
Naujausios
Miestelis, sukviečiantis menininkus
Tekantis ir šnekantis Ventos upės vanduo, regis, su kiekviena bangele atgaivina Užvenčio miestelio istorinę ir kultūrinę atmintį. Čia įspaustos rašytojų Žemaitės, Šatrijos Raganos, švietėjo Povilo Višinskio pėdos. Čia savo ekonomines žinias pritaikė praėjusio amžiaus politikas ir šviesuolis 1918 metų Nepriklausomybės akto signataras Jonas Smilgevičius. Jo dvaras nenunyko iki šiol. Tebestovi ir pailgas dvaro rūmas, ir akmeniniai ūkio pastatai, ir naujam gyvenimui Užvenčio patriotų Mildos ir Alvydo Knyzelių prikeltas vandens malūnas.
Knyzelių šeima prieš dešimtmetį pradėjo rengti kalvių bei akvarelininkų plenerus. Tačiau Milda Knyzelienė tikina, jog kiekvieną vasarą miestelyje vykstantis menininkų šurmulys – ne jų nuopelnas, o tiesiog Užvenčio trauka ir iš čia kilusio kalvių kalvio Vytauto Jaručio idėja.
Gal praėjusiame amžiuje čia gyvenę kūrėjai paliko ypatingą aurą? Gal jų bendraamžiai dvaro parko medžiai pakužda vis naujų kūrybinių impulsų? Gal gyvybės kūriniams įkvepia netoli miestelio pradedanti tekėti Venta, plukdanti savo vandenis tolyn į Žemaitiją?
"Kalvystės plenerai Užventyje prasidėjo kraštiečio Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Jaručio siūlymu. Jis kūrybinei veiklai subūrė geriausius Lietuvos meninės kalvystės meistrus. Kūrybinėse stovyklose čia puoselėjama reikšmingiausia mūsų tautodailės tradicija – kryždirbystė, sulaukusi UNESCO pripažinimo kaip pasaulinės reikšmės nematerialaus kultūros paveldo reiškinys", – tradicijos gyvybingumu džiaugiasi Milda Knyzelienė.
Dailėtyrininkas, etnologas Vytautas Tumėnas pažymi, jog Užvenčio kalvystės pleneras – reikšmingiausia respublikinė tradicinė kasmetė sakralinės kalviškos kryždirbystės kūrybinė stovykla ir vienas reikšmingiausių meninės kalvystės renginių.
Unikalu, jog tai yra grupinė kūryba. Keliolika kalvių sukuria vieną koplytstulpį, kryžių ar koplytėlę, kurie papuošia Užventį. Čia sujungiami kalvių ir medžio drožėjų kūrybos elementai, o kūrinys praturtinamas formų ir stilistinių priemonių įvairove. Meno žinovai tai vadina savita amato, meno ir tikėjimo sinteze, sujungiančia kalvystę, architektūrą, skulptūrą ir tapybą.
Pagarba ugniai ir vandeniui
Šiemet plenero dalyviai nusprendė atiduoti pagarbą ugnies ir kalvių globėjui Šv. Florijonui. Mat, net porą kartų atvykę į plenerus, dvaro teritorijoje pastebėjo gaisrines. Vienais metais degė buvusios dvaro kiaulidės, kurias gyventojai naudojo kaip tvartus. Kitais metais degė dvaro rūme įrengtas butas. Degė ir buvusio dvaro sandėliai, dabar priklausantys ūkininkui. Tik ne tuo metu, kai vyko pleneras.
16 kalvių: šiauliečiai Arūnas Degė, Antanas Sodaitis ir Ramūnas Gudaitis, Ričardas Grekavičius (Kaunas), Andrius Janulis (Ukmergė), Juozas Kavaliauskas (Druskininkai), Saulius Kronis (Panevėžys), Egidijus Latėnas (Vilnius), Virgilijus Mikuckis (Mažeikiai) – kalvių vadovas, Tomas Pacaitis (Veisiejai), Česlovas Pečetauskas (Viekšniai), Evaldas Rimkūnas ir Vytautas Slavinskas (Telšiai), Stanislovas Špukas (Radviliškis), Darius Vilius (Vilkyčiai), Edgars Vronskis ir Glebs Vronskis (Daugpilis, Latvija) ir iš Kelmės rajono kilęs kaunietis medžio drožėjas "Auksinio vainiko" laureatas Adolfas Teresius sukūrė šešių metrų aukščio Šv. Florijono skulptūrą. Ją pastatė miestelio pakraštyje, Pavenčių ir J. Janonio gatvių sankirtoje. Kad visą miestelį saugotų nuo ugnies ir saugotų tuos, kurie su ugnimi dirba. Skulptūra buvo pašventinta.
