
Naujausios
Diskusija – buvusiame G. Mažeikio kieme
Projekto "Kiemai" organizatorė – Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, kuri siekia per žinomų žmonių ir kultūros veikėjų dialogus profesionalųjį meną ir kultūrą pateikti miesto gyventojams įprastoje aplinkoje. Taip pat šiais renginių ciklais skatina bendruomeniškumą, stengiasi atkurti kiemo kultūrą.
Organizatoriai viliasi, kad šis projektas tęsis ir kitą sezoną bei taps dar viena Šiaulių vizitine kortele.
Šį kartą diskusijos vieta pasirinkta neatsitiktinai – renginys vyko kieme namo, kuriame 10 metų gyveno vienas iš diskusijos dalyvių – Gintautas Mažeikis.
Šios diskusijos pavadinimas buvo "Kultūros nesusipratimai ir kitos heter-u-topijos".
"Šitas žodis – heter-u-topija – yra labai gąsdinantis ir galbūt net nesuprantamas. Jo sinonimas būtų – skirtingos vietos. Tai reiškia, kad kiekviena vieta gali turėti savo šneką, savo ypatingus žodžius, kurių kitos vietos nesupranta arba ypatingą atmintį, legendas, mitus, kurių kitos vietos nežino. Štai šitų vietelių gyvenimas paprastai nepriklauso nuo to, ką diktuoja didysis mokslas, pasaulio kultūra ir kokios yra mados," – diskusijos pavadinimą aiškina G. Mažeikis.
Pašnekovas neslėpia, jog ši tema jam patinka ir jis įvairiose pasaulio šalyse apžiūrinėja ir domisi tokiomis vietomis. Kaip ir pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje yra šimtai tokių sėkmingų ir nesėkmingų vietų pavyzdžių.
"Sėkmingos vietelės yra tos, kurios neverkšlena, kad kas nors jas gelbėtų iš šalies. Daugelis iš jų netgi nenori, kad joms kažkas padėtų. Blogiausia, kas nutinka su vietos kultūra, kai ji pradeda mąstyti loterijos principu," – įžvalgomis dalijosi filosofas.
Diskusijos dalyviai sako, jog atskiroms bendruomenėms nereikia sėdėti ir laukti, kol kažkas ateis ir padarys, o tam neįvykus – skųstis.
"Lietuvoje yra daug kaimų, kurie atgijo, kai juose atsirado 4–5 iniciatyvūs žmonės, kurie pradėjo kurti,jungtis, kviesti draugus, o tie draugai – draugų draugus. Tokiam dalykui dažniausiai nereikia jokio finansavimo arba to savifinansavimo visiškai pakanka ir ta heter-u-topija pradeda gyventi," – sakė G. Mažeikis
"Vilnius – centras, visa kita – provincija"
A. Jakučiūnas samprotavo, jog šiuo metu Lietuvoje dažnai vartojamas žodis "regionas". Pats rašytojas šią sąvoką supranta kaip kultūros bendruomenes, esančias ne sostinėje.
"Man tai taip pagyrūniškai skamba. Dažnai Vilniuje sako: "Mes esam centras, visa kita – provincija", o provincija, kad nebūtų taip liūdna, save regionais pasivadina," – sako G. Mažeikis.
"Aš labiausiai terminą "regionų kultūra" girdžiu būtent regionuose. Kai nuvažiuoju į bibliotekas Lietuvoje, visada pirmoji šneka būna – "štai mes regione", "mūsų regione", "regiono finansai" ir taip toliau. Tai yra tapę kliše", – mano A. Jakučiūnas.
"Pradėjau galvoti, kuo gi skiriasi tie žmonės, kurie sukuria įdomias kultūrines ir socialines nevyriausybinių organizacijų bendruomenes. Visų pirma, žodis "regionas" tarp jų nėra populiarus arba yra visai nevartojamas. Vietoj to yra kalbama apie žmonių arba iniciatyvų jungtis", – svarstė G. Mažeikis.
Matomas progresas
Pašnekovai pripažino, jog per paskutinį dešimtmetį kultūra provincijose labai stipriai įžengė į viešąją erdvę.
"Atsiradusi knygų skaitymo kultūra, iš kurios galima šaipytis ar nepripažinti, matyti joje komercinį atspalvį, kuris ten labai ryškus. Tačiau kultūros išėjimas į liaudį yra didžiulis, kad ir koks nežymus jis būtų, bet tas progresas yra," – mintimis dalinosi A. Jakučiūnas.
Su rašytoju nesutikęs G. Mažeikis teigė, jog knygų skaitymo kultūra labai klestėjo anksčiau, atsiradus išmaniosioms technologijoms, ši kultūra buvo pamiršta. Dabar vėl stengiamasi tai atgaivinti. Filosofo supratimu, tai nėra progresas.
"Progresas yra ten, kur yra industrija. Jeigu klaustumėme apie tai, ar Šiauliuose atsirado kažkokie nauji, įdomūs kultūros židiniai, apie kuriuos sukasi gyvenimas, tai aš labai norėčiau tikėti, kad tokie yra," – mąstė kultūros teoretikas.
Diskusijos dalyviai domėjosi ir klausė pašnekovų nuomonės, kodėl Lietuvoje, esant ribotam vartotojų ir skaitytojų kiekiui, yra tiek daug teikiamų literatūrinių premijų.
A. Jakučiūnas pripažino: "Kartais tos premijos būna merų ambicijos, kurios padeda jų rajone kažką pažymėti. Kažkuria prasme tai yra gražu, prisimenami autoriai, jiems skamba ditirambai ir viskas tarsi yra neblogai. Tik su šiuolaikine literatūra tai dažniausiai neturi nieko bendro, nes tų premijų nuostatai yra suformuoti pagal praėjusio laiko realijas".
Susirinkusieji taip pat klausė pašnekovų nuomonės apie žmones, kurie kuria ar įgyvendina savo svajones, ne dėl pinigų, tačiau dėl saviraiškos.
A. Jakučiūnas teigė, jog svarbiausia pradėti nuo savęs. Daryti tai, ką nori, o ne ką liepia. Rašytojo nuomone, kultūra yra apie džiaugsmą ją kurti ir tai yra pats smagiausias dalykas.
Dažnai Vilniuje sako: "Mes esam centras, visa kita – provincija", o provincija, kad nebūtų taip liūdna, save regionais pasivadina.
