
Naujausios
Sengirės gyvenimas
Trečiadienį M. Survila filmą "Sengirė" su garsiniu komentavimu rodė Lietuvos aklųjų bibliotekos Šiaulių padalinyje, o Šiaulių jaunųjų gamtininkų centre pasakojo apie gamtos kiną ir fotografiją – kaip buvo kuriama "Sengirė".
Pasak M. Survilos, dažnai žmonėms kyla klausimas, kas ta sengirė. Sengirėje yra labai daug įvairių medžių: jaunų, senų, nugriuvusių, daug negyvos medienos, o joje – daug gyvybės. Sengirėje skaičiuojama apie 9 tūkstančius skirtingų rūšių organizmų.
M. Survila rodė ir komentavo retų sengirės gyventojų nuotraukas. Pavyzdžiui, uralinių pelėdų Lietuvoje gyvena tik apie 30. Šių pelėdų gyvenamosios vietos – nupuvę medžiai. Sengirių gyventojų lūšių Lietuvoje skaičiuojama apie šimtą. Slapukas juodasis gandras taipogi renkasi tankmę, lizdus suka aukštuose medžiuose.
Pasak M. Survilos, Lietuvoje gyvena apie 20 procentų pasaulinės juodųjų gandrų populiacijos, bet jų kasmet mažėja. Korališkasis trapiagrybis auga ant pūvančių ąžuolų, Lietuvoje skaičiuojama tik apie 20 šio grybo radimviečių. Retoms rūšims pražūtingas medžių kirtimas ir tai, kad žmogus nesuteikia medžiui gyventi antrojo gyvenimo jau nudžiuvus.
Pasiruošimas filmui "Sengirė" truko 8 metus, filmavimas – 4 metus. Talkino biologai. Pavyzdžiui, per metus Lietuvoje aptinkami tik du didžiojo apuoko lizdai. M. Survila juokavo, kad pats gali ir per dvidešimt metų jų nerasti.
Pasak gamtininko, didžiausias plėšrūnas žemėje yra žmogus. Žmogui įėjus į mišką, visi slepiasi, todėl reikia daug kantrybės, žinių, pasirengimo, kad pavyktų įamžinti akylus ir ausylus miško gyventojus.
Pirmasis žingsnis – pasistatyti maskuojančią palapinę. M. Survila pasisvėrė: paaiškėjo, kad ant kupros į mišką tenka nešti net 64 kilogramus svorio.
Įsikūrus palapinėje, reikia apsišarvuoti kantrybe, nes, pavyzdžiui, erelis teritoriją gali stebėti ir dvi dienas, kad įsitikintų, jog nėra pavojaus. Jei nelaiku išlįsi iš palapinės – gali būti pastebėtas.
M. Survilai tekdavo be rezultato pralaukti ir septyniolika valandų. Arba – po 7 valandų atskrenda paprastas kranklys, bet tada jau ir jis teikia džiaugsmo. "Visą žiemą prasėdėjau ir padariau vieną nuotrauką", – ypatingą paukščių kadrą parodė fotografas.
Kai laukė atskrendančių kurtinių tuoktuvėms, M. Survila palapinėje įsikurdavo pavakare, joje praleisdavo naktį ir kitą dieną.
Miške bet koks garsas garsiai nuaidi, tad mirtina tyla labai svarbi. Fotografas pasiskaičiuodavo, kada gali pajudėti: pirmą kartą ant šono pasisukdavo tik po šešių valandų. Kantrybė ir laukimas nebūtinai vainikuojami sėkme: lemtingą akimirką paukštį gali pridengti medžio kamienas.
Fotografas rodė įspūdingus vaizdus iš erelio žuvininko lizdo.
Kad galėtų juos stebėti, į medžius įsikeldavo palapines. Laipioti naudojo alpinizmo įrangą. Maskuotis tekdavo ne tik nuo savo herojų, bet ir nuo žmonių, kad nesmalsautų, negrįžtų patikrinti, ar kas medyje gyvena. Palapinė – 27 metrų aukštyje, tai atitinka devintą namo aukštą.
Palapines įsikelia rudenį, o ereliai lizduose įsikuria pavasarį. Lizdas niekada nelieka tuščias – patelė visada namie. Tad prie medžio su palapine ateidavo dviese. M. Survila įlipdavo į medį, kolega nueidavo. Erelis girdėjo, kad kažkas atėjo ir išėjo.
