
Naujausios
„Mokyklos, mokyklėlės...“
Profesorius Vytenis RIMKUS
Mokyklos – tas žmonijos civilizacijos elementas – nuėjo ilgą savo raidos kelią. Jų būta įvairių pagal mokymo turinį ir būdus, kalbas, raštą, medžiagines priemones. Ne išimtis ir Lietuva: pirmoji jos mokykla įsteigta prie Vilniaus katedros 1397 metais. Po to sekė įvairiausios bažnytinės, parapijinės, valstybinės, slaptos su lotynų, lenkų, rusų, lietuvių kalbomis nuo pradinio iki aukštojo mokslo. Ir kiekviena iš jų turi savąją istoriją, susijusią su valstybės ir visuomenės istorija, su jų atskiromis teritorijomis ir visuma.
Šiame albume pateikiamas Pirmosios Lietuvos Nepriklausomybės vaizdas. 1922 metais Steigiamasis Seimas priėmė pradžios mokyklų įstatymą, pagal kurį keturmetė pradinė mokykla buvo privaloma visiems 7–11 metų vaikams. 1936 metais po reformos dalis keturmečių mokyklų buvo pertvarkytos į šešiaklases. 1929/30 metais Lietuvoje buvo 2 360 pradinių mokyklų (131 700 mokinių). Iš jų 2 158 lietuvių, 122 žydų, 25 lenkų, 16 vokiečių, 13 rusų, 7 latvių, 45 mišrios mokyklos.
Šie skaičiai nebuvo pastovūs, kai kuriais metais keitėsi gana ženkliai, pav., atgavus ir netekus Klaipėdos krašto, atgavus Vilnių su dalimi srities ir kt. Bet apskritai šis periodas buvo lietuvių kalbos, lietuviškumo, patriotizmo įsitvirtinimo laikotarpis.
Daugiausia dirbo jauni mokytojai, baigę mokytojų seminarijas, jie tapo ryškiausiais visos kultūros atstovais: muzikantais, vaidinimų vadovais, ūkininkų patarėjais, organizacijų steigėjais: pavasarininkų, ateitininkų, skautų, šaulių ir kt. Net Lietuvos radiofikacija vyko per mokyklas. O kur dar mokyklų bibliotekėlės, kurių skaitytojai buvo ne tik moksleiviai.
Būtent mokyklų dėka Lietuva tapo lygiaverte ir lygiateise valstybe Europos ir pasaulio erdvėje. Ne veltui tarybinės okupacijos pirmaisiais 1940 metais vieni iš pirmųjų buvo tremiami Sibiran, net sušaudomi pradinių klasių, aukštesnių ir aukštųjų mokyklų mokytojai, dėstytojai, profesoriai.
Didžioji dauguma pradinių mokyklų buvo steigiama privačiose kaimų medinėse pirkiose, dažnai vienoje namo pusėje, kitoje gyveno namo, ūkio šeimininkai, dažnai čia glausdavosi ir mokytojas, jaunų mokytojų šeima. Dažniausiai tos pačios sodybos atstovė būdavo ir mokyklos valytoja. Malkas žiemai pirkdavo vietos savivaldybė, o jas paruošti, suvežti, supjaustyti ir suskaldyti turėdavo moksleivių tėvų komitetas. Šie tamprūs ryšiai glaudžiai siejo mokyklą su visuomene. Spartėjo ir valdiškų mokyklų statyba. Miestuose pasirodė dviaukštės mūrinės pradinės mokyklos, mažos ir didesnės miesteliuose, kaimuose.
Vyresnės kartos atstovai dar prisimena tuos pirmuosius mokslo žingsnius, ypač nuoširdžiąsias mokytojas, drausminguosius mokytojus. Tačiau ta atmintis tolsta, tos Nepriklausomybės epocha ir jos įvykiai tampa praeitimi, atgimstanti pasakojimuose, literatūroje, muziejuose. Atminties erdvėje ryškų vaidmenį suvaidino besiplėtojanti fotografija, net per detales atkurianti visumos vaizdą.
Taigi ta dabar jau vadinama senoji fotografija... Yra išlikusių įvairiausių mokyklų vaizdų, moksleivių ir mokytojų portretų, pamokų pravedimo, žaidimų ir sportinių varžybų nuotraukų. O štai nuotraukų su mokyklos iškaba-pavadinimu išliko nedaug. Mažų kaimo pradinių mokyklų mokiniai su mokytoju fotografuojami prie mokyklos fasado su iškaba, o dažnai ta iškaba nuimama ir pristatoma priekyje. Didesnių mokyklų, gimnazijų fotografuojama ir viena klasė. Tuo metu fotoaparatas buvo ganėtinai retas dalykas, dažniausiai juos turėdavo mokytojai-vyrai, jie ir organizuodavo tas grupines nuotraukas.
Šios nuotraukos pasakoja apie daug ką. Štai rūbai rūbeliai. Jie tvarkingi, mergaičių suknelės ir sijonėliai žemiau kelių, dauguma berniukų trumpomis kelnėmis. Nemažai vaikų apsiavę klumpėmis, yra ir basų. Surikiuotos grupės tvarkingai, visi atidžiai žvelgia į fotografą, žodžiu, akivaizdi drausmė.
Apie daug ką liudija mokyklų pavadinimai. Daug jų – pradinių mokyklų pavadinta kaimų vardais, kurie platesnei visuomenei visai nežinomi, daug tų mokyklėlių išnyko, keitėsi vietovės, o tuo pačiu ir mokyklos pavadinimas ( Abelių-Obelių, Druseikių-Drąseikių, Ginteliškės-Gintališkės). O kur tie Kaimynai, Klišiai, Kvesai, Šimšeliai, Tolkuškiai, Vigoniškiai, Granapolis ir nemažai kitų, kurių mažai kas težino. O jos buvo, jos turėjo savas istorijas, savus auklėtinius.
Ir tos pirmosios pamokos, pirmieji egzaminai... Už pažeidimus buvo dar klupdoma kampan, liepiama kampe pastovėti, net išvaroma iš klasės su reikalavimu atsivesti tėvus.
Būta netikėtų atsitikimų, kad ir mano Bagdoniškės pradinėje mokykloje. Štai viena mergytė prie lentos – uždavinys nesisprendžia ir atsiranda po kojomis klanas. Klasė kvatojasi, o pravardė mergytei prilimpa ilgam. O kaip elgtis mokytojai? Ir štai aš trečiokas, į paruošiamąją „gegužiukų“ klasę atvesta mano jaunoji sesutė. Už triukšmavimą mano suolo draugas Broniukas paklupdomas kampe ir jis pamoja į save atidžiai žvelgiant sesutei ir ji nubėga ir atsiklaupia šalia jo. Ir vėl nelengvas uždavinys mokytojai. Tų įvykių būta visose mokyklose, jų galima dar ir dar paminėti, bet svarbiausia – atmintis apie pirmąją nuostabią mokytoją Bronę Višinskaitę, Povilo Višinskio dukterėčią.
Ir visose šioje knygoje pristatomose mokyklose buvo mokytojai, kurių atmintis lydėjo mus visą gyvenimą ir ženklins dabartinę ir ateinančiąją kartą.
