
Naujausios
Nuomonė keitėsi
"Šiaulių kraštas" ne kartą rašė apie būsimą Vilniaus gatvės bulvaro nuo Tilžės gatvės iki Draugystės prospekto rekonstrukciją.
Ne kartą viešai svarstyti projektiniai pasiūlymai buvo sulaukę aštrios miesto bendruomenės ir architektų kritikos.
2017 metų lapkričio pradžioje A. Visockas, pakvietęs žurnalistus į spaudos konferenciją, kurioje dalyvavo ir Administracijos direktorius Antanas Bartulis, tuometinė vyriausioji miesto architektė Rasa Budrytė, Kauno UAB "SRP Projektas" direktorius Nerijus Jakulis, "asmeniniu reikalavimu" įvardijo sveikų medžių išsaugojimą ("Taškai bulvare: medžius saugos, amfiteatro nedidins, "burbulus" paliks", 2017 m. lapkričio 9 d.)
Tąkart projekto vadovas N. Jakulionis kalbėjo apie atliekamus dendrologinius tyrimus atsižvelgus į pastabas ir "šiaip kilusį triukšmą Lietuvoje dėl medžių". Ataskaitos rezultatų tuo metu dar nebuvo.
Kai 2017 metų spalio 18 dieną menininkė Edita Sūdžiūtė feisbuke pasidalijo bulvaro nuotrauka ir įrašu, kad "(...) bulvaro rekonstrukcija lyg giltinė – ateina su dalgiu. Tiksliau, su benzininiu pjūklu ir pigiais principais. Be vertybių. Ne atnaujinti bulvarą, o numarinti", su ja susisiekė A. Visockas ir patikino, kad medžiai nebus kertami.
"Ką tik meras informavo, kad medžiai bus išsaugoti. Pasakyti Nerealu ir Džiugu – ne tie žodžiai", – prieš beveik dvejus metus džiaugėsi menininkė. O prieš savaitę konstatavo: "Paaiškėjo, kad meras melavo – iškirs viską."
Pasirašius sutartį su rangovais, Vilniaus gatvės senosios bulvaro dalies atnaujinimas prasidės liepos viduryje. Sutarta palaukti, kol mieste baigsis tarptautinis folkloro konkursas-festivalis "Saulės žiedas". Vilniaus gatvės atkarpos (tarp Tilžės g. ir Draugystės pr.) ir Vasario 16-osios gatvės rekonstrukcija turi būti atlikta iki 2021 metų vasaros.
Želdynų būklės ekspertizės akto išvadoje nurodyta, kad "vykdant bulvaro rekonstrukciją, netikslinga išsaugoti joje augančius brandžius alėjų medžius. Nors tik 16 medžių sanitarinė būklė yra bloga, o kitų patenkinama, tačiau visų medžių estetinė būklė yra nepatenkinama".
Auka dėl pažangos
Kokią poziciją palaiko Šiaulių miesto tarybos Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcija?
Egidijus ELIJOŠIUS, Šiaulių vicemeras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas.

– Kokia jūsų pozicija dėl bulvaro liepų kirtimo ir rekonstrukcijos projekto?
– Esu toks susidvejinęs, sutrikęs. Kas mane pažįsta, visi žino, kad aš už žalumą, medžius, kad reikia juos išsaugoti. Bet atsiranda tam tikras viešas interesas, verslo interesas. Klausiausi, ką žmonės šneka. Susiskaldžiusi visuomenė, gal šiek tiek dirbtinai, gal be reikalo. Jaunimas už modernumą, vyresni gal kokį medį apsikabinę nori išsaugoti.
– Ar tikrai amžius yra tas kriterijus?
– Visaip. Aš tą jaučiu, nes irgi esu aktyvus socialiniuose tinkluose. Gerai, kad partijos mažai jungiasi, nes politizuoti tuos dalykus iš viso būtų labai skaudu.
Tikiu dendrologų pasakymais. Tie žmonės, mūsų pačių iškviesti vertinti Kaštonų alėją, jie buvo įvertinę neigiamai ir tam tikrus medžius mūsų likusioje dalyje liepų alėjų. Įjungus logiką, jei kas trečias medis nupjautas, o jo vietelėje pasodintas mažiukas, tas mažiukas irgi bus miręs, negyvas, nes aplinkui dideli medžiai.
– Pagal ekspertizės išvadą, šešiolikos medžių būklė yra bloga, tai nebus kas trečias?