Įdomią idėją iš Latvijos keramikų festivalio į plenerą atsivežė ir šiemet į Užventį atvykę ir porą savaičių čia dirbę keturi keramikai: šiauliečiai Irena ir Vilius Šliuželiai bei latviai Marite ir Aleksandrs Djačenko.
Ventos upės saloje pastatytos dvi keramikos degimo krosnys. Po to iš šamoto molio sukurtos ir tose krosnyse išdegtos dvi poros metrų aukščio skulptūros. Šiauliečiai keramikai Irena ir Vilius Šliuželiai savo kūrinį pavadino "Ventos lelija". Latviai Marite ir Aleksandrs Djačenkos sukūrė "Sūkurį "Ventos" valsas".
"Keramikai prisirišo prie Ventos kultūrinės atminties idėjos, – sako M. Knyzelienė. – Per Ventą žadinama žmonių atmintis, aktualizuojama Žemaitė, Šatrijos Ragana ir kitos Užventyje gyvenusios asmenybės."
Akvarelininkai mėgsta laisvę
Neatsitiktinai Užventį pasirinko ir akvarelininkai. Iš čia yra kilęs žinomas Lietuvos akvarelės meistras, AQUA 12 grupės įkūrėjas Eduardas Urbanavičius.
"Akvarelė – hibridinis spalvos ir vandens reiškinys... Venta yra puikus fonas ir darbo priemonė gimti akvarelei, gyvai ir gyvybingai, kaip skaidrus sraunus upelis tekančiai per mūsų metus, per spalvingą ir kintantį gyvenimą", – įsitikinusi M. Knyzelienė.
Baigiamajame renginyje pristatyti ir akvarelininkų darbai. Surengta paroda. Pasak M. Knyzelienės, jie mėgsta laisvę ir neprisiriša prie kokios nors vienos temos. Piešia gamtą.
Šiemet plenere jų dalyvavo 11: šiauliečiai Voldemaras Barakauskas - akvarelininkų vadovas, Gitana Kaltanienė ir Eugenija Karbočienė, Valerija Medelinskienė (Kaunas), Bangutis Prapuolenis, Baiba Priedite ir Oksana Vronska (Latvija), Jurga Sidabrienė (Vilnius), Alvydas Stauskas (Dusetos), Genutė Sutkienė ir Virginijus Sutkus (Druskininkai).
Plenere dalyvavo ir vilnietis dailėtyrininkas, etnologas Vytautas Tumėnas.
Ženklai, įtvirtinantys kūrėjų dvasią
Šiemet surengtas jau dešimtasis kalvių ir akvarelininkų pleneras. Per tą laiką Užventyje amatininkai ir menininkai paliko daug kūrėjų dvasią įamžinančių ženklų.
2009-aisiais Užvenčio parko pakraštyje, šalia Ventos, iškilo tradicinė žemaitiška koplytėlė su šventųjų − Marijos, Julijos, Povilo ir Jono − skulptūrėlėmis, kurios mena čia gyvenusius Lietuvos šviesuolius: Žemaitę, Šatrijos Raganą, Povilą Višinskį ir Joną Smilgevičių.
Užvenčio Šv. Marijos Magdalietės bažnyčiai kalvis Stanislovas Špukas nukaldino pagrindinį bokšto kryžių.
Sukurtas paminklas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarui Jonui Smilgevičiui, pastatytas prie kraštotyros muziejaus.
2011-aisiais sukurti 6 stogastulpiai. Jie pastatyti dvaro parke Lietuvos kalvių kalvio Vytauto Jaručio kryžiams eksponuoti. Nukaldintas metalinis saulės laikrodis prie Užvenčio kultūros centro. Parke pastatyta medžio ir metalo kompozicija „Angelas“.
