
Naujausios
Žalia Žiemgala Viktoro Žilinsko paveiksluose
Tautodailininkas, literatas, pedagogas Viktoras Žilinskas, daugiau kaip tris dešimtmečius gyvenantis Kaune, rytais atsikelia ir vakare gulasi su mintimis apie gimtąją Žiemgalą. Iš Joniškio rajono Beržininkų kaimo kilęs menininkas į gimtą kraštą sugrįžta su savo kūrybiniais sumanymais. Praėjusią savaitę Joniškio kultūros centre atidaryta jo paroda „Žalia Žiemgala“.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
29 paveikslų ciklas
„Žalia Žiemgala“ – 29 paveikslų ciklas, kuriame ošia kaimynų ąžuolas, tebezvimbia elektra laidais, apkabinusiais vienatinį stulpą, likusį iš visos gimtos sodybos, tiesiasi tiltas per Kirienos upelį, tolumoje sparnais moja Šlapakių kaimo malūnas, mąsliai žvelgia žiemgališkais rūbais pasidabinusi moteris, stūkso piliakalniai, esantys ne tik Joniškio, bet ir Pakruojo, Pasvalio rajonuose, žiemgališkoje Latvijos pusėje...
Viktoras Žilinskas sakė panoręs grąžinti skolą, kurią jautė nuo senų laikų. Pradėjo mintimis nuo prisiminimų apie namus, kuri kadaise trumpakelnis pievomis bėgiojo, nuo siūruojančių rugių lauko.
„Galvojau apie sodą, miškelį, viską, kaip kadaise buvo. Dar mano babytės brolis, šviesios atminties muziejininkas Vincentas Vaitiekūnas, lankydavęsis per didžiąsias šventes, kadaise paprašė nutapyti ąžuolą. O aš anuomet šio darbo nepadariau. Jaunas, kvailas buvau...“ – apgailestaudamas šneka menininkas.
Kol gamta alsuoja žaluma
Visi 29 paveikslai gimė per šiuos metus. Iš pradžių nutapė penkis darbus, skirtus Tautinio kostiumo metų tautodailės parodai, kuriuose savaip pažvelgė į žiemgalių rūbus. Tada sušneko su Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoja Ilona Osipova, kuri pastebėjo, kad šiemet Žiemgalos–Aukštaičių kultūros draugija mini 20 metų įsikūrimo sukaktį, tad ciklas labai tiktų eksponuoti.
„Kadangi labai nemėgstu piešti žiemos, man artimi gražūs debesys, į kuriuos galima žiūrėti valandų valandas, mėlynas dangus, laukai, pievos, žolynai, pasirodė labai logiška ir artima organizuoti parodą, kol dar gamta alsuoja žaluma. Taip atėjo pavadinimas „Žalia Žiemgala“, – paaiškina kraštietis. – Galbūt šiuose paveiksluose nerasite įdomių meninių sprendimų, bet šito ir nesiekiau. Man buvo svarbu įamžinti vaizdus, kurie brangūs, kol dar nesunyko atminty. Visą šį darbų ciklą dovanoju Joniškiui, palieku Žiemgalos širdyje.“
Paveikslų intarpuose prabyla Viktoro Žilinsko Joniškio šnekta parašyti eilėraščiai, kuriuos į latvių kalbą išvertė Dzintra Elga Irbytė.
Rūpėjo tik piešimo pamokos
Viktoras Žilinskas mielai grįžta mintimis į vaikystės laikus. Tada, kai kirsdavo Kirienos upeliuką ir žingsniuodavo į mokyklą Bivainių kaime, kur pamokas vedė pradinių klasių mokytoja Eugenija Rudytė, jau tada pastebėjusi būsimo menininko talentą. Berniukui rūpėjo tik piešimo pamokos, o pedagogė supratingai linguodavo galva: „Tai jau būsi dailininkas“. Kai 1984 metais Viktoras surengė pirmąją personalinę savo darbų parodą Joniškyje, ji atėjo į atidarymą ir priminė: „O ką aš sakiau?..“
Joniškio 2-ojoje vidurinėje (dabar „Saulės“ pagrindinė) mokykloje teisingu keliu vedė dailės mokytoja Anastazija Bakutienė.
„Tada ir dailės būrelį lankiau, savo metais vyresnei seseriai Stasei piešinius nupiešdavau“, – pasakoja V. Žilinskas.
Tėvams ir močiutei, pas kurią daug laiko praleisdavo, buvo aišku, kad berniukas atsidavęs menams, nuo 8-os klasė ėmė sektis literatūra, o fizika, matematika jam buvo kančia. Todėl niekas ne tik neprieštaravo, bet ir palaikė, kai Viktoras įstojo į tuometį Telšių taikomosios dailės technikumą, kuriame pasirinko studijuoti dailųjį medžio apdirbimą.
