
Naujausios

Prašo atidėti privatizavimą
Kitą savaitę Šiaulių miesto taryba spręs, ar įtraukti į privatizuojamų objektų sąrašą UAB Pabalių turgaus 10 459 vienetus akcijų, kurių nominali vertė 302 892 eurai. Keli šimtai Pabalių turguje dirbančių smulkiųjų verslininkų šią naujieną sužinojo iš žiniasklaidos. Žmonės ėmė ginti savo teises, kreipėsi į Tarybos narius, prašydami nepriimti skuboto sprendimo, kol nebus išspręstas jų veiklos tęstinumas.
"Mes nesame didieji verslininkai, kurie galbūt merui ir direktoriui svarbesni, bet mes taip pat mokame mokesčius, neprašome Savivaldybės pašalpų ir nenorime emigruoti", – rašoma kreipimesi, po kuriuo parašus padėjo 459 prekiautojai.
Už akcijas tikisi gauti iki milijono
Sprendimo privatizuoti turgaus akcijas projektas šią savaitę buvo svarstomas miesto Tarybos komitetuose. Švietimo kultūros ir sporto komitete Administracijos direktorius Antanas Bartulis aiškino, kad Konkurencijos taryba skatina Savivaldybę atsisakyti ūkinės veiklos objektų. Anot vadovo, turgavietė yra ta veikla, kurios Savivaldybė neturi vykdyti.
"Per 30 metų mažmeninė prekyba transformavosi. Mieste yra ne vienas turgus, kiti prekybos objektai. Mes sakome, kad iš šito verslo norime išeiti, tegul juo užsiima privatininkai", – dėstė A. Bartulis.
Jis nesutinka, kad privatizuojant Pabalių turgaus akcijas būtų įrašyta nuostata, kad po privatizacijos kelerius metus turgaus veikla nesikeistų. Tai neva būtų dirbtiniai apribojimai.
"Nejaugi milijoną eurų investavęs verslininkas kitą dieną turgų uždarytų? Aš nelabai įsivaizduoju. Bet jis gali transformuoti, tobulinti veiklą. Manome, kad privatininkas, įsigijęs akcijas, norės pasitarnauti miestui išplėstomis paslaugomis", – tikino Savivaldybės administracijos direktorius.
Jis aiškino, kad bendrovės turtas yra 530 tūkstančių eurų vertės, įvertinus rinkos dalį, akcijų pardavimo kaina aukcione gali svyruoti nuo 0,5 iki 1 milijono eurų. Nuosavos žemės bendrovė neturi, ją nuomoja iš valstybės.
"Įmonė neturi atlikti socialinių funkcijų prekybininkams, kuriems gera ten prekiauti ir jie nenori privatizacijos. Privatizacijos pinigai įplauks į miesto biudžetą ir bus panaudoti kitoms miesto reikmėms", – teigė vadovas.
Jei iš jūsų atimtų duoną...
Komitete dalyvavę Pabalių turgaus prekiautojų atstovai sunkiai tramdė emocijas.
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos Šiaulių skyriaus pirmininkė Valdonė Janulienė tvirtino, kad prekybininkai nekeltų pretenzijų, jei būtų užtikrinta, kad po privatizacijos jie ir toliau galės ten prekiauti. Dabar gi verslininkas ką norės, tą ten ir padarys.
"Teisingai. Viešai parduodame akcijas, ateina privatininkas, kuris turi pinigų, turi idėjų visa tai nuperka ir padaro tai, ką nori padaryti", – patvirtino prekiautojų nuogąstavimų pagrįstumą Administracijos direktorius.
Prekiautojai priminė, kad turgavietėje prekiauja daug neįgalių žmonių, pensininkų, kurie taip prisiduria prie savo skurdžių pajamų. Vyrai skaičiavo, kad turguje prekiauja apie 500 žmonių, o kartu su šeimos nariais iš jo maitinasi apie 2 tūkstančiai žmonių.
"Pirmiausia, tai mūsų darbo vieta ir mūsų duona. Įsivaizduokite, dabar ateitų ir iš jūsų atimtų jūsų duoną, kaip jaustumėtės?" – klausė įpykę vyriai.
Jie priminė, kad valdančioji dauguma yra raštu patvirtinusi neparduoti pelningų Savivaldybės įmonių.
"Mes jus rinkome, o jūs...", – nusivylė smulkieji verslininkai.
"Būtumėte į rinkimus ėję su šūkiais, kad parduosite žmonėms aktualius objektus, nemanau, kad šiandien būtumėte turėję daugumą", – spėjo asociacijos atstovė.
