
Naujausios
Sala, kur susitinka Europa ir Afrika
Lietuvoje tirpstant šilumai ir trumpėjant saulės blyksniams, lietuviai ieško kur pakeliauti ir pagaudyti šiltojo sezono akimirkas. Kelionių agentūros siūlo jau vėstančius Europos kurortus, vis dar karštus Afrikos pajūrius ir tarpinį variantą – nedidelę Maltos salelę. Pasimaudyti Viduržemio jūroje gali ir nepavykti, tačiau sukaupti grožio akims ir sielai šioje smėlio spalvos šalyje tikrai galima.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Kauno dydžio šalyje – šimtai bažnyčių
Per kelias apsilankymo Maltoje dienas praktiškai galima ją neblogai pažinti. O jei dar šalia – puiki gidė, tikrai įspūdžių bus. Kelionės po salą vadovė Inga Kuliavienė kartu su vyru Lietuvos gitaros virtuozu, prodiuseriu Martynu Kuliavu ir sūnumi ketverius metus gyveno Maltoje. Kodėl pasirinko vos 15x27 kilometrų pločio salelę? Norėjo šilto Viduržemio jūros klimato, anglakalbės ir katalikiškos šalies. Malta atitiko visus šiuos reikalavimus.
„Traukėme į šiltus kraštus dėl sveikatos. Be to, norėjome pailsėti nuo lietuviško negatyvo“, – sakė Inga, pridurdama, kad tas negatyvas tvyro ir muzikos pasaulyje, kuris jiems gerai žinomas.
Po ketverių metų sugrįžo į Lietuvą, nes reikėjo rūpintis senyvais tėvais. Dabar Inga veda ekskursijas piligrimams. Į Maltą atvyksta porai mėnesių rudenį ir pavasarį. Ji pasakoja, kad Malta – ypač religinga šalis. Vos per 400 tūkstančių gyventojų turinčioje valstybėje stovi 365 bažnyčios, kuriose tarnauja apie 600 kunigų, dar apie 1 500 – vienuoliai. Apie 98 procentai gyventojų yra katalikai ir daugiau nei pusė jų yra praktikuojantys.
„Praktikuoti Maltoje tai reiškia eiti į bažnyčią beveik kasdien“, – sukonkretina gidė. Vasarą nuolat kuriame nors miestelyje vyksta triukšmingi šventiški atlaidai. Gatvėmis pasklinda procesijos, į dangų kyla įspūdingi fejerverkai.
Smėlio spalvos miesteliai
Inga pasakoja, kad Maltos vystymuisi įtaką darė įvairių tautų kultūros, nes tarp Afrikos ir Europos esanti sala traukė užkariautojus. Čia pabuvojo finikiečiai, kartaginiečiai, graikai, romėnai, Bizantijos imperija, arabai, normanai, ispanai, Maltos ordinas, vėliau Napoleonas su prancūzų kariuomene ir pagaliau Malta tapo Jungtinės karalystės kolonija. Kadangi nepriklausoma nuo britų tapo tik 1964 metais, šios valstybės įtaka jaučiama ir šiandien. Anglų kalba yra antra valstybinė (pirmoji – maltiečių), gatvėse dauguma reklamų ir užrašų būtent anglų kalba. Eismas taip pat britiškas – kairiąja kelio puse. Gidė priminė, kad Malta, kaip ir Lietuva, Europos Sąjungos nare tapo 2004 metais.
Išgirdus kalbantis tamsaus gymio maltiečius, atrodo, kad jie bendrauja arabų kalba. Turistus lydinti Inga nepuola neigti, tik patikslina, kad maltiečių kalboje daugiau nei 40 procentų – arabiškų žodžių, nežymiai mažiau – itališkų. Likę – prancūziški, angliški.