Prasideda laukimas, diena iš dienos – gal atsitiks stebuklas? Kartais nuovargis kelioms akimirkoms užmerkdavo akis. Bet net 20 pramiegotų sekundžių galėjo lemti, kad bus pražiopsota kažkas ypatinga.
Vieną rytą išaušus M. Survila palapinėje pamatė kaimynus – susimetė širšės. Kitą kartą teko kentėti skruzdžių ataką.
Dar viena istorija vos nesibaigė nelaime. Netoli Labanoro girios – Pabradės poligonas, iš jo kartais girdėdavosi dunksėjimas. Tąkart M. Survila, išgirdęs dunksėjimą, pamanė apie eilines pratybas. Bet garsas artėjo – artinosi audra.
"Sėdi 27 metrų aukštyje, išlipti negali", – prisiminė M. Survila. Audra įsiūbavo medį ir palapinę svaidė du metrus tai į vieną, tai į kitą pusę. Negana to, pasigirdo artimas žaibas, o M. Survilos akis užkliuvo už metalinio stovo šalia...
Staiga erelė mama sparnais apglėbė vaikus: M. Survilai pavyko įamžinti vieną geriausių kadrų. Bet dabar, eidamas į mišką, visada pasižiūri orų prognozes.
Dronas miške nepadės, teko ieškoti kitos išeities. Susikonstravo vežimėlį ant trosų. "Trys metai darbo ir vienas kadras filme", – sakė "Sengirės" kūrėjas.
Miegapelę užfiksuoti padėjo brolio programuotojo kompiuteriukas.
"Sengirė" buvo filmuojama ir po vandeniu – įamžinti nuskendę medžiai. Tamsa apima jau nusileidus 15 metrų, o 25 metrų gylyje temperatūra, nesvarbu, koks metų laikas, siekia tik tris laipsnius šilumos. Slėgis – 5 atmosferos.
Daugiausiai filmavo Ilgio ežere Ignalinoje. Baltijos jūroje nufilmavo 13–15 tūkstančių metų medį: jis augo dar tada, kai jūros vandens lygis buvo žemesnis.
Susitikimo dalyviai teiravosi, kas M. Survilą miške labiausiai baugino. "Kadangi didžiausias plėšrūnas žemėje – žmogus, medžiotojai", – sakė filmo kūrėjas. Nuo galimybės būti supainiotu su žvėrimi jis saugodavosi dainuodamas.
"Filmo idėja – papasakoti apie mišką, kaip mes matome", – apibendrino M. Survila. Iš viso buvo nufilmuota 400–500 valandų medžiagos, vien erelį filmavo keturias žiemas.
Pagal statistiką į lietuvišką dokumentiką vidutiniškai ateina 2–3 tūkstančiai žiūrovų, M. Survilai buvo prognozuojami 2 tūkstančiai. Bet per pirmą savaitgalį pamatyti "Sengirės" į kino teatrus atėjo 8 tūkstančiai žmonių.
Lėšos, gautos už filmą, bus panaudotos dvejopai – įkurtam Sengirės fondui, kuris pirks miškus ir jose nevykdys jokios veiklos, bei interaktyviai platformai.
Išsaugoti sengirę
Po susitikimo M. Survila atsakė į "Šiaulių krašto" klausimus.
– Kokios jūsų sąsajos su Šiauliais?
– Šiauliuose gimiau. Tėtei buvo vadinamasis "sboras", mama atvažiavo pas anytą, Šiaulių močiutę, ir aš gimiau. Visos vasaros buvo praleistos čia, Šiauliuose. Labai laukdavau sekmadienių, nes važiuodavome į bažnyčią, o po to į parką, kur vaikų žaidimo aikštelė.
– Ar matėte, kaip pasikeitė Šiauliai, galbūt praėjote bulvaru?
– Mačiau, bet feisbuke. Liūdna. Tiesiog toks požiūris – iškirsti, kas sena. O tas nauja nebūtinai geriau būna, dažniausiai blogiau.
Yra Europos Sąjungos projektai, lėšas reikia įsisavinti, dėti trinkeles. Yra padaryti paskaičiavimai, kiek tūkstančių medžiai kainuoja. Sudaroma sąmata, įtraukiami medžiai, sąmata iš karto didesnė. Didesnė sąmata, greičiausiai daugiau ir uždirba žmonės. Aš taip matau. Nes kam kirsti medį, kuris yra mieste? Jis neturi jokios komercinės naudos, jo neparduosi, neišpjausi lentų. Esminis dalykas, manau, yra pinigai.
