
Naujausios
Pigiausias vaistas nuo insulto – sveika gyvensena
Prieš šešerius metus Irena Voverienė patyrė išeminį galvos smegenų insultą. Laiku suteikta medikų pagalba ne tik išgelbėjo moteriai gyvybę, bet ir padėjo išvengti negrįžtamų sveikatos pakitimų.
Ilona Šnarienė
redakcija@skrastas.lt
Sėkmę lėmė pasitikėjimas
Irena Voverienė sako, jog jaučiasi lyg antrą kartą gimusi, todėl brangina kiekvieną gyvenimo akimirką.
„Patyriau tris mikroinsultus, be didelių neigiamų pasekmių pakilau iš patalo po insulto, ištvėriau širdies kraujagyslių šuntavimą“, – pasakoja moteris.
Išeminis galvos insultas ją užklupo širdininkų klubo susirinkime. Pajutusi, jog staiga be jokios priežasties ėmė stipriai skaudėti galvą, moteris suskubo rankinėje ieškoti vaistų.
„Pajutau, kaip pradėjo tirpti rankų pirštų galiukai, o aš niekaip negaliu išimti vaistų iš dėžutės. Gerai, kad šalia sėdinti moteris suprato mane ištikusią nelaimę ir suskubo padėti“, – prisimena ponia Irena. Medicinos punkte dirbusi felčerė pamatavo kraujo spaudimą ir nieko nelaukdama iškvietė greitąją medicinos pagalbą.
„Sėkmė gal ir būtų nuo manęs nusigręžusi, jeigu nebūčiau griežtai vykdžiusi medikų nurodymų ar užsiėmusi savais eksperimentais, – įsitikinusi moteris. – Aš ne tik pasitikiu gydytojais, bet ir esu sau griežta – jei gydytojas liepė sumažinti apsukas, tai jas ir sumažinu. Labai mėgstu dainuoti, bet kai po sveikatos patikrinimo išaiškėjo, jog iš penkių širdies kraujagyslių šuntų funkcionuoja tik du, paklausiau gydytojo, ir į repeticijas nueinu rečiau. Juk ir dainai reikia sveikatos atiduoti, o jos atsargos manyje tirpsta“.
Liga – ne priežastis vienatvei
Anot moters, insulto be pasekmių nebūna.
„Negaliu pasilenkusi dirbti, ar trumpam aukštai iškelti rankas, pavyzdžiui, užuolaidas pasikabinti. Negaliu sparčiai vaikščioti, antraip imu dusti, tačiau visada skubu į pagalbą artimui. Pastebėjau, jog neretai žmogui trūksta gero žodžio. Kodėl taip jų stinga? – stebisi ponia Irena. – Susitikę vis norime atrodyti ligotesni nei esame iš tiesų, nemokame pasidžiaugti kasdienybe, nerandame savo širdžiai mielos veiklos. O juk kai širdis laiminga ir mes patys jaučiamės sveikesni“.
Moteris sako, jog ligos neturėtų būti priežastis sėdėti užsidarius namuose ir dūsauti. Gyvenimas – tai judėjimas. Blogiausia, jog šią seną tiesą suprantame tik ligos palaužti.
„Namuose stengiuosi praleisti kuo mažiau laiko, nes ligas lengviau pamiršti žmonių apsuptyje. Vienatvė žmogų apraizgo negatyviomis mintimis, tada ir menkiausias sopulys įgauna didelę griaunamą jėgą“, – gyvenimiška patirtimi dalijasi pašnekovė.
PATIRTIS: Irena Voverienė patyrė tris mikroinsultus, ištvėrė širdies kraujagyslių šuntavimą. insultui
citata: Jei gydytojas liepė sumažinti apsukas, tai jas ir sumažinu.
MEDIKO KOMENTARAS
Ligai galima užbėgti už akių
Galvos smegenų insultas – tai ūmus gyvybei pavojingas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kuris, anot gydytojo neurologo Andriaus Kazlausko, yra viena iš pagrindinių sveikatos problemų. Sergamumas ir mirštamumas labai aukštas, daugiau nei pusė ištiktųjų insulto lieka neįgalūs.
„Insultas negaili nei jauno, nei seno, todėl, kol dar nevėlu, reikia keisti blogus gyvenimo įpročius“, – sako medikas.
Medikas pataria atkreipti dėmesį į tai, ką valgote. Mažiau vartokite, o geriausia visai atsisakykite druskos, kuri didina kraujospūdį. Venkite daug cholesterolio ir riebalų turinčio maisto, tai apsaugos nuo aterosklerozinių plokštelių, kurios užkemša kraujagysles ir sutrikdo kraujo nutekėjimą, susidarymo.
Daugiau vartokite vaisių ir daržovių, turinčių daug ląstelienos, kuri mažina cholesterolio kiekį organizme; antioksidantų, kalio, kalcio ir kitų naudingųjų medžiagų. Dažniau valgykite žuvies patiekalų, ypač jūrinę žuvį, vertingų omega riebalų rūgščių.
Nors žmogus ne visada pajėgus atsispirti pagundoms, tačiau gydytojas sako, jog metę rūkyti labai smarkiai sumažintumėte tikimybę susirgti insultu.
Jei sergate diabetu, būtina griežta cukraus kontrolė kraujyje. Sumažėjusi ar padidėjusi gliukozės koncentracija kraujyje gali skatinti smegenų pažeidimą ir didinti insulto riziką. Jeigu turite viršsvorio, numetę jį, sumažinsite riziką susirgti ne tik insultu, bet ir kitomis ligomis.
Nepamirškite vengti streso – įtampa bei stresas didina kraujospūdį, provokuoja kraujo išsiliejimo į smegenis pavojų bei skatina trombų, kurie, nukeliavę kraujagyslėmis į smegenis, užkemša jas ir sukelia išeminį insultą.
Pajutus insulto simptomus, būtina skubi medicinos pagalba. „Negalima laukti galvojant, kad simptomai praeis. Kuo ilgiau nebus pradėtas tinkamas gydymas, tuo bus didesnė žala smegenims“, – perspėja neurologas.
GYDYMAS: Anot gydytojo neurologo Andriaus Kazlausko, per pirmąsias valandas nuo pirmųjų ligos simptomų atsiradimo pradžios galima taikyti specializuotą išeminio insulto gydymo būdą – trombolizę. Tai trombo, užkimšusio galvos smegenų kraujagyslę, ištirpinimas vaistais, kraujotakos atnaujinimas. „Praėjus daugiau laiko, šis gydymo metodas tampa neveiksmingas ir net žalingas pacientui“.
Autorės nuotr.
Gresiančio insulto požymiai:
• Netikėtas regėjimo sutrikimas, apakimas viena ar abiem akimis
• Staigus ir labai stiprus galvos, akių skausmas be jokios paaiškinamos priežasties
• Staigus vienos, kartais abiejų rankų nusilpimas ar užtirpimas
• Vienos kūno pusės jutimų sutrikimas
• Staigus eisenos, pusiausvyros, koordinacijos sutrikimas
• Staigus kalbos, jos supratimo ar orientacijos sutrikimas
• Galvos svaigimas