
Naujausios
IŠ KELIONIŲ SUGRĮŽUS
Kelionė su dukra po Škotiją
Pakruojietė Ada Vasiliauskienė neseniai grįžo iš kelionės po Škotiją. Nepamirštami įspūdžiai, keliaujant šiaurine šalies pakrante, poniai Adai – kaip neįkainojama dukters dovana visam gyvenimui.
Janina VANSAUSKIENĖ
pakruojis@skrastas.lt
Keliones mėgstanti laikraščio skaitytoja Ada Vasiliauskienė sovietiniais laikais daug keliavo, matė kurortinius miestus, buvojo Kaukaze. Pastaruosius du dešimtmečius ponia Ada apie keliones tik pasvajodavo – senjorai kelionės atrodė per brangi pramoga.
Svajones įgyvendino dukra, jau penktus metus gyvenanti Škotijoje. „Profesionaliai menininkei Lietuvoje užsidirbti duonos nebuvo lemta“, – sako A.Vasiliauskienė.
Dovanojusi mamai kelionę, dukra sudarė ir kelionės maršrutą. Sėdusios į automobilį jos nuo Dalkeito – miestelio Edinburgo pašonėje – leidosi tūkstantį kilometrų šiaurine šalies pakrante.
Patirti įspūdžiai, regėtos šimtmečių senumo pilys, gamta, šiuolaikinės technikos pasiekimai laivininkystės infrastruktūroje bei įspūdingi meno kūriniai, poniai Adai paliko neišdildomą įspūdį.
Dukters dovanotą kelionę pakruojietei primena šūsnis nuotraukų. Kasdien jas peržiūrėdama Ada vėl patiria malonius įspūdžius.
„Tai neįtikėtinai graži šalis, į kurią vėl norėčiau grįžti“, – šypsosi senjora, pažinusi šalį, kurią pasirinko dukra.
A.Vasiliauskienė pastebėjo, kad Lietuvoje rasti lietuviškų knygų ar bent brošiūrų apie Škotiją jai nepavyko. Ruošdamasi kelionei, apie tą šalį norėjo kuo daugiau sužinoti, turėti žinių ne tik iš dukters pasakojimų.
Tik pakeliavus po šalį, pakruojietė įsitikino: Škotija – dviejų metų laikų kraštas. „Čia yra tik pavasaris ir ruduo“, – sako pakruojietė ir nusijuokia, – esu susirgusi Škotija: geriau Škotijos drėgnas ir vėsus klimatas, nei Palangos ar Turkijos kurortai.“
Moteris pasakoja, kad dėl tokio ištisus metus kalnuose ganosi avys, arkliai. Šaltuoju metų laiku avis šildo vešli vilna, o arkliams „velkami paltukai“ – jie dengiami ir per pilvo apačią pritvirtinami šiltais apklotais.
Ne mažesnį įspūdį A.Vasiliauskienei paliko ir Škotijos istorija. Jai paliko įspūdį, kad istorinė Škotija buvo vikingų, o Škotijos žemės priklausė didikų klanams, kaip Lietuvoje – kunigaikščiams.
Apie pragyvenimą šioje šalyje pakruojietė sprendė iš skirtingo jos ir dukters išlaidų vertinimo: „Man mokėti svarą atrodė daug, o jai – niekis: „argi čia daug?“
„Likau pakerėta šios šalies. O kai pamačiau jos kalnus, pilis ant jų... Dabar jau net sunku patikėti, kad tą grožį mačiau, ten buvau“, – prisimena.
Nors upiniais laivais ponia Ada nekeliavo, tačiau savo įspūdžius iš Škotijos ji pradėjo nuo Škotijos kanalo, leidžiančio keliauti laivais skersai šalį.
Netoli nuo Edinburgo esantis miestas Falkirkas – svarbus kanalo infrastruktūrai. Čia specialiu keltu upiniai laivai iš upės pakeliami į 24 metrų aukštį į virš sausumos sukonstruotą vandens šliuzą. Juo per kalnus ir slėnius laivai perplukdomi iki kito laivų uosto, kur nuleidžiami į kitą upę tęsti kelionės.
Apie tokią upinio transporto infrastruktūrą ponia Ada nebuvo iki tol girdėjusi, todėl kelionė į Falkirką, prie įspūdingo dydžio ir galios įrenginių, jai sukėlė nuostabą.
Nors buvo gana šalta, lijo lietus pakruojietė su dukra prie Škotijos kanalo keltuvo laukė tol, kol priplauks laivas ir pamatys, kaip didžiuliais kabliais jis iškeliamas iš upės ir įkeliamas į vandens šliuzą, transportuojantį laivą per sausumą. Laivų keltuvą sukūrė ir pastatė inžinierius Endis Hutas 2013 metais.