– Na, čia jau procentais pradėtume skaičiuoti. Yra pažeisti, tikėtina, kad dar bus pažeisti, nes ten stambią techniką įleidžiame. Atsiranda inžinerinių sprendimų, už kuriuos negaliu nei garantuoti, nei aklai už visus medžius stoti. Pažeisime medžius, paskui paklosime viską, sutvarkysime, bus modernu. Technika vis tiek važinės, viršutinį paviršių nuiminės. To, ko aš techniškai nelabai suprantu, man įrodė specialistai, kad visaip, ir ekonomiškai nepalanku, būtų vėl naujai ardyti naujus išklotus plotus.
Dabar esu labiau linkęs aukoti medžius ir suvienodinti abi bulvaro dalis. Paskui po kokių 10–15 metų pasidžiaugti, kaip viskas prigijo, suaugo.
– Jūs pasisakėte prieš Kaštonų alėjos kirtimą?
– Dar apie paveldo dalykus kalbėjome, šiuo atveju ir istorikams labai pritariau, ten jau ir garbės reikalas yra.
Nors pripažįstu, kad supratau iš specialistų, kad kaštonas irgi yra ne mūsų augalas, nelabai pripratęs Lietuvoje gyventi. Bet šiuo atveju labiau linkęs būčiau gydyti, prižiūrėti, o pjauti tik ekstra atveju tuos, kurie jau žmogaus gyvybei gali grasinti.
– O liepų atveju?
– Liepų atveju – kol kas nors nenugrius. Turėjome liepą Dubijos gatvėje – jei griūna medžiai į važiuojamą dalį...
Dėl pavėsio kaip nors pakentėsime, atsivers miesto architektūra, turėsime kitą sprendinį, kur daugybę metų užleista.
– Ar žodis "žaliųjų" Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pavadinime įpareigoja?
– Pats pavadinimas automatiškai neįpareigoja. Diskusijos vidinės vyksta. Esame pasidaliję, kaip ir visa visuomenė. Gal kai kuriuos trupučiuką veikia autoriteto pasakymas, kokią savo logiką išdėstau, dėl atsinaujinimo dalykų, dėl modernumo dalykų, dėl priežiūros, kad dabar jau per vėlu prižiūrėti, kai medeliai taip susenę. Gyvename ir mokomės.
O medį su žmogumi sutapatinti irgi šiek tiek neetiška yra, kad senolių irgi nežudome, nelaidojame be laiko.
Pro savo langą žiūriu į Prisikėlimo aikštę, širdį šiek tiek skauda. Gal kažkur per vėlai įsijunginėjame dalyvauti diskusijose dėl viso projekto.
Architektas mato vienaip, tie, kurie vykdo projektą, vėl savaip mato, darbų priežiūrą vykdyti nelengva.
– Kaip manote, jei nebūtumėte valdžioje, kurioje pusėje dabar atsidurtumėte?
– Oi, kaip tą laikrodį atsukti atgal! Matyt, būčiau aršesnis už medžius, nes kai kurios informacijos nevaldyčiau.
Nebus visada viena pusė teisi. Patikėkite manimi, galvojate žmonėms, kurie pjauna medžius, neskauda širdies, rankos nevirpa?
Bet kiekvienas dirba savo darbą. Jeigu blogas užsakymas yra iš Savivaldybės pusės, va čia jau būtų blogiau, kas formuluoja užduotį. Bet netikiu, kad užduotyje parašyta, kad jūs privalote viską išpjauti. Pagal galimybes yra išsaugoti.
– Prisimenate, kokia buvo Kaštonų alėjos užduotis?
– Ta užduotis buvo šešerių metų senumo, ne ta valdžia buvo pliekiama. O tie, kurie patys užduotis formulavo, paskui patys stojosi ginti medžių. Čia buvo tuščias politikavimas.
– Bet Kaštonų alėjos atveju buvo įsitikinta, kad dendrologo parašas dėl medžių būklės nėra viską lemiantis?
– Tas taip. Buvo pasitikėta per daug aklai specialistais, kurie tik pažymėjimą turi. Čia dar viena iš mūsų visuomenės bėdų, skaudulių, kad kartais žmogus turi popieriuką, pažymėjimą, bet neturi kvalifikacijos tinkamos. Stulginskio universiteto kolegos viską aiškiai išaiškino, ir kad Kaštonų alėją galėjome išsaugoti.
Bet labai neigiamai buvo atsiliepę ir apie abi bulvaro dalis. Sakė gelbėti reikia kuo greičiau tą jau padarytą dalį.
– Ar ateisite kalbėtis su žmonėmis į akciją bulvare?
– Dar nesu į darbotvarkę įsirašęs, iš jūsų išgirdau informaciją. Dabar yra "n" visokių susitikimų. Aš visada esu linkęs bendrauti, bet į tribūną savo noru ten nešoksiu.
