
Naujausios
Trumpina pamokas
Dauguma Šiaulių mokyklų šią savaitę trumpina pamokas 10–20 minučių, kitose mokyklose, jei yra galimybė, pamokas stengiamasi perkelti į šiaurinėje pusėje esančias patalpas. Taip pat pamokos vedamos lauke: mokyklų kiemuose, parkuose.
Šiaulių Simono Daukanto gimnazijos direktorius Vytautas Kantauskas sako, kad nors klasių langai uždangstomi žaliuzėmis ir ritininėmis užuolaidomis, kabinetai vis tiek prikaista, todėl sutrumpintos pamokos, vaikai vyksta į ekskursijas, daro įvairius projektus už mokyklos ribų, kad kuo mažiau reikėtų sėdėti karštose klasėse.
Lieporių gimnazijoje pamokos sutrumpintos iki 25 minučių.
"Norime, kad 12 valandą pamokos jau būtų baigtos, kad per patį karštį vaikai nesėdėtų. Pas mus saulė labai prikaitina klases. Lauke nuolat vyksta pamokos. Mūsų labai dėkinga situacija – šalia turime Lieporių parkelį. Vedasi mokytojai vaikus ir į "Akropolį". Visokių variantų galvojame", – sako Lieporių gimnazijos direktorė Sigita Malinauskienė.
Kiek lengviau progimnazijoms, mat pradinukams jau baigėsi mokslo metai ir atsirado daugiau laisvų kabinetų, pamokas galima vesti mažiau prikaitusiose klasėse.
"Nuolat stebime temperatūrą klasėse. Jeigu ji viršytų higienos normas, tai yra 28 laipsnius, tuomet trumpintume pamokas", – sako Zoknių progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Adrijana Gricienė.
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija šios savaitės pradžioje visoms švietimo įstaigoms išsiuntė informaciją, kad mokyklų vadovai gali koreguoti ugdymo procesą ir, esant ypač karštiems orams, gali leisti vaikams neiti į mokyklą, jei nėra galimybės užtikrinti tinkamų mokymosi sąlygų nei mokyklų patalpose, nei kitose aplinkose.
Pamokas ar jų dalį rekomenduojama keisti į kitas ugdymo organizavimo veiklas kitose erdvėse ir aplinkose ar, išskirtiniais atvejais, leidžiant mokiniams likti namuose, prieš tai informavus mokinių tėvus.
Mokslo metus pailgino, o sąlygų nesudarė
Kalbintų mokyklų vadovai sakė, kad pailginti mokslo metai nebūtų blogai, jeigu mokyklose būtų kondicionuojamos patalpos.
"Antri metai kaip pailginti mokslo metai ir antri metai kai toks karštas birželis. Manau, kad mokyklose turėtų būti įrengtos kondicionavimo sistemos. Nors čia ir ne pietietiški kraštai, bet karščių būna. Žaliuzės ir ritininės užuolaidos negelbsti nuo karščio. Sunku mokiniams, ir mokytojams nelengva prigalvoti veiklų, kuo užsiimti su vaikais per karščius", – sako "Romuvos" progimnazijos direktorė Stanislava Prazauskienė.
Pailginti mokslo metai kol kas teigiamų rezultatų nedavė, nes karščio nualinti mokiniai negali susikaupti darbui.
V. Kantauskas sako, kad ilgesni mokslo metai yra geriau negu trumpesni, tačiau tam turėjo būti pasiruošta: sudarytos palankios darbo salygos, skirta pakankamai lėšų projektinei veiklai.
A. Gricienė pastebi, kad pailginti mokslo metai kol kas teigiamų rezultatų nedavė, nes karščio nualinti mokiniai negali susikaupti darbui.
Perkaitusių ir skendusių nebuvo
Šiaulių greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausioji gydytoja Eugenija Kukaitienės "Šiaulių kraštui" pasakojo, kad buvo ruošiamasi karštam savaitgaliui, tačiau perkaitusių ar skęstančiųjų nebuvo, netgi pačių iškvietimų buvo mažiau nei įprastai.
Greitąją pagalbą kvietusių žmonių nusiskundimai, pasak gydytojos, buvo kaip įprastai: padidėjęs kraujo spaudimas, galvos svaigimas, silpnumas, pasitaikė vabzdžių įkandimų atvejų. Tokių iškvietimų netrūksta ir vėsiu oru.