Įspūdį dar labiau stiprino siekianti 30 metrų aukščio, netoli laivų keltuvo stovinti mitologinių žirgų kompozicija. Tie žirgai čia vadinami kelpiais (kelpies – anglų klb.). Kiekvieno jų galva, išlindusi iš uolėto vietovės paviršiaus, siekia 30 metrų aukštį. Iš mažų balto metalo plokštelių sukonstruotos žirgų galvos sveria po 300 tonų.
Pernakvojusios kalnų kaimelio viešbutyje ir jame pasistiprinusiais sočiais škotiškais pusryčiais, moterys kitą dieną pasiekė Dornie miestelį. Čia jų dėmesį traukė Eilean Donan pilis, kuri prieš kelis šimtmečius pastatyta mažytėje saloje ir yra pasiekiama tiltu.
„Šioje pilyje – sustojęs laikas“,– pasakoja pašnekovė. – Nuo natūralaus dydžio žmonių figūrų iki maisto produktų, patiekalų, pilies baldų ar apyvokos daiktų, viskas pagaminta. Du škotai, vilkintys tautiniais kostiumais ir studijuojantys žemėlapį, atrodo kaip gyvi, virėjos ir tarnaitės virtuvėje gaminančios patiekalus – irgi atrodo kaip realios, net norėtųsi užkalbinti.“
Nuo šios vietovės netoli iki didžiausio Škotijoje tilto, kuriuo pasiekiamas Skai (Sky – anglų klb.) salynas. Gilyn į jį pakruojietė su dukra nesileido, nes pasirinktasis kelionės maršrutas, o ir jai skirtas laikas buvo kitas. Kelionė automobiliu kalnų keliais nebuvo lengva, keliai Škotijoje siauri.
Nežiūrint šalto kelionei tekusio oro, Ada su dukra norėjo aplankyti kuo daugiau pilių. Jos šioje šalyje – gilios istorijos liudininkai ir pasididžiavimas, pelnęs turistų susidomėjimo.
Škotijoje daug pilių, moterys matė ir apgriuvusių, nepritaikytų turistų lankymui. Ypač įspūdinga Slainso pilis, pastatyta iš raudonos uolienos.
Turistų maršrutuose nurodoma ir sunkiai pasiekiama, ant olos stovinti karalių Dunataro pilis. Joje nors ir mažai atkurtų patalpų, tačiau turistams pateikiama informacija, kas jose buvo, kaip pilis siejama su šalies istorijai svarbiomis asmenybėmis.
A.Vasiliauskienė sako, kad net sunku įsivaizduoti, kaip pilis ant aukštos uolos buvo pastatyta, kaip aprūpinami jos gyventojai.
Dar vienos įspūdingos pilies lankymas buvo įtrauktas į moterų kelionės maršrutą. Netoli karališkosios Balmoral pilies moterys apžiūrėjo Braemar pilį.
Legenda apie Loch Neso pabaisą pasklido po pasaulį ir tebetraukia turistus.
Dukra parinko kelionės maršrutą ežero pakrante.
„Škotijoje visi ežerai siauri ir ilgi, tarsi kalnų suspausti“, – rodydama iš kelionės parsivežtą žemėlapį, pasakoja A.Vasiliauskienė. Jai Škotijos ežerai buvo panašūs į plačias upes.
Loch Nesas ilgiausias ežeras, bet forma nesiskiria iš kitų.
„Šio ežero pakrantėje – gausybė viešbutukų, kavinių, suvenyrų krautuvėlių turistams. Visi čia važiuoja tos legendos paskatinti – pamatyti ežero pabaisą“, – kaip niekuo ypatingas ežeras pelnė turistų trauką, pasakoja pašnekovė.
„Labai norėčiau grįžti į tą šalį ir dar po ją pakeliauti. Tikrai nuostabus kraštas, o jei kvies ten išvykę vaikai, noriu patarti: būtinai važiuokite, keliaukite“, – patarė pakruojietė.
Asmeninio albumo nuotr.
PILIS: Adai Vasiliauskienei neišdildomą įspūdį paliko Eilean Donan pilis.
MITOLOGIJA: Moderni skulptūra Falkirke turistams primena mitinius kelpius.
KELTUVAS: 2013-aisias pastatytas upinių laivų keltuvas – sujungė dabartinę Škotijos sostinę Edinburgą su busvusia – Glazgo miestu.