2012-aisiais pastatyti stogastulpiai Junkilų ir Minupių kaimuose. Skulptūra „Rūpintojėlis” pastatytas bažnyčios šventoriuje.
2013-aisiais, remiantis fotografija iš Nacionalinio taikomosios dailės muziejaus, bažnyčios šventoriuje atkurta XIX a. čia stovėjusi koplytėlė.
2014-aisiais parke pastatyta 11 metrų aukščio metalinė vėtrungė, kurios 25 saulutes ir kryžius laiko ąžuoliniai krikštai. Pasak Irenos Seliukaitės, tai − paminklas kryždirbystei.
2015-aisiais Užventį papuošė trimituojančių angelų kompozicija. Tokios metalinės vėtrungės buvo daromos išskirtinai tik Žemaitijos kalvių.
2016-aisiais sukurtas kalviškas darbas – molbertas – simbolizuoja Užventyje vykstančius kalvystės ir akvarelės plenerus. Be to, parkas pasipuošė akmentašio Vido Cikanos kompozicija „Ventos legenda“.
2017-aisiais sukurta meninė kompozicija, Užvenčio jubiliejui. Tai analogo Lietuvoje neturintis ąžuolo kryžius su kalviškų saulučių karūna.
Parką papuošė kalvio Vytauto Jaručio kryžiai, skirti Šatrijos Raganos gimimo jubiliejui, drožėjo Prano Dužinsko žemaitiška koplytėlė, skulptoriaus Vido Cikanos darbas ir Kristinos Venslauskienės, Vitalijos Svirkauskienės, Aistės Rutkauskienės gervių skulptūros.
2018-ųjų metų kalvių kūrinys patatytas prie parapijos namų. Jis skirtas Lietuvos šimtmečiui, Popiežiaus Pranciškaus vizitui Lietuvoje atminti ir kalvio Vytauto Jaručio atminimui įamžinti. Tai 7 metrų aukščio medinis trijų kryžmų kryžius, dekoruotas įvairiais originaliais saulės spinduliais ir įvijomis bei paukščiais.
Entuziazmas traukia entuziastus
Milda ir Alvydas Knyzeliai, šiemet surengę jau dešimtąjį plenerą, stebisi meno žmonių entuziazmu. Jie dirbo labai sudėtingomis sąlygomis. Pučiant nepailstančiam vėjui, pliaupiant lietui, jie ryžosi miesteliui sukurti tokias svarbias ir unikalias dovanas.
Stebina ir tai, kad Užvenčio stovykloje pabuvoti norinčių kalvių, akvarelininkų ir kitų amatininkų bei menininkų nemažėja. Pleneras neišsikvepia, o kasmet įgyja vis intensyvesnį kvėpavimą.
Matyt, taip yra todėl, kad entuziazmas traukia entuziazmą. Ar galėtum kitaip negu Užvenčio patriotais ir miestelio garsinimo entuziastais pavadinti Mildą ir Alvydą Knyzelius?
Milda – pamario dukra. Kilusi iš Drevernos. Kai baigusi miškininkystės fakultetą buvo paskirta dirbti į Užvenčio girininkiją, neliko labai patenkinta. Tačiau čia sutikusi Užventyje gimusį ir augusį Alvydą, ilgainiui pamilo ir jo kraštą. Dabar M. Knyzelienė vadovauja Užvenčio kraštotyros muziejui.
Alvydas įgijęs inžinieriaus mechaniko specialybę grįžo į gimtinę, prie Ventos.
Šeima nusprendė atgaivinti apleistą Užvenčio dvaro vandens malūną, kuriame dabar ir vyksta jų organizuojami kultūros projektai.
A. Knyzelis 2016 metais įkūrė paramos fondą "Užvenčio pegasas". Šiemet jis apdovanotas Garbės ženklu "Už nuopelnus Kelmės rajonui".
Užvenčio kalvystės pleneras – reikšmingiausia respublikinė tradicinė kasmetė sakralinės kalviškos kryždirbystės kūrybinė stovykla ir vienas reikšmingiausių meninės kalvystės renginių.