
Naujausios
Paveikslų dovanojimo akcija
Šeštadienį ir sekmadienį "Šiaulių Monmartro respublika" atvyko į Joniškio rajoną. Į renginius Žagarėje ir Joniškyje įvedė Šiaulių dramos teatro aktoriai, "Monmartro respublikos" veidai – Monika Šaltytė ir Juozas Bindokas.
Šeštadienio popietę plenero dailininkai ekskursijoje pasidairė po Žagarės apylinkes, patirdami vietos kūrybinę ir kultūrinę dvasią. Po šios išvykos Žagarės kultūros centre prieš žiūrovų akis buvo išrikiuoti plenero "Mėlyna ir 2 kitos spalvos", vykusio Šiauliuose, darbai. Autorių iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Olandijos paveikslai iškilmingai padovanoti Žagarės regioninio parko direkcijai. Šį aktą ir sutartį sutvirtino "Monmartro respublikos" prezidentės Janinos Ališauskienės ir regioninio parko direktoriaus Mindaugo Balčiūno parašai.
Publiką džiugino vyrų ansamblis "Quorum", a capella atlikęs žydų, lietuvių, norvegų, anglų kūrinius, nuskraidinęs Vytauto Kernagio ir Gyčio Paškevičiaus dainų sparnais.
Paskutinis akordas
"Kas turi pradžią, tas turi ir pabaigą. Trečiadienį Šiauliuose atidaryta "Monmartro respublika", kuri praplėtė savo ribas be užkariavimų, apglėbė Žagarę ir Joniškį. Šiandien galime būti tos respublikos dalimi", – sekmadienį pradėdama paskutinį festivalio renginį Joniškio Raudonojoje sinagogoje sakė Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė.
"Monmartro respublikos" prezidentė, "Laiptų" galerijos direktorė Janina Ališauskienė pastebėjo, kad festivalis deda ne tašką, bet daugtaškį ir kitų metų rugpjūtį turi vilties sugrįžti.
"Monmartro respublikos" renginius vainikavo Raudonojoje sinagogoje atidaryta vieno žymiausių Lietuvos dailininko, menotyros mokslų daktaro, Nacionalinės premijos laureato Augustino Savicko (1919–2012) gimimo šimtmečiui skirta tapybos darbų paroda, kuri Joniškyje bus eksponuojama tris savaites. Menininko šimto metų jubiliejaus programa tęsis visus metus: apie jį sukurtas dokumentinis Editos Mildažytės filmas "Sujungęs amžius", sūnaus Raimundo Savicko organizuotas pleneras, lapkričio mėnesį didžioji dailininko darbų paroda vyks Vilniuje nacionalinėje dailės galerijoje.
Dailininko gyvenimas vertas plunksnos
Pasak menotyrininkės, apie dailininką parengusios monografiją, Danutės Zovienės, šitų darbų, eksponuojamų Raudonojoje sinagogoje, beveik nėra buvę parodose, tai – privačios kolekcininko Egidijaus Jakubausko kolekcijos (vieną darbą paskolino Stasys Matuzas) dalis.
A. Savicko tapyboje savitai susipina figūrinis paveikslas, peizažas, portretas ir natiurmortas, kuriuose ryški egzistencinė žmogaus likimo tema. Jo paties gyvenimas buvo vertas plunksnos. Gimė Kopenhagoje, kur rezidavo tėvas, diplomatas Jurgis Savickis. Mama, gydytoja stomatologė Ida Trakiner, buvo kilusi iš turtingos Sankt Peterburgo žydų šeimos, turėjusios stiklo fabriką.
Po tėvų skyrybų kartu su motina jis grįžo į Lietuvą, baigė Kauno 3-ąją gimnaziją ir įstojo į Kauno meno mokyklą. Studijavo Ženevos universiteto Sociologijos fakultete (Šveicarija), mokėsi Vilniaus dailės akademijoje.
1941 metais Augustinas Savickas, pasikeitęs pavardę, nes juk kilęs iš "buržuazinės Lietuvos" diplomato šeimos, pasitraukė į Rusijos gilumą. Jam teko dirbti akmens skaldyklose netoli Novosibirsko, kur nuo fizinio krūvio, pervargimo išsekęs besvėrė tik kiek daugiau kaip penkiasdešimt kilogramų.
Vyresnysis brolis Algirdas 1943-iaisiais savanoriškai pasitraukė į Kauno getą paskui mylimą žydaitę Juliką ir įdukrą, kur jį mirtinai pašovė sargybinis. Motina Ida Trakiner ryžosi atimti sau gyvybę. Visa ši patirtis neišvengiamai atsispindėjo Augustino Savicko kūryboje.
Menotyrininkė D. Zovienė pasakojo, kad archyvuose saugomuose A. Savicko darbuose daug Nukryžiuotojo motyvų, o paveiksle "XX amžius" Jėzus Kristus kabo prikaltas ant vienos rankos. Pats autorius šį darbą yra komentavęs taip: "Toks tas amžius, ar išsilaikys Kristus ant vienos rankos..."
Po parodos pristatymo festivalį "Šiaulių Monmartro respublika" uždarė Čiurlionio kvarteto ir Dovilės Kazonaitės (vokalas) koncertas.