
Naujausios
„Ypatingas grožis“ – jautriai ir su meile
Šiaulių universiteto bibliotekoje iš nuotraukų žvelgia ypatingas grožis – surankiotas iš akimirkų laimės, skausmo, galios ir negalios, iš meilės ir šypsenos, skirtos šiam pasauliui. Unikali fotografijų paroda „Ypatingas grožis“, kurių modeliai – negalią turintys žmonės. Žvilgsniu paliestos fotografijos nepalieka abejingų. Įkvepia tikėjimui ir vilčiai. Ir atveria tai, ko galbūt nenorėjome matyti.
Jūratė RAUDUVIENĖ
jurate@skrastas.lt
Nuoširdus atvirumas subūrė šimtus žmonių
Bibliotekos erdves užpildė ne šiaip sau paroda. Ji – socialinės akcijos, sumanytos aktyvios šiaulietės visuomenininkės Editos Navickienės ir jos dukros Vidmantės Raustytės, rezultatas. Lygiai prieš metus, lapkričio 22 dieną, po pusantrų metų trukusių organizacinių darbų ir fotosesijų paroda „Ypatingas grožis“ startavo Seimo rūmuose, o po poros savaičių pradėjo kelionę po Lietuvą.
Organizatorių sumanymu, Šiauliuose turėjo būti projekto finišas, tačiau 20-oji ekspozicija netaps paskutinė, nes kiti miestai ir rajonai vis dar prašo atvykti pas juos.
Apžiūrinėdama parodą Vidmantė jaudinosi ir džiaugėsi nueitu ilgu ir jaudinančiu keliu, kuris ir iš jos pareikalavo daug jėgų, sukėlė audrą emocijų.
„Paroda nepaliko abejingų. Ji sulaužė standartus, požiūrį į neįgalų žmogų. Akcija pakeitė kai kurių žmonių gyvenimą, gimė daug draugysčių ir tai yra nuostabu“, – vertino mergina.
Jos mama Edita Navickienė pasakojo, kad pati užaugino dvi judėjimo negalią turinčias dvynes dukras ir žino jų išgyvenimus, mintis. Bendraudama su neįgaliu jaunimu, išgirdo jų svajones, kad norėtų būti profesionaliai fotografuojami. Kodėl gi ne? Kodėl tik sveiki žmonės gali būti fotosesijų modeliais?
Su Vidmante sukūrė anketas, kurias paleido internete ir svajojo, kad atsilieptų bent 50 žmonių. Rezultatas nustebino. Fotosesijose dalyvavo 109 modeliai. Su jais be atlygio dirbo 74 fotografai, 50 grožio stilistų, 6 videoperatoriai, 5 dekoratoriai, floristai, 16 savanorių, 6 organizatoriai, 4 informaciniai partneriai, 11 rėmėjų – iš viso apie 300 žmonių. Daugelis jų susidraugavo ir tęsia bendravimą toliau.
Jauniausiam modeliui – metai ir 7 mėnesiai, vyriausiam – 63.
Projektas neišsiteko Lietuvoje. Vieną dieną organizatorės gavo fotografo iš Londono laišką. Jis teiravosi apie akciją ir pareiškė norą joje dalyvauti. Pats pasiūlė ir modelį – Londone gyvenančios lietuvių šeimos neįgalų vaiką. Tas pats fotografas pakvietė prisijungti kolegą iš Airijos. Taip projektas tapo tarptautinis.
„Ten matosi tik tyra jūsų dvasia...“
Kiekvienas parodos modelis turi savo istoriją. Viena organizatorių Giedrė Brazlauskaitė renginio metu rodydama scenoje nuotraukas, pasakojo apie jų kūrimą. Neįgalūs žmonės tampa čempionais, myli, tuokiasi, augina vaikus, siekia savo svajonių.
Štai iš nuotraukos žvelgia vaikinas, kurio gyvenimą pakeitė neteisingas nėrimas į vandenį. Jis juda vežimėlyje, tačiau projekto metu susituokė ir prieš porą mėnesių tapo tėčiu.
„Turime jauną merginą ir vaikiną, kurie labai mėgo motociklus. Skirtingose užsienio šalyse patyrė avarijas, abu neteko kojos. Tačiau susitikę įsimylėjo, susituokė ir šiandien sūpuoja dukrelę“, – pasakoja Giedrė, o nuotraukoje momentas, kai dukrelė – dar tik pakeliui į šį pasaulį.
Štai šeima, kuri niekaip negalėjo susitaikyti, kad jų mergaitė kitokia nei kiti vaikai. Fotosesija, bendravimas su panašiomis šeimomis pakeitė tėvų požiūrį į savo vaiką.
Viena unikaliausių – šiauliečio fotografo Rolando Parafinavičiaus nuotrauka, kurioje šviesaus žvilgsnio moteris ant rankų laiko visiškai neįgalų jau suaugusį savo sūnų.
Pakalbintas Rolandas pasakoja, kad ši patirtis jam buvo sunki, bet naudinga.
„Buvau sutrikęs. Iš pradžių nebežinai, kaip elgtis, kaip fotografuoti, kai matai žmogų, kuris gali pajudinti tik akis. Labiausiai gelbėjo ypatingos stiprybės jo mama Nadežda. Ji skleidė gerą nuotaiką, juokavo. Mama priima gyvenimą ir savo vaiką tokį, koks jis yra. Vadinasi, ir tu gali tai priimti“, – pasakojo fotografas.
Jis sako supratęs, kad negali užsidaryti savo kiaute, turi pamatyti ir kitokius žmones, kuriems galbūt sunkiau gyventi šiame pasaulyje.
Tarp parodos Šiauliuose atidarymo svečių buvo ir kunigas Egidijus Venckus.
„Kartais besiblaškydami gyvenimo rūpesčiuose pasigendame nuoširdumo, sąžiningumo, laimingumo. Visa tai pamačiau čia. Mano širdis atsigavo. Jūs – esat mes. Jūs būkite daugiau šalia mūsų. Tai visuomenei padeda gyventi. Kartais kur kas didesnis žmogaus paralyžius yra puikybė, nesiskaitymas su kitais. Nuotraukose jūs laisvi, nuostabūs, žvelgiate į dangų, į viltį. Ten matosi tik jūsų tyra dvasia“, – sakė kunigas žmonėms, kurių ypatingos nuotraukos, pakutenusios šiauliečių sielas, tęs kelionę po Lietuvą.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto bibliotekoje – unikali paroda, žadinanti daugybę emocijų.
Projekte dalyvavęs fotografas Rolandas Parafinavičius sako turėjęs sunkią, tačiau naudingą patirtį.
„Ypatingą grožį“ skleisti Lietuvoje sugalvojo Edita Navickienė, pati užauginusi neįgalias dukras.
Projekto siela Vidmantė Raustytė džiaugėsi, jog ši paroda laužė standartinį požiūrį į neįgaliuosius ir jaudino žmones.
Giedriaus BARANAUSKO repr.
Ypatingas laukimo metas (fotografijos aut. Karolina Mežanec).
Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.
Toks yra mylinčios mamos žvilgsnis.