
Naujausios
Istorijos stovykla atskleidė Sajų sodybos paslaptis
Balandiškio kaime (Grinkiškio seniūnija) esančioje Sajų sodyboje į istorijos stovyklą suvažiavę kelių šalies universitetų studentai talkino moksliniams sodybos tyrimams, aptiko įdomių radinių, pateikė sodybos atgaivinimo vizijų.
Saulius JUŠKEVIČIUS
saulius@skrastas.lt
Vyko moksliniai tyrimai
Surengtoje istorijos stovykloje „Laisvės kovų atmintis: Sajų sodybos Balandiškyje aktualizavimas ir atgaivinimas“ dalyvavę 19-ka Šiaulių, Vilniaus, Klaipėdos ir Vytauto Didžiojo universitetų studentų talkino istorikams vykdant kasinėjimus ir tvarkant sodybos aplinką, apgriuvusioje sodyboje ieškant išlikusių vertingų dokumentų.
Pasak stovyklos organizatoriaus, Šiaulių universiteto Istorijos katedros dėstytojo Salvijaus Kulevičiaus, stovykla buvo surengta žinant apie naujausius daktaro Vykinto Vaitkevičiaus bei Aistės Čepulytės tyrimus, kurie rodė, kad 1949 metų vasario 10 dieną partizanų rėmėjų Elžbietos ir Stanislovo Sajų sodyboje buvo įkurtas Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdis (LLKS) – svarbiausia pasipriešinimo sovietinei okupacijai organizacija, apėmusi visos Lietuvos teritoriją.
„1949–1950 m. sodybos bunkeryje veikė LLKS Visuomeninės dalies štabas, jame leistas LLKS laikraštis „Prie rymančio Rūpintojėlio“. Sajų sodyba ypatinga ir tuo, jog simbolizuoja pozityviąją, viltingąją laisvės kovų pusę, kai dauguma saugomų laisvės kovų vietų mena tragiškus tos epochos įvykius“, – sakė S. Kulevičius.
Pasak jo, sodyba prieš septynerius metus buvo įtraukta į Kultūros vertybių registrą, tačiau dėl įvairių priežasčių nebuvo užtikrinta derama jos apsauga – daržinė-tvartas sugriuvo, o gyvenamasis namas palengva virto griuvėsiais. „Situacija kiek pagerėjo 2010 metais, kai visuomenės iniciatyva už paaukotas lėšas gyvenamasis namas buvo uždengtas stogine, prabilta apie istorinę sodybos vertę ir reikšmę“, – sakė istorijos dėstytojas.
Aptikta įdomių radinių
Klaipėdos universiteto, Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, humanitarinių mokslų daktaras Vykintas Vaitkevičius sakė, kad sodyboje pavyko rasti įvairių buities, namų apyvokos daiktų, knygų, laikraščių skiaučių.
„Mes jau galime spręsti, jog sodybos šeimininkai buvo šviesūs žmonės, nes buvo rasta nemažai knygų ar tarpukario laikotarpio laikraščių skiaučių“, – apie radinius pasakojo istorikas.
Pasak jo, galima teigti, jog sodybos šeimininkai gyveno gana vargingai, nes buvo rasta odos gabaliukų, padų, batų kurpaliai. Tai įrodo, kad Sajai patys gaminosi avalynę. Sodybos savininkai turėjo laikyti arklius, nes rasta įvairių arkliams kaustyti skirtų priemonių. Sodyboje rastas ir korio rėmelis, korio gabalėlis, įvairių verpimo ar audimo įrankių.
Istoriko nuomone, sodyboje vyko tikras šeimyninis gyvenimas: buvo kepama duona, gaminamas alus ir net varoma naminė degtinė. Pasak V. Vaitkevičiaus, baigiantis pirmajai stovyklos pamainai, buvo aptiktas gana įdomus radinys.
„Tarp kitų sodyboje rastų daiktų buvo aptiktas ant medinio pagaliuko išlikęs guminio spaudo likutis. Jame aiškiai matyti penkios raidės – V,S,A,J,Ū. Kas gali būti užšifruota po šiomis raidėmis galima tik spėlioti. Kadangi sodyboje buvo įrengtas partizanų bunkeris, tai viena iš versijų: surastas spaudo gabalėlis – Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio antspaudo likutis“, – sakė V. Vaitkevičius.
Visi kasinėjimų metu rasti eksponatai bus perduoti „Aušros“ muziejui, kurio specialistai ir spręs apie eksponatų vertę.
Sodybos ateities vizija
Seminaro dalyviai pristatė ir sodybos Balandiškyje vizijas.
Pasak S. Kulevičiaus, atgaivintoje sodyboje galėtų būti rengiamos edukacinės programos: organizuojami žygiai partizanų keliais, naktiniai žygiai, diversijos, tradicinis rezistencinių dainų festivalis su edukacinėm programom, lankytojams turi būti suteikta galimybė susipažinti su partizanų kasdienybe.
„Atkurtoje sodyboje turėtų būti įrengti informaciniai stendai, parengta ir spaudoje paskelbta informacija apie rengiamas edukacines programas, kad būtų galima pritraukti lankytojų. Sodyba neturi tapti muziejumi ar memorialu“, – sakė jis.
Pasak stovyklautojų, yra nemažai pavyzdžių, kai įkurti muziejai tampa tik nedidelės grupės žmonių lankymo objektais, nėra galimybės jais sudominti užsieniečių. Savo vizijas pristatę studentai siūlė į sodybos atgaivinimo veiklą pritraukti ir vietos bendruomenę, jaunimą.
Tam pritaręs Radviliškio savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjas Vytautas Simelis užsiminė ir apie finansavimą. Jo žodžiais, Savivaldybė viena bus nepajėgi išlaikyti sodybos ir ten organizuoti edukacinius renginius.
Stovyklos dalyvių nuomone, saugant ir prižiūrint tokius objektus, reikalingas valstybinis požiūris, valstybė turi numatyti lėšų objektams, kuriuose siekiama išsaugoti istoriją.
Autoriaus nuotr.
RADINIAI: Sodyboje rasti daiktai vos tilpo viename kambario kampe.
DALYVĖ: Aistė Čepulytė įsitikinusi, kad tarp sodyboje rastų daiktų yra tikrai vertingų eksponatų.
ISTORIKAI: Šiaulių universiteto Istorijos katedros dėstytojo Salvijaus Kulevičiaus (kairėje) ir Klaipėdos universiteto humanitarinių mokslų daktaro, paveldosaugininko Vykinto Vaitkevičiaus surengtas seminaras atskleidė nemažai naujų istorinių faktų.
SPAUDA: Rasta ir nemažai spaudos leidinių likučių.
LEMPA: Name buvo rasta ir žibalinės lempos likučių.
ARKLIAI: Apie tai, kad sodybos šeimininkai augino arklius byloja įvairūs arklininkystei būdingi daiktai.
DAIKTAI: Surasta nemažai įvairių namų apyvokos daiktų.
KASINĖJIMAI: Balandiškio sodyboje stovyklos dalyviai vykdė archeologinius kasinėjimus, apžiūrėjo kiekvieną jos kampelį.