– Ar galima projekte dar tikėtis kažkokių pakeitimų?
– Visada galima. Yra gyvasis pasaulis, miestas yra sudarytas iš žmonių, ne pats savaime, tik pastatai ar medžiai. Tikiuosi, revoliucijų nebus, bus tik pasikalbėjimas. Pagal dabartinį dėliojimąsi matau, kad sukiršinimų, supriešinimų yra, šiek tiek dirbtinių, šiek tiek natūralių, ką ir minėjau, kad ir man širdis skauda. Bet kai ką reikia aukoti dėl pažangos, dėl bendros tvarkos.
Medžius paliktų
Vytautas JUŠKUS, buvęs Šiaulių miesto meras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos Taryboje narys.

– Kokia jūsų pozicija dėl kertamų liepų ir bulvaro rekonstrukcijos?
– Viena dalis yra naujai padaryta. O šitoje dalyje (specialiai šiandien praėjau) – vis tik aš medžius palikčiau. Būtų šioks toks kontrastas tarp anos ir šitos dalies.
Tie medžiai nėra išpuvę. Jie daugiausiai yra sveiki. Sveikus gal būtų nelabai gražu kirsti ir naikinti.
– Nepatenkinama estetinė būklė – ne argumentas?
– Taip. Suprantu, jei didesnė dalis būtų supuvusių medžių, juos būtų būtina iškirsti, nes pasidarytų kontrastas tarp didžiųjų ir mažesnių medžių. Dabar, mano supratimu, reikėtų į užduotį įrašyti "išsaugoti medžius".
– Ar realu dabar keisti užduotį, kai rangos sutartis pasirašyta?
– Manau, kad realu, netgi pigiau bus. Praėjau pro rekonstruotos dalies liepaites (yra ir po jomis pavėsis), jos man atrodo, ar 12 tūkstančių, ar 15 tūkstančių litais kainavo.
Dabar nežinau, kiek medžiai kainuoja. Bet šiuo atveju net pirkti nereikėtų, supaprastėja projektas.
– Argumentuojama, jei nebus iškirsta 130 liepų, miesto raida sustos.
– Kodėl? Kokios priežastys? Nematau, kodėl turėtų būti kitaip. Taip, šiek tiek keisis projektas. Bet gali būti (dabar negaliu pasakyti), ar pagal įstatymą neprireiks naujo konkurso? Jeigu reiktų naujo konkurso, tada blogai, praras pinigus. Tada meras teisus.
Bet jei galima pataisyti neskelbiant naujo konkurso (o mano supratimu, tai turėtų būti galima, nes projektas atpigina, o ne pabrangsta), pataisyti jį dėl grindinio apdirbimo nematau didelių problemų.
Tik tiek tereikėtų, papildyti sutartį, paliekant senuosius medžius. Ar bus jaunas medelis, ar senas, vis tiek reikės tą patį daryti.
Sutarties nereikia stabdyti, reikia pakoreguoti. Mano manymu, sąlygose tai turėjo būti įrašyta, nes visuomet, bet kurį projektą vykdant, iškyla nenumatytų dalykų. Ir visuomet vyksta derinimas tarp rangovo ir užsakovo. Nematau čia problemos.
– Ar pasirašysite kažkurią peticiją?
– Ne. Turiu savo nuomonę. Esu ne peticijų šalininkas.
– Ar dalyvausite rengiamoje akcijoje?
– Nežinau, pažiūrėsiu. Aš visiškai pritariu ir esu linkęs, kad tie medžiai išliktų.
Nori ir medžių, ir projekto
Aurimas ŽVINYS, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos Taryboje seniūnas.

– Nieko negaliu pakomentuoti, buvau labiau susikoncentravęs į kitus dalykus. Jei klausiate oficialios partijos pozicijos, dar nenoriu užbėgti įvykiams už akių, kol nesame nusprendę.
Esmė, kad aš suprantu abi puses: yra pavojus sutrikdyti projekto eigą ir puikiai suprantu ir pateisinu žmonių būkštavimus dėl liepų, dėl medžių.
Labai dviprasmiška ir kontraversiška situacija. Kuo labiausiai norėčiau tikėti, kad galima rasti bendrą sprendimą išsaugant ir medžius, ir projektą. Manau, kad galima surasti bendrą sprendimą.
Bet jei esi priverstas ir pastatytas į poziciją, kai turi rinktis, projektą ar medžius, šioje vietoje dar negaliu pasakyti, ką palaikysime, kokia bus mūsų bendra pozicija.