
Naujausios
Mokestis taptų didžiausias
Į antradienį vykusį Šiaulių miesto tarybos Švietimo, kultūros ir sporto komiteto posėdį atėjęs jo pirmininkas Malik Agamalijev, iškart pranešė, kad sprendimo projektas dėl vaikų ugdymo darželiuose-lopšeliuose "eis be skaičių".
Savivaldybės interneto puslapyje paskelbtame sprendimo projekte skaičiai dar likę: mėnesinis mokestis už ugdymo aplinkos išlaikymą tėvams vietoje 7,27 Eur įvertinas 12 eurų; už patiekalų gamybą kasdien mokamas 0,58 euro virstų 1 euru. Jei šis sprendimas būtų priimtas, vidutinis mėnesinis mokestis už darželinuką Šiauliuose padidėtų maždaug 10 eurų ir siektų apie 73 eurus, tuo tarpu kituose šalies didmiesčiuose toks mokestis svyruoja maždaug nuo 51 iki 64 eurų.
Šis faktas pirmiausia užkliuvo Finansų ir ekonomikos komitete. Jo narys Denis Michalenko pasakojo, kad klausimą, kodėl šiauliečiams mokestis tampa toks didelis, iškėlė komiteto pirmininkė Simona Potelienė, pati auginanti darželinio amžiaus vaiką.
Anot D. Michalenko, sprendimo projektą pristačiusi Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Asta Lesauskienė negalėjo pagrįsti ugdymo sąnaudų.
"Kaip kiti miestai sugeba už mažesnę sumą vaiką darželyje ugdyti? Kyla klausimas, ar darželiai pinigus naudoja racionaliai", – svarstė politikas.
Jo nuomone, argumentai, kad mokestis už darželį 8 metus nebuvo keltas, o per tą laiką higienos priemonės pabrango 60 procentų, ugdymo – 70, nėra pakankamas.
Nors A. Lesauskienė tikino, kad dauguma darželių bendruomenių tarybų kainos kėlimui pritarė, D. Michalenko patvirtino, kad tarybose tėvų interesams atstovauja dažniausiai 2–3 aktyvesni tėvai, tad negalima sakyti, kad visos bendruomenės pritaria.
Įvertinęs visus argumentus, Finansų ir ekonomikos komitetas pasiūlė tokio sprendimo projekto Tarybai neteikti.
Našta lengvesnė tėvams ar savivaldybei?
Panašu, kad į šį siūlymą bus įsiklausyta.
"Mes pakoregavom sprendimo projektą, kad nebūtų įkainių. Mes manome, kad nepasižiūrėjus, kokios yra paslaugos darželiuose teikiamos kituose miestuose, yra sudėtinga lyginti mokestį. Reikia įvertinti, kiek lėšų skiria savivaldybės. 5 valandos darželiuose visoje Lietuvoje yra finansuojamos valstybės. Ten žinome, už ką gauname. Ugdymas likusį laiką – savivaldybės funkcija. Manom, kad mūsų darželiai turi puikias sąlygas, teikia geras ir įvairias paslaugas. Savivaldybė yra investavusi ir į pastatus, ir į žaidimų aikšteles. Galvojame, kad galėtume ir toliau tai teikti, todėl ir pasiūlėme tą kainą", – komentavo A. Lesauskienė.
Ji žadėjo dar pasižiūrėti, padaryti analizę, kaip kiti miestai organizuoja vaikų ugdymą darželiuose. Tada spręs, ar Savivaldybė galėtų didinti savo dalį, ar kelti mokestį tėvams.
Departamento direktorė atkreipė dėmesį, kad nebranginti vaikų maitinimo darželiuose leido centralizuoti gerokai pigiau perkami maisto produktai. Ji teigė, kad darželiams trūksta lėšų virtuvės darbuotojų atlyginimų daliai, įvairioms prekėms ir paslaugoms, susijusioms su įstaigos veikla. A. Lesauskienė tikino, kad taip vadinamas "abonentinis" mokestis (7,24 euro per mėnesį aplinkai) leido išvengti rinkliavų iš tėvų, tačiau tikino, kad šis mokestis yra per mažas. Jei tėveliams mokestis nedidėtų, tada Savivaldybei tektų maždaug pusės milijono eurų papildoma finansinė našta.