Turėsime vienodus miestus, tokio paties stiliaus, su jaunais medžiais, kurie yra išprievartauti.
Sakykime, juodalksniui užtenka ir 80 metų, kad pasiektų brandą, o ąžuolui reikia 600 metų. Kai pasiekia brandą, pradeda teikti vertę ir žmogui, ir kitiems gyvūnams. Kol šitie medeliai užaugs, praeis dar labai daug metų.
Dabar toks lūžis: anksčiau medžiai buvo pusiau laukiniai, žavėdavo vakariečius, dabar nyksta – bus plytelių-trinkelių.
– Kiek Lietuvoje likę sengirių?
– Skaičiuojant miškais, nesiekia vieno procento. Tų tikrųjų yra dar mažiau, keletas. Ir stipriai mažėja.
Tarkime, einame ir kalbamės su miškininku, jis sako: "Šitą plotą saugojau, kiek įmanoma, nekirtau, dabar nebeturiu, kur dėtis, man sakė, turi kirsti."
– Kieno tas paliepimas?
– Valdžia paliepė. Liūdniausia, kad dažniausiai žmonės kaltina eigulius, miškininkus, kurie dirba miške. Bet iš esmės daugelis jų, jei galėtų, nekirstų. Jiems suplanuoja žmonės, sėdintys prie kompiuterio stalo.
O šiems, manau, nuleidžia investuotojai, kurie Lietuvoje investuoja į medienos apdirbimo pramonę arba tiesiog į eksportą, lobistai. Pakeičiami įstatymai, padidinamos miškų kirtimo normos ir daugiau kertama.
Dabar medienos kaina yra labai kritusi Europoje, nes džiūsta kalnų eglynai. Nors kaina kritusi, bet mes vis tiek kertame dar daugiau, nes yra toks planas – kaip sovietiniais laikais – ir reikia jo laikytis. Ir nesvarbu, kad nukerta, rietuvės stovi, niekam tų medžių nereikia. Bet jeigu nenukirsi, tau, žmogau, kuris atsakingas už kirtimus, bus blogiau.
– Kol kūrėte filmą, kokius pokyčius matėte miškuose?
– Kuo toliau, tuo labiau kerta medžius. Susidūriau su tuo, nes prisiriši prie gerų medžių, paskui ateini, pažiūri – nebėra! Tokia realybė.
– Susitikime minėjote Sengirės fondą, kokia bus jo veikla?
– Idėja tokia: mes gyvename kapitalistinėje visuomenėje, kur labiausiai gerbiamas privatus turtas, nes jei jis priklauso valstybei, įstatymus gana lengvai pakeičia.
Jei miškas priklausys juridiniam vienetui, daugiausiai šansų išsaugoti. Pusę lėšų, gautų už bilietus, skirsime interaktyviai platformai, kitą pusę grąžinsime miškui. Fondas įsigys mišką ir absoliučiai nieko su juo nedarys. Leis sengirei augti, vystytis pačiai. Nereikia tikėtis, kad nusipirksime ir po metų bus sengirė. Turės praeiti 20–30 metų, kad sengirės požymių būtų kuo daugiau.
Vėliau pakviesime visus norinčius prisidėti prie šios idėjos. Mes savo indėlį matome taip: išsaugoti nors ir labai nedidelius plotus, bet tikrai išsaugoti.
– Kas pasikeitė – juk lietuvių pasaulėžiūroje, pasaulėjautoje medis užėmė ypatingą vietą?
– Tai ir paaiškina šio filmo sėkmę, nes jį pažiūrėjo apie 68 tūkstančius žmonių. Tai yra žiūrimiausias lietuviškas dokumentinis filmas istorijoje. Kodėl? Todėl, kad žmonėms tiesiog reikia miško. Lietuvių gyvenime vis dar tas miškas yra – bent jau į kino teatrą ateina į jį pažiūrėti. Tas yra mūsų kraujyje.
– Tai teikia vilties?
– Manau, kad taip. Ir užauga jaunimas, kuris supranta, kad nereikia vien lankstytis, kad galima ir savo nuomonę išsakyti valdžiai – tuo labai džiaugiuosi.