Nebuvo nei pionierius, nei komjaunuolis
Ten grupės auklėtojas, dailės ir lietuvių kalbos mokytojas Stasys Ganusauskas pastūmėjo joniškietį ir literatūrinei kūrybai.
„Jis sakė, kad esu jautrios sielos, tokiam tik mokytoju dirbti. Iš tiesų, baigęs technikumą gavau paskyrimą į mokyklą Varniuose. Bet aš norėjau vien dailininku būti“, – sako V. Žilinskas.
Jaunas menininkas bandė dvejus metus iš eilės stoti į tuometinį Dailės institutą, bet nepavyko.
„Kai mokėmės technikume, su draugais „hipiuodavome“, nešiojome ilgus plaukus. Plačiai nuskambėję Romo Kalantos įvykiai irgi nepraėjo be pėdsakų. Vienas draugas iš kompanijos vos nebuvo ištrenktas lauk iš studijų, kad nuplėšė lentelę su rusiškai užrašytu gatvės pavadinimu. O aš dar nebuvau nei pionierius, nei komjaunuolis. Stojant komisija klausė: kaip tu ne patriotas tarp studentų būsi?“ – sudėtingą laikmetį mena joniškietis.
Atgimimo laikais kūrė medžio darbus
Tad grįžo į tėviškę, įsidarbino Joniškyje buitinio aptarnavimo kombinate. Tačiau ilgai neištvėrė, gal metus, nes trūko laisvės, kūrybinio polėkio. Išdrįso tada pasibelsti į šviesaus atminimo Joniškio kultūros centro direktoriaus Rimanto Vaitiekūno duris. Šis tik paklausė, ar moka įvairius šriftus rašyti, plakatus piešti, ir priėmė.
„Dirbau iki 1984 metų, kai susipažinau su būsima žmona Irena ir persikėliau gyventi į Kauną. Su ja kartu jau esame 33-ejus metus“, – šypsosi V. Žilinskas.
Iš pradžių darbą rado Kauno rajono kultūros skyriaus meninio apipavidalinimo dirbtuvėse. Joms po reorganizacijos užsidarius apie 1991-uosius pamėgino gyventi vien iš kūrybini darbo. Gal šešerius metus ėjosi kaip iš pypkės. Atgimimo laikotarpiu žmonės norėjo įamžinti jiems svarbias vietas, užsakydavo kryžių, koplytstupių. Taip gimė V. Žilinsko darbai, papuošė šventorių Domeikavoje, Vaišvydavą, iškilo paminklai Titui Masiuliui, rašytojui Kaziui Preidai ir kitiems.
22-ejus metus dirba mokytoju
Šiai kryžių statymo bangai nuslūgus, dailininkas vėl išmynė kelią į mokyklą. Jau 22-ejus metus dirba mokytoju. Tačiau kūrybos nepamiršta. Sako iki 60 personalinių parodų dar skaičiavęs, bet paskui pametė skaičių. Kviečiamas ne tik į Joniškio skyriaus tautodailininkų organizuojamas parodas, bet dalyvauja ir profesionalių dailininkų grupių „Sfinksas“ ir „Meno sparnai“ kasmet rengiamose parodose.
2013-aisiais išleido savo literatūrinį debiutą – knygelę „Esmė“, kurioje šalia poezijos ir prozos tekstų, padalinančių ją į dvi dalis, įsiterpia paties autoriaus iliustracijos. Jo esė – tikra prisiminimų, apmąstymų sankaupa, kuri susipina su pamąstymais apie laikinumą šiame gyvenime, vienatvę, tokią pažįstamą kiekvienam kūrėjui.
„Jaunystėje kūrybai įkvėpdavo meilė, pojūčiai, gamta. Imponuodavo lyrikai, pavyzdžiui, Salomėja Nėris. Turbūt ir dabar jaudina gražūs dalykai, išlikau jautrus“, – sako kraštietis menininkas.
Autorės nuotr.
Viktorą Žilinską, jau kelis dešimtmečius gyvenantį Kaune, į parodą Joniškyje atlydėjo jo žmona ir mūza Irena.
Viktoras Žilinskas savo darbuose įamžino ne tik Joniškio , bet ir Pasvalio, Pakruojo, gretimų Latvijos rajonų piliakalnius.
Drobėse: upeliai, kalvos, miškeliai...
Prie paveikslų intarpuose galima pasiskaityti ir joiškietiška šnekta Viktoro Žilinsko sukurtų eilėraščių, kuriuos į latvių kalbą išvertė Dzintra Elga Irbytė Staniulienė.
Pirmuosius parodos darbus Viktoras Žilinskas tapė specialiai Tautinio kostiumo metų tautodailės parodai.
Viktoras Žilinskas sakė, kad jo paveiksluose nėra įdomių meninių sprendimų, bet jam buvo svarbu įamžinti vaizdus, kurie brangūs, kol dar nesunyko atminty.