
Naujausios
Imunologė įspėja: ateina tymai
Imunologė pediatrė Vanda Burneikienė įspėja Šiaulių krašto gyventojus apie galimą tymų protrūkį ir pataria paskiepyti skiepų išvengusius vaikus. Rusijos sostinėje Maskvoje ir aplinkiniuose rajonuose siaučiantys tymai netrukus gali pasiekti ir mus.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Liga plinta per valstybių sienas
„Jeigu tymai iš Maskvos persimes į Kaliningrado sritį, kuri yra visai arti, pavojingos ligos protrūkio neišvengsime“,– „Šiaulių kraštui“ sakė gydytoja. Panašiai prieš dvidešimt metų iš Kaliningrado atėjo difterija ir stabligė, prisiminė imunologė.
Pernai tymais sirgo daugelis Europos šalių: Anglija, Vokietija, Prancūzija. Epidemiologiniai tyrimai patvirtino, kad tymų virusas „įvežamas“ iš vienų Europos šalių į kitas, jis patenka ir į kitus pasaulio regionus.
Sparčiai Maskvoje plintančius tymus bandoma pažaboti gyventojus skiepijant privaloma tvarka.
„Kai pasiskiepijusiųjų nuo tymų gyventojų procentas yra mažesnis nei 96 – 98 procentai, gresia ligos protrūkis. Deja, Lietuvos gyventojai, suklaidinti gandų esą skiepai gali sukelti sunkias ligas ir pakenkti sveikatai, pradėjo vengti skiepytis patys ir skiepyti vaikus“,– apgailestavo specialistė.
Todėl vakcinuotų žmonių procentas populiacijoje pradėjo mažėti.
Viruso plitimą ir protrūkius sustabdyti galima tik vykdant sistemingą vakcinaciją, nepažeidinėjant rekomenduojamų vaikų skiepų kalendoriaus.
Lietuvoje vaikai nuo tymų skiepijami metų ir trijų mėnesių bei šešerių metų amžiaus. Skiepai turi būti du, nuo vieno imunitetas neįgyjamas.
Suaugusiems, neskiepytiems nuo tymų ir nesirgusiems tymais, taip rekomenduojama pasiskiepyti. Ypač svarbu tai padaryti prieš keliaujant į užsienio šalis.
„Po 10 – 12 metų skiepų nuo tymų apsaugos nebelieka ir žmogus vėl gali susirgti“,– akcentavo gydytoja.
Imunologė kvietė vaikų tėvus, kurie dėl įvairių priežasčių yra nepaskiepiję savo vaiko, ateiti pasiskiepyti nuo tymų, raudoniukės, kiaulytės.
Po tymų gresia komplikacijos
Tymais greitai užsikrečiama, nes juos sukelia virusas. Dažniausiai tymais serga vaikai nuo vienerių iki aštuonerių metų amžiaus. Ligos neišvengia ir suaugusieji, ir paaugliai. Tymais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus, kuris gali užkrėsti aplinkinius per 3–5 dienas iki ir 5 dienas po bėrimo.
Tymai – itin užkrečiami, plintanta oro lašeliniu būdu, pasireiškia karščiavimu, bėrimu, kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu.
Liga prasideda staigiu karščiavimu, kosuliu, sloga, akių junginių uždegimu. Po 1–2 dienų nuo ligos pradžios išberia, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija.
Sergant tymais galimos komplikacijos: plaučių uždegimas, gerklų pakenkimas, rečiau – smegenų uždegimas (encefalitas).
ĮSPĖJIMAS:"Man ne kartą teko susidurti su tymais. Pati liga gal ir nėra ypač sunki, bet jos sukeltos komplikacijos – pavojingos. Po persirgto encefalito vaikas gali likti neįgalus“,– sakė imunologė Vanda Burneikienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.