
Naujausios
Skaitytojams Viliaus pristatinėti nebūtina: šiaulietis, profesionalus industrinis dizaineris, respublikoje gerai žinomas kaip kūrėjas, dirbantis įvairiuose žanruose, naudojantis įvairias technologijas. Kūrėjas, rašytojas, visuomenininkas, kraštotyrininkas, lektorius bei vienas produktyviausiųjų Šiaurės Lietuvos dailininkų. Yra sukūręs per 500 vienetų įvairių architektūrinio ir skulptūrinio pobūdžio kūrinių, vaizdinės informacijos, komercinės reklamos, tipografinio dizaino darbų bei sistemų, kurių tik dalis eksponuojama parodoje.
"Geležinė lapė" Šiauliuose, "Pane-Vėžys!" Panevėžyje, "Karališkųjų žalčių šeima" Naisiuose, "Henkus Hepenčkus" Pakruojyje... Tie ir kiti skulptūrinio dizaino autoriniai kūriniai – tai tik atskiri kareivėliai dizainerio strategijoje, kurios prioritetas – kompleksiniai darbai, formuojantys lietuviško miesto estetinius procesus. Nenuostabu, kad tai, kaip ir daugelis intelektinių procesų bei industrinio dizaino metodų, išdėstytų parodoje, buvo naujiena, staigmena ne vienam lankytojui.
Lankytojai galėjo susipažinti ir su turtinga Viliaus kraštotyrine-istoriografine veikla, nes "kuriant ateitį – būtina žinoti praeitį". Juk neatsitiktinai septynių knygų serija "Įdomioji Šiaulių istorija", tapo deficitu dabartinėje knygų gausoje.
Savotiškai strategine naujiena kražiškiams yra dekoratyvaus, metalu kaustyto leidinio "Geležinė knyga "Kovojantiems garbė!" tiražas, kurio atsiradimas tiesiogiai sietinas su Kražių istorija. Jame išspausdinta eilė dokumentų ir faktų, istorikų išsamiau netyrinėtų, nes draustų sovietmečiu.
Vienas jų tai, kad Lietuviško Jotvingių Kryžiaus Riterių Ordino, įkurto Varniuose 1487 metais, nuo 1650 metų iki šių dienų istorinė buveinė buvo ir tebėra Kražiai.
Pažymint šį neeilinį Lietuvos bei Žemaitijos istorijos reiškinį, autorius pasiūlė Lietuvos Gineso rekordų knygoje įregistruotą "Kardą–milžiną", saugomą Šiauliuose, pasistatyti Kražiuose. Jis būtų ne tik turistinės traukos įžymybe, bet praturtintų ir kražiškių žiniją apie ordiną, savo gyvenvietės unikalumą, nutylėtą sovietmečiu. Šis pasiūlymas savo laiku buvo atmestas, nutylint argumentus, bendruomenei nebendraujant su mecenatais.
Neatsitiktinai parodos metu autorius ir svečiai šypsojosi, išklausę ne tik gausius komplimentus, bet ir kelių moterėlių žinias apie kardo ir kalavijo genezę, apie architektūrinį mastelį ar kruviną sąšauką tarp Kražių skerdynių ir kažkokio dabartinio galvažudžio… Specialistams akivaizdu – ir metalu kaustytų "Geležinių knygų" tiražas, ir "Kardas–milžinas" idealiai suprojektuoti dar vienai funkcijai – savišvietos.
Paroda "Mūsų miestas – mūsų namai" Kražių kolegijos rūmuose – savotiškas iššūkis, egzaminas epochai. Jotvingių Kryžiaus Riterių Ordinas netradiciška forma kviečia Kražius, buvusį Žemaitijos administracinio ir kultūriniu centrą, atnaujinti istorinius sentimentus, užsitarnauti teisę ir tradiciją kartą per metus, vieną dieną, vis sušvisti oficialia Šiaurės Lietuvos sostine.
Ne Vilniumi, ne Kaunu, ne Panevėžiu, ne Šiauliais, ne Telšiais...
Kokiu būdu? Kol kas tai – karinė ordino paslaptis!