Šilumos vartotojai geros žinios sulauks po metų

Šilumos vartotojai geros žinios sulauks po metų

Šilumos vartotojai geros žinios sulauks po metų

Pakruojo savivaldybės sutartis su „Lietuvos dujomis“ baigsis 2014-aisiais. Pagal ją buvo įsipareigota sudeginti fiksuotą gamtinių dujų kiekį „Pakruojo šilumos“ katilinėse, o sunaudojus mažiau – mokėti netesybas. Sutarties sąlygos ir brangiai perkamos dujos praėjusią žiemą vartotojams lėmė vieną aukščiausių šildymo kainų Lietuvoje. Kaip pakruojiečiai šildysis ateinantį kūrenimo sezoną?

Apie tai „Pakruojo kraštas“ kalbasi su rajono mero pavaduotoju Romu MEDZVECKU.

Kainas lemia ir įsipareigojimas

– Ar Savivaldybė jau ruošiasi ateinančiam šildymo sezonui?

– Mano namuose jau viskas ateinančiam šildymo sezonui paruošta. Ruošiamas ir rajono šilumos ūkis.

Šiuo metu Pakruojyje pakeista 80 procentų šilumos trasų, iki kūrenimo sezono pradžios bus atnaujinta 85 procentai vamzdynų. Tai ženkliai sumažins šilumos nuostolius, už kuriuos taip pat sumokėdavo vartotojas.

Ateinantį kūrenimo sezoną vis dar opia problema išliks gamtinių dujų kaina, nes šis kuras 2013–2014 metų šildymo sezono metu Pakruojo šilumos ūkyje bus pagrindiniu. Jis ir lemia aukštas šildymo kainas.

2014-aisiais baigiasi dešimties metų sutartis su „Lietuvos dujomis“. Pagal ją turėjome mokėti netesybas, jei sunaudodavome mažiau nei 85 procentus dujų užsakyto kiekio. Vien tik dujomis yra kūrenamos ligoninės, Pakruojo kaimo ir knygyno katilinės.

– Šilumininkai žadėjo centrinėje miesto katilinėje vasarą kūrenti medienos skiedras ir taip atpiginti bent karštą vandenį. Ar jiems tai pavyko?

– Skiedromis yra kūrenamas vienas 2 mW biokuro katilas šiltam vandeniui ruošti. Kitose trijose – knygyno, ligoninės ir Pakruojo kaimo kvartalinėje – kūrenamos dujos. Nes ten kol kas nėra biokuro katilų.

Vasarą šildomas tik vanduo, todėl dujų sunaudojama keliolika kartų mažiau nei žiemą. Laikantis minėtos sutarties įsipareigojimų, jų kainą padidėja ir sukelia kaštus vandeniui šildyti. Kadangi jie skaičiuojami bendrai ir padalijami visiems vartotojams, šiuo metu 1 kW gyventojams atsieina 34,62 cento.

Ruošiamasi permainoms

– Strateginiame rajono plėtros plane numatyta pereiti prie centralizuoto šildymo naudojant biokurą. Kada tai įvyks?

– Teks metus dar palaukti. Ateinantis kūrenimo sezonas – pasirengimo tam laikas. Dabar yra baigta ruošti galimybių studija ir techninis projektas dėl centralizuoto šildymo biokuru, gautas iš LAAIF (Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondo) patvirtinimas, kad skiriama 40 procentų išlaidų vertės šiam projektui įgyvendinti.

Likusieji 60 procentų išlaidų – UAB „Pakruojo šiluma“ ir jų pačių pasiskolintos lėšos. Visa projekto vertė – apie 5 milijonai litų.

Centrinėje katilinėje yra suprojektuota antro 4 mW galingumo biokuro katilo su ekonomaizeriu (šilumai gaminti sunaudojančio ir garą) statyba. Toks katilas pasiteisins, nes „Pakruojo šiluma“, pasigaminanti medžio skiedrų , neturi galimybių jų išsidžiovinti. Tada deginti drėgną medieną katile su ekonomaizeriu ekonomiškai bus naudinga.

Beje, pertvarkyti planuojama ir ligoninės kvartalo katilinę, ten pastatant 2 mW biokuro katilą. Tuomet rajone gamtinės dujos liktų tik kaip alternatyvioji kuro rūšis centralizuotai tiekiamai šilumai gaminti.

Atsiras galimybė mažinti kainą

– Investicijos – milijoninės. Kokia jų nauda pakruojiečiams?

– Jos turėtų atsipirkti per 4-6 metus. Atsižvelgiant į tai, kad gamtinių dujų kaina nuolat auga, naudojant biokurą, šilumos kaina nebeturėtų augti. Žinoma, jei per kelis ateinančius metus biokuras nebrangs, nes stebint rinką, brangsta ir kitos kuro rūšys.

Šiandien tvirtinti, kad perėjus prie biokuro, „Pakruojo šilumos“ vartotojai mokės mažiau, dar negalima. Kuro kainos įtaką šildymo kainai bus galima pajusti kai bus padengtos skolos investicijoms.

Gera žinia ta, kad tada šiluma Pakruojyje ne tik nebeturėtų brangti, bet ir atsirastų galimybė ją piginti 3–5 centais už kilovatvalandę.

Vis dėlto, didžiausią įtaką kainai daro vartotojai: kuo jų mažiau, tuo centralizuotai tiekiama šiluma brangesnė.

Kalbino Janina VANSAUSKIENĖ

Autorės nuotr.

PERSPEKTYVA: Rajono mero pavaduotojas Romas Medzveckas sako, kad pastačius pora biokuro katilų, gamtinės dujos nebebus pagrindiniu „Pakruojo šilumos“ kuru.