Nežiūrint to, redakcija rudenį buvo gavusi ne vieną skundą dėl to, kad iš tėvų renkami pinigai vaikų ugdymo priemonėms pirkti.
Praplėtė nemokėjimo už darželį galimybes
Tarybos sprendimo projekte liko nuostata, kad tėvai galės nemokėti už vaiko dieną darželyje, jeigu jo neatves ne tik dėl eilinių, bet ir dėl nemokamų atostogų arba per išeigines dienas, gautas po pamaininio darbo, to nebuvo iki šiol.
Minėtą "abonentinį" mokestį už ugdymo aplinkos išlaikymą darželiai galės išleisti ne tik grupinėms ugdymo priemonėms, patalynei įsigyti ir skalbti, higienos priemonėms įsigyti, bet ir medikamentams, apsaugos paslaugoms, vaikų civilinės atsakomybės draudimui. Taip pat ir paslaugoms patalpų priežiūrai pirkti.
Pabranginti, kad mažiau būtų norinčių lankyti?
Mokestis už neformaliojo ugdymo veiklas vaikams didės 15 programų. Nuo 16 iki 20 eurų brangs muzikinio ugdymo programos, plaukimo programa – nuo 17,5 iki 20 eurų ir panašiai. Žymiausią kainos šuolį patirs Jaunųjų gamtininkų stotyje žirgininkyste užsiimančių vaikų tėvai – nuo 11 iki 20 eurų per mėnesį.
A. Lesauskienė padvigubėjusį įkainį aiškino tuo, kad labai daug yra vaikų, norinčių lankyti žirgininkystės programą, įstaiga fiziškai nepajėgi visų priimti, todėl reikia branginti.
Tokie argumentai užkliuvo Švietimo, kultūros ir sporto komiteto nariui Irmantui Kukulskiui. Jo manymu, tokie kainų šuoliai tik išaugins socialinę atskirtį, nes vidutines pajamas gaunantiems tėvams gali tapti per brangu leisti vaikus į tokius užsiėmimus.
"Mes suteikiame prioritetą tiems, kurie turi daugiau lėšų – turtingesniems. Tie, kurie neturi pinigėlių, neturės tokių galimybių?" – klausė politikas.
Departamento direktorė paaiškino, kad socialiai remtinų šeimų vaikai gali būti atleisti nuo mokesčio.
"Kuo daugiau sporto šaka populiarėja, kuo daugiau vaikų norinčių sportuoti, tuo mes grindžiame mokesčio kėlimą?" – stebėjosi I. Kukulskis.
A. Lesauskienė tikino, kad turima infrastruktūra neleidžia priimti daugiau vaikų į plaukimo, teniso, žirgininkystės užsiėmimus, todėl šios sporto šakos tampa išskirtinės. Politikai siūlė galvoti apie infrastruktūros plėtrą. Ir pasidomėti, ar tikrai tinkamai panaudojamos turimos sporto mokyklų bazės.
"Reikia iškelti tokius tikslus", – siūlė A. Lesauskienė, pripažindama, kad sporto centrai galėtų geriau panaudoti savo infrastruktūrą ir patys generuoti dalį reikalingų lėšų.
I. Kukulskis siūlė labiau dirbti su privačiais klubais, kurie prisidedant Savivaldybei, galėtų priimti vaikus.
Departamento vadovė patvirtino, kad vaikų, lankančių neformaliojo ugdymo programas, mieste daugėja.
Jei šis sprendimas būtų priimtas, vidutinis mėnesinis mokestis už darželinuką Šiauliuose siektų apie 73 eurus.

