
Naujausios
Miomos gydymas priklauso ir nuo moters požiūrio
Pastaruoju metu gimdos miomų – iš gimdos raumens išsivysčiusio gėrybinio darinio, kurio dažnai neišduoda jokie požymiai, sparčiai daugėja. Šis darinys aptinkamas kas trečiai ar ketvirtai vyresniai kaip 40 metų moteriai.
Ilona Šnarienė
redakcija@skrastas.lt
Gimdos mioma – gerybinis auglys
Gimdos mioma – gėrybinis lygiųjų gimdos raumenų auglys, diagnozuojamas, kai kiaušidės staiga padidina moteriškųjų lytinių hormonų – estrogenų – kiekį.
„Nors miomos mažiau piktybinės nei gimdos cistos, tačiau numoti ranka į jų egzistavimą nereikėtų. Nederėtų ir pernelyg išsigąsti, jog miomos supiktybės, nes tai nutinka retai“, – aiškina Šiaulių Motinos ir vaiko klinikos ginekologijos skyriaus vedėjas medicinos mokslų daktaras Andrius Simavičius.
Žinoma, kad miomos atsiranda ir yra linkusios augti tada, kai organizme sutrinka lytinių hormonų pusiausvyra – yra per daug estrogenų, bet trūksta androgenų ir progesterono. Estrogenai stimuliuoja miomos augimą, o progesteronas ir androgenai, atvirkščiai, skatina jos nykimą.
„Jeigu organizme estrogenų, progesterono ir androgenų kiekis normalus, dar nereiškia, kad gimdoje nėra miomos“, – sako gydytojas.
Didelę reikšmę miomoms atsirasti turi paveldėjimas ir imuniteto pokyčiai: gimdos augliai dažniau išsivysto seserims, sergančioms nutukimu, daug kartų gimdžiusioms arba atvirkščiai – negimdžiusioms ir lytiškai neaktyvioms moterims.
Būtina reguliariai tikrintis
A Simavičius sako, jog miomos neretai auga „tyliai“.
Dėl gimdos viduje augančių darinių moteris pradeda kraujuoti. Problemų kelia ir gretimus organus spaudžiantys augliai, kurie kartais remiasi į šlapimo pūslę, žarnas ar nervinius rezginius.
Dėl problemiško darinio dažnai atsiranda skausmas, šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimai. Kartais miomos išauga labai didelės.
„Teko operuoti pacientę, kurios mioma prilygo dvynių besilaukiančiai moteriai devinto nėštumo mėnesio“, – prisimena ginekologas. Jis akcentuoja, kad reguliariai lankantis pas gydytoją net ir itin mažytę miomą sunku pražiopsoti.
Miomos supiktybėjimą išduoda greitas augimas, kraujavimas. Ultragarsinis tyrimas ne tik patikslina specialisto diagnozę, bet ir nustato, kiek yra miomų, kokio jos dydžio, kur išsidėsčiusios.
Pagrindinis gydymo būdas – chirurginis
Savaime miomos dažniausiai neišnyksta.
„Jei dariniai maži ir nesukelia moteriai jokių negalavimų, mioma paprastai negydoma, bet moteriai kartą per metus būtina apsilankyti pas specialistą, patikrinti, ar mioma nedidėja“, – pataria A. Simavičius.
Jei šiuos gerybinius auglius reikia gydyti, gydymo būdas priklauso nuo miomos augimo pobūdžio, vietos, mėnesinių ciklo sutrikimų, nukraujavimo laipsnio, ligonės amžiaus, kitų ligų.
„Kaip visame pasaulyje, tai ir Lietuvoje pagrindinis miomų gydymo būdas – chirurginis, o miomų operacijos sudaro 50 procentų visų ginekologinių operacijų, – sako ginekologas. – Jei moteris jauna, ateityje planuoja pastoti ir gimdyti, operuojant miomų mazgai išgliaudomi ir pašalinami, defektai gimdos sienelėje užsiuvami, išsaugant gimdą. Jei moteris vyresnio amžiaus, kartu dar yra ir gimdos gleivinės hiperplazija, adenomiozė, šalinama visa gimda su priedais.“
DĖMESYS: „Geriausias miomos gydymo būdas – nuolatinė profilaktika, vizitai pas gydytoją ginekologą. Kuo akstyvesnė ligos stadija, tuo lengviau ji išgydoma“, – tvirtina ginekologas Andrius Simavičius. Norinčioms išvengti miomų, jis pataria vengti nėštumo nutraukimų, lytinių organų uždegimų, nutukimo.
Autorės nuotr.
Miomai būdingi simptomai:
• Įvairūs mėnesinių sutrikimai.
• Maudžiantis strėnų skausmas.
• Pilvo apačios skausmas.
• Skausmingi lytiniai santykiai.
• Vidurių užkietėjimas.
• Dažnas šlapinimasis.
• Stiprus juosmens skausmas.
• Spaudimo į gretimus organus simptomai, jei mioma didelė.
citata: Reguliariai lankantis pas gydytoją net ir itin mažytę miomą sunku pražiopsoti.