Visgi gydytoja įspėja, kad orai dar kais, todėl reikia rūpintis savo sveikata, nebūti saulės atokaitoje vidurdienį, gerti pakankamai vandens.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo-skubiosios pagalbos skyrius pastarosiomis dienomis sulaukė tik vos daugiau pacientų nei įprastai. Insulto, infarkto atvejų, pasak skyriuje dirbančio gydytojo terapeuto Vytauto Ivanavičiaus, nebuvo užregistruota daugiau nei įprastai. Šiek tiek daugiau buvo silpnumo, galvos svaigimo atvejų.
Odos ir veneros ligų centro laikinoji vadovė Reda Vaitkevičiūtė-Macaitienė informavo, kad pastarosiomis dienomis niekas nesikreipė dėl nudegimo saulėje ar panašių karščio ir saulės sukeltų odos ligų.
Neurochirurgijos skyriaus vedėjas Algirdas Danelius sako, kad šiemet dar nebuvo ir skaudžių galvos traumų, kurias patiria neatsargūs nardytojai. Gydytojas pasidžiaugė, kad tokių traumų kasmet mažėja, ir spėja, kad tam įtakos turėjo gyventojų švietimas ir didėjantis sąmoningumas.
Vandens užteks
Savaitės pradžioje dalis kauniečių, sutrikus vandentiekiui, liko be geriamojo vandens. Ar nėra pavojaus, kad ir Šiauliuose gali taip nutikti išaugus vandens suvartojimui, teiravomės bendrovėje "Šiaulių vandenys".
Bendrovės duomenimis, prasidėjus karščiams, vandens vartojimas labai žymiai neišaugo.
"Pavyzdžiui, gegužės mėnesį vidutiniškai vartotojams patiekta apie 11,6 tūkstančio kubinių metrų geriamojo vandens per parą, tuo tarpu birželio mėnesį (iki 12 dienos) – 11,8 tūkstančio kubinių metrų per parą. Dėl nežymaus vandens vartojimo padidėjimo vandens tiekimo sutrikimų nebuvo", – komentavo Džiuljeta Martinaitienė, UAB "Šiaulių vandenys" ryšių su visuomene atstovė.
Bendrovė eksploatuoja Birutės ir Lepšių vandenvietes, kurios pajėgios išgauti ir vartotojams per parą patiekti apie 22,5 tūksančio kubinių metrų kokybiškai paruošto geriamojo vandens. Šiuo metu vandenviečių pajėgumai panaudojami 50–55 procentais.
Pasak "Šiaulių vandenų" atstovės, esant didesniems pajėgumams, Šiaulių miesto vandenvietėse per parą maksimaliai būtų galima išgauti apie 90 tūkstančių kubinių metrų požeminio geriamojo vandens.
"Akivaizdu, kad toks vandens išteklių kiekis bus pakankamas ir ateinančioms kartoms bei tolimesnėje ateityje, augant vandens vartojimui", – tikino Dž. Martinaitienė.
- Šiaulių miesto visuomenės sveikatos specialistai įspėja, kad karštą dieną pažeidžiamiausi yra vaikai iki 2 metų ir žmonės, turintys sveikatos problemų, ypač susijusių su kraujotaka, 65 amžiaus žmonės ir vyresni.
- Per karščius sveikatos specialistai rekomenduoja būti patalpose, kuriose yra įrengti ventiliatoriai ar oro kondicionieriai, dažniau gerti negazuoto vandens (visą dieną gurkšnoti po truputį), vengti alkoholio, kofeino, riebių ir sunkiai virškinamų patiekalų.
- Einant į lauką, reikėtų užsidėti galvos apdangalą, saulės akinius, dėvėti lengvus, šviesius, natūralaus audinio, neveržiančius, orui pralaidžius drabužius, naudoti apsauginius kremus nuo saulės su kuo didesniu apsaugos faktoriaus skaičiumi.
- Poilsiui gamtoje rekomenduojama pasirinkti vietą pavėsyje, vengti saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių, būti po skėčiais.
- Pavojinga prikaitusiuose automobiliuose palikti vaikus, augintinius, neįgalius žmones, net ir tuomet, jei visi langai atviri.
- Būtina riboti fizinį aktyvumą (sportą, darbą), ypač vidurdienį – nuo 11 iki 15 valandos.
- Sergant širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis, būtina stebėti savo sveikatos būklę, pasitarti su šeimos gydytoju dėl nuolat vartojamų vaistų dozės koregavimo.
- Į medikus kuo skubiau kreiptis reikėtų, jeigu prasidėjo gausus prakaitavimas ir raumenų mėšlungis (traukuliai), kūno temperatūra pakilo iki 40 laipsnių, jeigu žmogus prarado sąmonę, ar atrodo sutrikęs, nesiorientuoja.