Prekiautojai mano, jog politikams pirmiausia turėtų rūpėti žmonės, o "ne kaip kuo greičiau pasiimti pinigų kapšą".
V. Janulienė skaičiavo, kad 2018 metais bendrovės pajamos padidėjo, bet pelnas sumažėjo, išaugo administracinės išlaidos. Ji siūlė Savivaldybės atstovams pasigilinti į įmonės valdymą, ir jei jis netinkamas, keisti vadovą, o ne palikti žmones be prekybos vietų.
Šiaulių skyriaus vadovė tikino, kad privačiuose turguose stovi didžiuliai tušti prekybiniai plotai, nes žmonėms neįkandami ten taikomi aukšti įkainiai ir atbaido kylančios bendravimo problemos.
Palyginimui pateikti įkainiai: Pabalių turguje paprasta prekybos vieta namelyje mėnesiui kainuoja apie 100 eurų. Pas privatininką – apie 1 000 eurų.
"Norite, kad mes būtume tarnais, dirbtume tik už mokesčius?" – klausė smulkieji verslininkai ir žadėjo savo Baltijos kelią Šiauliuose – apjuosti rankomis turgų.
Turi savo pirkėją
Komiteto pirmininkas Malik Agamalijev klausė prekiautojų, ar jie nenorėtų dirbti tokiuose gražiuose privačiuose paviljonuose, kaip Gariūnų turguje. Jam antrino vicemeras Egidijus Elijošius, pastebėdamas, kad dabar pirkėjams tenka eiti purvynu.
Vyrai tvirtino, kad nėra purvynų, nes takai išasfaltuoti. Tokios turgavietės yra visame pasaulyje.
"Patys parsivežame prekes, už viską susimokame ir dar mokesčius mokame. Ir tie nameliai mūsų pačių statyti. Nieko jūsų neprašome. Tik žemės gabaliuką duokite", – dėstė prekybininkai, prašydami nevaryti jų į emigraciją.
Jie tikino turį savo pirkėją, o dar kur savaitgaliais gausiai atvykstantys ir mieste pinigus paliekantys kaimynai latviai.
Prekiautojams pasiūlė nusipirkti turgų
Komiteto pirmininkas M. Agamalijev priminė, kad kiti šiauliečiai, nepatenkinti būsima Nakvynės namų kaimynyste, samdė advokatus, leido pinigus, kreipėsi į teismą ir teismas atmetė jų skundą. Politikas siūlė prekiautojams pataupyti pinigus. Ir apskritai, anot pirmininko, sprendžiamas tik akcijų pardavimo klausimas, o kalbėti apie darbo vietų praradimą per anksti.
"Atrodo keistokai. Aš atėjęs į kirpyklą nepradedu aiškinti savininkui, koks veidrodis turėtų būti prieš mane", – palygino A. Bartulis.
Lietuvos smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos atstovė V. Janulienė priminė A. Bartuliui, kad dar 1997 metais G. Vagnoriaus Vyriausybėje dirbdamas ūkio viceministru, jau buvo, jos teigimu, nusistatęs prieš smulkųjį verslą.
"Man keista, kad tiek metų praėjus, jūsų nuomonė apie smulkųjį verslą nepasikeitė. Aš ne vieną kartą dalyvavau su jumis pokalbyje. Jūs esate labai nusistatęs prieš smulkųjį verslą. Kas jus rekomendavo į Administracijos direktoriaus pareigas? Pramonininkų asociacijos atstovai", – dėstė organizacijos Šiaulių skyriaus vadovė, leisdama suprasti, kieno interesus atstovauja direktorius.
Ji kalbėjo, kad jau 15 metų vadovauja skyriui ir visada rasdavo bendrą kalbą su Savivaldybe, smulkiųjų verslininkų atstovai būdavo kviečiami į pasitarimus. Dabar antrą kadenciją – jokių darbinių kontaktų. Savivaldybėje įsteigta Smulkiojo verslo rėmimo taryba, kurios sudėtyje nėra nė vieno smulkiojo verslininko, o jų interesus neva atstovauja pramonininkų atstovai.
Baigiant aptarinėti šį aktualų klausimą, sprendimą pasiūlė M. Agamalijev – susimesti prekiautojams po maždaug porą tūkstančių eurų ir iš Savivaldybės nusipirkti Pabalių turgų.
Būtumėte į rinkimus ėję su šūkiais, kad parduosite žmonėms aktualius objektus, nemanau, kad šiandien būtumėte turėję daugumą.
