
Naujausios
Apie negalavimus nėra kada galvoti
Jei kažkas iki pensijos daug dirbusiai 72 metų Anelei Borusevičienei būtų pasakęs, jog darželis aplink namą, kuriame gyvena nuo 1983-ųjų, taps jos mėgstamiausia darbo vieta ir dar šiam darbui ras bendraminčių, būtų tik ranka numojusi. O dabar teritoriją aplink visą 108 butų namą dalijasi trise: ji, Anelė, ir dvi prieš šešerius metus čia apsigyvenusios kaimynės – 81 metų Elena Stonkuvienė ir 88-erių Konstancija Juškienė.
Gėlynas – po pirmame aukšte gyvenančios E. Stonkuvienės langais, suprantama, jai ir priklauso. Pensininkės sukurtas želdynas "rubežiuojasi" su ponios Konstancijos darželiu. Tolėliau A. Borusevičienės gėlių juosta. Nors ji "paradinėje" namo pusėje savo buto langų neturi, be to, gyvena septintame aukšte, tai ne kliūtis užsiimti gėlininkyste. Ponia Anelė kiekvieną rytą į kiemą išeina savo augalų painspektuoti, prasikalusią piktžolę išrauti, nužydėjusius lapelius surinkti, apžiūrėti, ar kas nors nuorūkos į jos gėlyną neįmetė, žiedo nenulaužė, šaknies neiškasė.
Kaimynių kuriamas grožis – ir kitoje namo pusėje. Kas šiuo metu čia nežydi! Garbanotas galvas kelia hortenzijos, svyra vijoklinių rožių vainikai, margaspalvius žiedus tiesia rožūnių kolonija, o lelijų, ramunių, pelargonijų karpiniai traukia ne tik akį, bet ir uoslę. Visi augalai išdėlioti pagal griežtą tvarką – to reikia tam, kad vienas kitam neužstotų saulės ir neužgožtų.
Anelė ranka mosteli atokiau nuo namo žydintį darželį. Jis priklausęs vienai jau Amžinojo poilsio išėjusiai kaimynei. Nusprendė, kad neturi teisės moters labai mylėto darželio apleisti, tad pasiskirstė visos trys po gabaliuką ir prižiūri kaip savo.
"Kartais manęs klausia, ko čia plėšausi. O tai ką man veikti – tik valgyti ir gulėti? Kol judu, tol sveika", – sako guvi moteris. Norėdama sukišti rankas į žemę, pavasario ji nekantriai laukia kiekvienais metais.
Jai pritaria ir vyresniosios kaimynės: darbas gėlynuose neleidžia galvoti apie negalavimus, o dirbant, žiūrėk, ir savijauta pagerėja.
Darbas gėlynuose neleidžia galvoti apie negalavimus, o dirbant, žiūrėk, ir savijauta pagerėja.
Pro šalį nepraeina ir vagys
Visų trijų moterų darželiai – ir panašūs, ir skirtingi. Jei viena daugiabučio namo pusė nusidažo švelniais hortenzijų žiedais, žiūrėk, tokio švelnumo gėlių, tik skirtingai sukomponuotų, aptiksi ir kitoje pusėje. Vis dėlto yra augalų, kurie vienai darbštuolei labiau patinka, o kitos tokie netraukia. Arba atvirkščiai: vienos įsigytas augalas suvešėjęs kitąmet padalijamas į tris dalis – kiekvienai po vieną.
A. Borusevičienė glosto savo gražuolių rožių krūmelį, pataiso sodrius žiedus, nukreipdama juo žiūrėti į saulę ir pasidžiaugia, kad šios gražuolės šiemet taip sodriai sužydėjo.
Gaila jai, kad šiųmetė vasara augalus retai pamalonina lietumi, tai todėl tenka vandenį tempti iš butų ir laistyti tik labiausiai troškulio kankinamus.
Tačiau ne dėl vandens trūkumo trims grožio kūrėjoms labiausiai neramu, o dėl vagių. Žiūrėk, ryte jau ir randa augalą be žiedų arba tik duobę, kurioje kažkas augo ir žadėjo sužydėti.
Moterys sako, kad nuo ilgapirščių darželiai nukenčia kone kiekvienais metais. Taip nebeliko magnolijos krūmo, kai kurių kitų augalų. Šiemet pirmąkart pražydus retos veislės rožei, ponia Anelė sako kone meldėsi, kad tik vagys jos nepaliestų. Laimei, augalas nebuvo pastebėtas.
Visoms apmaudu, kad iš kuklių pensijų nuperkami augalai tampa kažkieno grobiu. Arba išrausiami, išlaužomi, sutrypiami chuliganų.
Buvo alyva ir neliko
Kadaise prie namo, netoli laiptinės, žydėjo alyva. Dabar iš jos likęs tik prisiminimas. Žodžio kišenėje neieškanti A. Borusevičienė pirštu rodo į bendramintę K. Juškienę: tai josios "nuopelnas", kad senosios alyvos nebėra.
Esą prieš šešerius metus į namo trečiajame aukšte esantį butą atsikrausčiusiai Konstancijai alyva labai nepatiko, todėl ji buvo išrauta. Dabar A. Borusevičienė tokią pažinties pradžią su pašmaikštavimu prisimena, esą nesukalbamos naujakurės būta.
Bet nesutarimai praėjo, alyvą kaimynės seniai pamiršo – nėra laiko nesutarti, kai vienija šitiek bendrų idėjų, kai reikia planuoti pavasarinius ir rudeninius darželių tvarkymo darbus, dalytis sodinukais arba "vaikytis" augalų prekybos akcijas.
Gražiadarbės sako sulaukiančios įvairiausių reakcijų. Vieni gyventojai jų gėlynais grožisi, siūlosi padėti, štai vieni naujakuriai ties savo buto langais sugalvojo nuosavą gėlyną susikomponuoti, šiuo pavyzdžiu netrukus pasekė ir dar vieno buto gyventojai.
Bet yra ir tokių, kurie mėgsta už akių pabambėti, replikuoti.
Anot kaimynių, jei visi namo gyventojai įsitrauktų į daugiabučio aplinkos gražinimo akciją, laistymo, ravėjimo darbai, gėlių sodinukų įsigijimo pirkimai galbūt taptų bendru gyventojų reikalu.