylūs apmąstymai, apsauga nuo spontaniškų, neapgalvotų veiksmų.
„Kitam žmogui galbūt ir žvejyba yra kūryba. Ne kiekvienam žvejui svarbu, pagaus jis žuvį ar ne, jam svarbiau improvizuoti, galvoti, kaip ją sugauti. Ir laukti, laukti.“.
Piešti ji mėgo visada. Prisimena, pareidavusi iš vaikų darželio ir – tiesiai prie spintos, ant kurios būdavo sudėti pieštukai. Gal pomėgis – iš senelio, kuris buvo dailininkas?
Ateities su menais Lolita kažkodėl nesusiejo – įstojo į ekonomikos studijas Vilniaus universitete.
Po studijų pasiūlė darbą policijoje. Tokį pasirinkimą moteris vadina atsitiktinumu, kaip ir ekonomiką.
Prieš aštuonerius metus polinkis į menus, anot pašnekovės, tiesiog „pramušė“. Kai taip nutiko, nuėjo į suaugusiųjų kūrybos studiją „Menoja“. „Ant bangos“ tuo metu buvo dekupažas. Pradėjo nuo pradžių.
Ėmėsi tapybos, grafikos kursų, o dabar ir – akvarelės.
Kūrimu Migracijos skyriaus viršininkė užkrėtė ir koleges. Susidomėjusios moterys, susėdusios po darbo, mokėsi, piešė, dailino, nervinosi, kartojo iš naujo. Ir... surengė net septynias parodas, kurias pamatė ne tik kolegos pareigūnai, bet ir Šiaulių apskrities komisariate apsilankę gyventojai.
Šią vasarą, taip pat kolegų paskatinta, L. Šalkauskienė policijos bendruomenei pristatė ir savo personalinę akvarelės darbų parodą „Nutylėtos pasakos“.
Mėgstamiausias metų laikas – ruduo. Daug spalvų. Ir daug lapų, kuriais brendant jai norisi tylėti, nes užplūsta nenusakoma ramybė ir palaima.
Lolita sakė, kad myli žmones, mėgsta bendrauti:
– Bet kartais nuo begalinio kalbėjimo pasakome daug... Ir be reikalo. Geriau kartais ne daugiau pasakyti, o daugiau girdėti. Tyla neretai pasako kur kas daugiau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nauji kūriniai gimsta tvarkingose Lolitos namų dirbtuvėlėse.
Lolitos Šalkauskienės darbuose daug subtilumo.
Paveikslai perkelti ant pagalvėlių.
Linksmoji fotosesija.
„Venecijos kaukė. Iš paveikslo žvelgia veidas su užslėpta mintimi, kurią atkoduoti galėtume kiekvienas skirtingai.
Poilsio vieta Lolitos Šalkauskienės sukurtam paukščiui.
Asmeninio albumo nuotr.
Prieš mėnesį Šiaulių apskrities policijos Migracijos skyriaus viršininkė Lolita Šalkauskienė baigė policinę karjerą. „Nuo šiol noriu daryti, ką noriu.“