
Naujausios
Tėvai patys pildo vaikų kalėdines svajones
Šiaulių rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Silvija Morkevičienė, padedanti dvylikai Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje gyvenančių socialinės rizikos šeimų, ėmėsi iniciatyvos, kad ne nepažįstamas geradaris, o patys tėvai pabandytų išpildyti savo vaikų kalėdines svajones.
Stebuklas jau vyksta – paraginti socialinės darbuotojos tėvai paruošė dovanėles ir įteiks savo vaikams. Kad dovanėlės būtų tikras šventinis siurprizas, tėvai iki švenčių prašė jas pasaugoti socialinės darbuotojos kabinete.
Nuo minties – iki stebuklo
Apie tai, kad Kuršėnų kaimiškojoje seniūnijoje šiemet rizikos šeimos švenčių lauka šiek tiek kitaip, redakcijai laiške papasakojo pati Silvija Morkevičienė.
„Vienas iš socialinio darbo tikslų yra padėti žmogui suprasti, kad nebūtina laukti, kol ką nors duos valstybė ar geros valios žmonės, o ir pats gali būti aktyvus ir iniciatyvus, keisdamas savo šeimos ir savo gyvenimą. Jie – geri žmonės, tiesiog stokoja supratimo ir laukia savo vaikams dovanų iš kažko kito, kadangi yra įpratinti, kad kažkas jų vaikams dovanėles nupirks, atneš, paduos.
Laukiant žiemos švenčių, laukiant stebuklo, socialiniai darbuotojai pagal bendradarbiavimo sutartį dalyvauja projekte „Vaikų svajonės'', kurio metu internetiniame puslapyje patalpintos socialinės rizikos šeimų vaikų svajonės išpildomos geros valios žmonių, o tėvai lyg ir atleidžiami nuo pareigos pasirūpinti savo vaikais“, – rašoma laiške.
Socialinė darbuotoja S. Morkevičienė, ėmėsi iniciatyvos įrodyti, kad ne kažkas kitas turi pasirūpinti socialinės rizikos šeimose augančiais vaikais, jų norais, bet patys tėvai.
„Žmonės, stokojantys socialinių įgūdžių nedalyvauja vaikų svajonių išsipildymo akcijose ne todėl, kad jie nenori dalyvauti. O todėl, kad jiems tiesiog niekas nepasakė, kad galima dalyvauti. Žmones, stokojančius socialinių įgūdžių, tik reikia skatinti, drąsinti, palaikyti ir motyvuoti, dirbti ne – už juos, o – su jais, – įsitikinusi S. Morkevičienė. – – Daugumai suprantamesnė yra momentinė pagalba, orientuota į socialinės rizikos šeimų vaikų supratimą, kad pasaulyje yra daug gerų žmonių, kurie atneš ir paduos.“
Nesusitaikyti su buvimu „dugne“
S. Morkevičienės iniciatyva formuoti kitokį socialinės rizikos šeimų narių požiūrį į savo galimybes nėra vien idėja, ji paremta supratimu, kad šeimų gyvenimo lygis gali kilti palaipsniui, ugdant priešpriešą susitaikymui su skurdu, buvimu ir gyvenimu dugne.
„Socialinis darbuotojas turi siekti, kad šeimose mažėtų supratimo, kad jie yra priklausomi tik nuo aplinkos, jos geranoriškumo, kad santykis su visuomene nebūtų pagrįstas naudos ir trumpalaikės laimės potyriu“, – sako S. Morkevičienė.
Socialinei darbuotojai pavyko kartu su kiekviena socialinės rizikos šeima prieššventiniu laikotarpiu aptarti šeimos galimybes ir įprasminti pačios šeimos pastangas siekti tikslo, pasirašyti papildomą susitarimą dėl bendros veiklos, siekiant šventiniu laikotarpiu išpildyti bent vieną kiekvieno šeimos vaiko norą.
Dovanomis nelyja, dėl jų stengiamasi
Socialinės darbuotojos kabinete pradėjo augti kalėdinių dovanėlių stirta, nes tėvai nenori, kad vaikai atrastų dovaną anksčiau laiko.
„Viena šeima pasakojo, kad negalėjo įpirkti to, ko jų vaikai norėjo, bet dovanos tai, ką gali. Tačiau tos dovanos šiltos, nuoširdžios, nes iš tėvų. Tai padės vaikams suprasti, kad jų norais nelyja iš dangaus ir ne kažkokie stebukladariai tai daro, o juos mylintys tėvai, kurie labai stengiasi savo vaikus nudžiuginti švenčių proga, taupė, ieškojo dovanos, nes labai myli savo vaikus“, – pasakojo Silvija.
Socialinė darbuotoja įsitikinusi, kad rezultatai iš tiesų net pranoko jos lūkesčius – socialinės rizikos šeimos panoro siekti pokyčių, įrodyti meilę savo artimui, meilę savo vaikui.
„Tėvai rodo labai stiprią iniciatyvą rūpintis savo vaikų norų išpildymu. Vaikai taip pat dalyvauja tame procese, tapdami drausmingesni, siūlydami bent minimalią pagalbą tėvams. Šeima susivienijo bendram tikslui – vaiko noro įgyvendinimui. Švenčių laukimo nuotaikos tam dar labiau motyvuoja“, – įsitikinusi socialinės darbuotoja.
Ji tiki, kad šįmet prasidėjęs stebuklas tęsis – vaikai, augę socialinės rizikos šeimose, ras savo gyvenimo kelią, išmoks gyventi be „pašalpinio'' statuso.
Socialinė darbuotoja įsitikinusi, kad raktiniai laimės žodžiai yra „noriu“, „tikiu“, „galiu“.
Ji cituoja tėvų, kurie nusprendė rengti šventines dovanas savo vaikams patys, mintis: „Verta pasistengti, nes gal vaikai ateity mane supras ir įvertins mano pastangas'', „o kodėl nepadarius šios staigmenos patiems, o ne kitų žmonių pagalba... norime įrodyti tai patys'', „tikime savo jėgomis ir pastangomis patys išpildyti savo sūnaus norą'', „mes jį mylime ir viską dėl jo pasistengsime padaryti... norime, kad vaikas visada matytų , kaip mes rūpinamės juo, esame ir būsime visada pirmieji, kurie visada padės bet kokioje situacijoje''.
„Riba tarp socialinės rizikos ir ne socialinės rizikos šeimų mūsų visuomenėje yra tokia trapi, kad kaimynystėje gyvenančios, tvarkingos, bet sunkiai besiverčiančios šeimos vaikai negebės suprasti, kodėl girtaujančioje šeimoje augančiam draugui pasisekė labiau. Pagalba reikalinga, bet ji turi būti orientuota į rezultatus, pokyčius, juolab, kad žmogaus svajonė, cituoju, yra dvilypė: gali įkvėpti naujų idėjų arba būti neatsiejama nuo tinginystės ir laiko švaistymo. Svetimo žmogaus padovanotas meškutis, lėlė, nauji batai ar kiti daiktai niekada vaikui nebus vertesni už tėvo ar mamos parodytą dėmesį“, – laiške redakcijai rašo S. Morkevičienė.
Parengė Rita ŽADEIKYTĖ
Asmeninės nuotr.
Šiaulių rajono savivaldybės Socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Silvija Morkevičienė ragino tėvus pačius pasirūpinti savo vaikų kalėdinėmis svajonėmis.
Kad dovanėlės būtų tikras šventinis siurprizas, tėvai iki švenčių prašė jas pasaugoti socialinės darbuotojos Silvijos kabinete.