Maltos sala uolieninė, didžiausia vertybė – kalkakmenis. Pravažiuojant karjerus, Inga atkreipia dėmesį, kad kalkakmenis ne kasamas, o pjaustomas iškart blokeliais ir naudojamas statyboms ar gatvėms tiesti. Iš tiesų, nuo kokios kalvos bežvelgtum į šalies panoramą, plyti smėlio spalvos miesteliai ir statiniai.
„Kai vakarais atrodo, jog krenta migla, neapsigaukite, tai tvyro smulkus smėlis, kurį vėjai atneša iš Afrikos“, – perspėja gidė. Iš tiesų, po lietaus tas priplotas smėlis labai gerai matosi ant automobilių. Todėl šalyje itin mėgstamos baltos mašinos, tokios spalvos yra ir visi taksi automobiliai.
Senieji miestai tarp sienų
Permaininga šalies istorija sukūrė ne tik savitą kultūrą, kalbą, bet ir įspūdingus senuosius miestus. Seniausias iš jų – Mdyna arba „miestas tarp sienų“, įkurtas maždaug prieš 6 000 metų. Miestas apjuostas mūrine siena, į jį veda treji vartai. Įvažiuoti automobiliais draudžiama, išimtis – vietos gyventojams ir aptarnaujančiam transportui.
Mdyna suraižyta siauromis gatvelėmis. Jei tokia gatve gali pravažiuoti automobilis, tai turistams tenka prisiploti prie sienos. Visi namai turi savo pavadinimus, o ant išorinių sienų nedidelėse nišose įkurdintos šventųjų figūrėlės. Nors Maltos miesteliuose pasibaigus vasaros sezonui nėra daug žmonių, Mdynoje turistų vis dar gausu. Inga sako, jog šiame sename mieste labai brangus nekilnojamasis turtas.
Aplink Mdyną įsikūręs jau kitas miestas Rabatas, kas reiškia priemiestį. Tokia pat struktūra atkartojama ir šalia esančioje Gozo saloje. Tarp sienų – Citadelė, o aplink – Rabatas.
Po sostinę su aktore I. Balsyte
Šalies sostinėje Valetoje gyvena vos 7 tūkstančiai gyventojų. Ingą į pasivaikščiojimą po sostinę atlydi iš Šiaulių kilusi aktorė Ilona Balsytė. Ji kartu su M. Kuliavu maždaug 200–300 Maltos lietuvių bendruomenei pristatė bendrą programą „Svajonių gatvės“.
Ilona sako, jog jai visuomet malonu koncertuoti emigrantams, nes jie labai šiltai ir jaukiai priima atlikėjus iš Lietuvos. Maltoje ji pirmą kartą.
„Aš visur, kur gastroliuodama benuvykčiau, norėčiau apsilankyti su savo šeima, artimiausiais žmonėmis. Taip ir Maltoje“, – atvirauja aktorė.
Valeta – Europos kultūros sostinė
Valetoje Inga parodo turistams Parlamento, Vyriausybės ir Prezidentės rūmus. Gidė pasakoja, kad kultūrinis gyvenimas Maltos sostinėje nėra labai aktyvus, tačiau šalies valdžia daro viską, kad tai pasikeistų. Valeta šiais metais paskelbta Europos kultūros sostine. Užrašai apie tai skelbia prie pirmų Valetos vartų, o praeiti norint patekti į sostinę, reikia net trejus vartus.
Inga rodo, kad toje pačioje gatvėje tik skirtingose pusėse stovi du atskiri operos rūmai. Tai nereiškia, kad maltiečiai dievina operą. Per metus teatruose po keletą kartų parodoma po vieną spektaklį.
Valeta sudalinta simetriškomis gatvėmis. Atsistojus dažnoje sankryžoje, matyti, kad kiekviena iš trijų gatvių baigiasi... jūra.
