Kišenes lengvins ir brangstantis vanduo

Kišenes lengvins ir brangstantis vanduo

Kišenes lengvins ir brangstantis vanduo

Rajono Taryba ateinantį trečiadienį turėtų priimti sprendimą kelmiškiams branginti vandenį.Vandens kaina daugiabučių gyventojams didėtų daugiau nei 2 litais, o individualių namų gyventojams ir kitiems vartotojams – beveik dviem litais. Dėl šios aktualijos meras surengė spaudos konferenciją.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

„Branginti vandenį – ir būtinybė, ir realybė“

Tokią mintį išsakė rajono meras Vaclovas Andrulis, pripažindamas, kad dviem litais už kubą brangstantis vanduo gyventojams – tikras šokas.

Į spaudos konferenciją pakviestas UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis situaciją aiškino plačiau.

Jis priminė, kad dabartinė bendrovės tiekiamo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos buvo skaičiuota dar 2005 metų gruodį, o rajono Taryba ją galutinai patvirtino 2006 metais.

Per septynerius metus kainos visur labai pasikeitė. P. Paliulio teigimu, 2005-2006 metais ir minimali alga buvo apie 600 litų, už elektros kilovatvalandę tekdavo mokėti apie 20 centų. O vandens kainos iki šiol tos pačios.

Direktorius teigė, jog įmonę galima vadinti energetine. Visi siurbliai, kiti įrengimai varomi elektra. Per metus sunaudojama apie milijonas kilovatvalandžių elektros energijos. Nemažai reikia ir kuro. Anksčiau už kurą per metus bendrovė sumokėdavo apie 8–9 tūkstančius litų, už elektrą – apie 10 tūkstančių litų, o pastaraisiais metais šios išlaidos padvigubėjo. Vien per praėjusius metus energetiniai ištekliai, palyginus su 2010-aisiais, išaugo 22 procentais.

Pagalbos kreipėsi į savivaldybę

B. Paliulis sakė, jog bendrovė, nepadidinusi vandens pardavimo ir nuotekų tvarkymo tarifų, nesugebėtų atnaujinti technikos, rekonstruoti nuotekų valyklos. Bendrovės nuostolis siekia 85 tūkstančius litų.

„Gyventojams parduodame vandenį ir valome nuotekas pigiau savikainos“, – tvirtino „Kelmės vandenų“ direktorius.

Finansinės pagalbos bendrovė pirmiausia kreipėsi į Savivaldybę. Tačiau gavo atsakymą, jog lėšų neskirs, nes ir taip trūksta pinigų būtiniausioms biudžetinių įstaigų reikmėms tenkinti.

„Kito kelio nebeliko, kaip kreiptis į Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją, kad perskaičiuotų kainas. Šiaip taip ištempėme septynerius metus, daugiau – niekaip“, – sakė Bronius Paliulis.

Kainų šokas

Pagal naująją kainų skaičiavimo metodiką atskirti daugiabučiai, individualūs namai, įmonės, bendrijos, atsiskaitančios pagal įvadą.

Skaičiuojama, jog vartotojai, kuriems vanduo apskaitomas bute, už tiekiamo šalto vandens kubą turės mokėti 3,69 lito (esama kaina – 2,42 lito), už kubo nuotekų tvarkymą – 4,54 lito (dabar – 3,61 lito), iš viso suvartoto vieno kubo vandens kaina kyla nuo 6,03 lito iki 8,23 lito.

Individualių namų vartotojams šalto vandens kubas brangsta nuo 2,41 lito iki 3,35 litų, nuotekų – nuo 3,57 lito iki 4,13 lito. Bendra paslauga brangsta nuo 5,98 lito iki 7,48 lito.

Įmonės už šalto vandens kubą mokės 3,53 lito (mokėjo 2,37 lito), nuotekų – 4,01 lito (3,50 lito), iš viso – 7,54 lito (mokėjo 5,87 lito).

Įmonės, perkančios vandenį patalpoms šildyti ir karštam vandeniui ruošti, ir vartotojų grupė, atsiskaitant daugiabučio namo įvade už bendrą paslaugą, mokės už suvartoto vandens kubą 7,30 lito (mokėjo 5,93 lito), už vandenį – 3,29 lito (mokėjo 2,43 lito), nuotekas – 4,01 lito (3,50 lito).

UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis sutiko, jog rajono gyventojams kainos didėja nemenkai, tačiau suskubo pateikti skaičius apie dar didesnes kainas kaimynystėje.

„Mūsų kainų vidurkis – 7,48 lito, o Raseinių – 7,82 lito, Radviliškio – 8,12 lito, Joniškio – 8,70 lito, Pakruojo – 9,70 lito, Kuršėnų – 10,91 lito. Tik Pasvalyje vidutinė kaina – 4,68 lito, nes ten iš vandens tiekimo pieninei gaunamos tikrai nemenkos pajamos. O Kelmės pieninė turi savo gręžinį, ir mums moka tik už išleistas nuotekas“, – sakė B. Paliulis.

10 milijonų litų – infrastruktūrai gerinti

UAB „Kelmės vanduo“ šiuo metu aptarnauja 15 491 vartotoją. Geriamasis vanduo centralizuotai tiekiamas 54,2 procentams rajono gyventojų, o centralizuota nuotekų paslauga naudojasi 36,7 procentai žmonių.

Už europines, įmonės, valstybės ir Savivaldybės lėšas 2006–2009 metais bendrovė į infrastruktūros gerinimą investavo daugiau kaip 10 milijonų litų. Paklota per 8,8 kilometro vandentiekio, 4,8 kilometro nuotekų tinklų, rekonstruotos dvi nuotekų siurblinės, pastatyti nugeležinimo įrenginiai Gailiuose. Prie vandentiekio tinklų prisijungė beveik 3000 gyventojų, prie nuotekų – beveik 700.

Autorės nuotr.

BRANGIMAS: (Iš kairės) UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis sakė, jog didinti kainas privertęs apimčių mažėjimas ir sąnaudų didėjimas. Kelmiškiams vanduo nebrango septynerius metus. (Šalia – Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Vytautas Vileikis).