Nors Maltoje bažnyčios viena už kitą įspūdingesnės, būnant Valetoje būtina įžengti į šv. Jono katedrą. Iš lauko didelio įspūdžio nepaliekantis pastatas, viduje pribloškia auksuota prabanga ir įspūdingais meno kūriniais, tokiais kaip italų menininko Karavadžio „Jono Krikštytojo nukirsdinimas“ ir kitais. Maltos ordino įkurtoje šventovėje galima rasti skirtingų Europos šalių, kuriose reiškėsi ordinas, meninių interjero akcentų. Tik veltui pamatyti visą šį grožį nepavyktų.
Lauko duryse – namų raktai
Laukiant mikroautobuso gidė Inga pasakoja, kad paslaugas turistams teikiantys mikroautobusų savininkai turi prievolę valstybei. Jie privalo kelias valandas per dieną skirti nuvežti ar parvežti iš mokyklos vaikus. Valstybė jiems už tai sumoka.
Pažinusi maltiečių būdą ir buitį moteris pasakoja, kad tai be galo darbštūs, draugiški ir garbingi žmonės. Ji pasiūlė atkreipti dėmesį, kad dažna duryse, kurios yra prie pat gatvės, galima rasti įkištą raktą.
„Tai reiškia, kad tų žmonių nėra namuose“, – paaiškina Inga ir akcentuoja jų begalinį pasitikėjimą. Anot gidės, toks pasitikėjimas turi pagrindo, nes nusikaltimai šioje šalyje nėra dažni.
Ruduo – vėjuotas ir lietuviškai lietingas
Vasarą įkaistanti daugiau nei 30 laipsnių ir visiškai nematanti lietaus, rudenį Malta nebėra tokia draugiška turistams. Kaip pas mus medžiai meta lapus, taip šioje saloje rudenį didžiuliai kaktusai numeta spyglius. Nors oro temperatūra dar perkopia 20 laipsnių, dideli vėjai ir net lietus poilsio malonumą apriboja. Inga pastebi, kad šįmet Maltoje neįprastai dažnai lyja. Užtat karščio nualinta gamta ryškiai sužaliavo ir maltiečiai tuo labai didžiuojasi. Lyja lietuviškai – nuo ryto iki vakaro.
Ar pavyktų įbristi į Viduržemio jūrą? Ji – vis dar kaip gerai įkaitusi mūsų Baltija (apie 23 laipsnius), tačiau audringa. Įsikūrus netoli jūros net naktimis girdėti jos grėsmingas ošimas ir dūžtančių bangų keliamas garsas. Smėlėto paplūdimio reikia paieškoti, nes dažniausiai jūra skalauja aukštokas Maltos uolas.
Nežiūrint nieko, tai labai ilgos ir ypatingos istorijos bei legendų maža šalis. Tai sala, kurioje sudužus laivui mėnesį gyveno apaštalas Paulius. Pasakojama, kad būtent šioje saloje Odisėją net septyneriems metams buvo užbūrusi gražuolė nimfa Kalipsė...
Autorės nuotr.
Rudenį Viduržemio jūra mažai primena ramią poilsio jūrą. Priekyje – iš uolos padarytos formos, kuriose buvo džiovinama druska.
Po Valetą gidė Ilona Kuliavienė (dešinėje) vaikščiojo drauge su koncertuoti į Maltą atvykusia aktore Ilona Balsyte.
Iš išorės panaši į gynybinį fortą, Šv. Jono katedra viduje pribloškia prabanga ir didybe.
Siaurutės, bet jaukios senosios Mdynos gatvelės.
Gamtos sukurtose dekoracijose Maltoje dažnai filmuojami pasaulinio garso filmai.
Į Valetos uostą atplaukiančius itin svarbius svečius pasveikina patrankų salvės.
Maltoje jau prieš šimtmečius veikė „gyvybės langelis“. Čia savo naujagimius palikdavo netekėjusios maltietės.
Maltiečiai pasitiki žmonėmis – lauko duryse paliktas raktas reiškia, kad jų nėra namuose.
Vietiniai siūlo paragauti saldžiarūgščių kaktusų vaisių.
Senuosiuose miestuose dažną namą puošia šventųjų skulptūrėlės.