
Naujausios
Sveikata ir energija gali lydėti visą gyvenimą
Šiaulietė Stasė Butkienė sako, jog amžinos jaunystės nėra, tačiau kiekviename amžiaus tarpsnyje žmogus gali būti žvalus ir sveikas. Tereikia valios ir pastangų.
Ilona Šnarienė
redakcija@skrastas.lt
Sveikata rūpintis paskatino liga
Septintą dešimtmetį perkopusi Stasė Butkienė įsitikinusi, jog, pradėti rūpintis savo sveikata reikia tada, kol dar niekuo nesiskundžiame.
„Jaunystėje apie sveikatą per daug negalvojau, nors žalingų įpročių niekada neturėjau, net kavos nemėgau. O vaistus, reikalui esant, vartojau tik tuos, kuriuos skirdavo gydytojai, – pasakoja moteris. – Rimčiau sveikata ėmiau domėtis, kai buvusi sveika širdelė staiga ėmė ir pašlijo“.
Širdies nepakankamumas paskatino moterį domėtis gydomosiomis žolelėmis, kurių šalutinio poveikio tikimybė, esanti mažesnė nei medikamentų.
„Tinkamų vaistažolių yra beveik visoms ligoms gydyti, tik nereikėtų tikėtis, kad vaistažolių užpilai visiškai išgydys ligą. Jos gali sumažinti skausmą bei paspartinti gijimo procesą“, – tvirtina ponia Stasė, savo pačios užaugintas ar surinktas žoleles rūpestingai džiovinanti namo palėpėje. Taip saulės spinduliai nepakenkia jų gydomosioms savybėms.
Kokią žolelę su kokia sumaišyti, moteris sako išmokusi skaitydama knygas. Arbatų nesaldina nei cukrumi, nei medumi. Šaukštelis trintų šaldytų uogų, anot ponios Stasės, ne tik suteikia žolelių arbatai gaivų skonį, bet ir praturtina ją vitaminais.
Bendros formulės nėra
Moteris įsitikinusi, jog sveikos gyvensenos formulės nėra, kiekvienas turi atrasti sau tinkamą.
„Kiekvienas pats geriausiai žino, kas jam tinkamiausia, tik pirma reikia viską išbandyti, kad tai, kas tinka, prisitaikytumei sau, – dalijasi patirtimi moteris. – Tai nėra lengva, juolab, kai nesveiko maisto prikištos kiekvienos parduotuvės lentynos. Parnešė dukra barankyčių maišelį, perskaičiau sudėtį – net penki E. Tortas, kurį pirkome prekybos centre, buvo iškeptas net iš 18 E“.
Ponios Stasės nuomone, belieka apsispręsti, ar saugoti save, kad sulaukę senatvės galėtume džiaugtis sveiku kūnu ir siela, ar nuodytis nuo mažų dienų, o vėliau sirgti įvairiomis ligomis.
Jaunystėje valgiusi viską, dabar dieną ponia Stasė pradeda nuo pusės litro vandens, prisotinto neapdorotame jūros gintare esančiomis gamtos dovanomis – gintaro rūgštimi bei gintaro aliejumi. Pusryčiams – avižinė košė, arbatos puodelis su uogų šaukšteliu. Kiek vėliau – rūkytų lašinukų bryzelis su česnaku ir duonos riekele. Pietums – kviečių kotletai.
„Daug mėsos suvalgyta jaunystėje, miltinių patiekalų, saldumynų. Dabar labiau mėgstu žuvį, o saldumynai manęs visai nebegundo“, – sako ponia Stasė.
Svarbu puoselėti dvasinę harmoniją
Tam, kad kasryt pakeltumėte sau nuotaiką, pagerintumėte fizinę organizmo savijautą pravartu kasdien daryti rytinę mankštą. Išvaikyti miegus poniai Stasei visai nesunku – ji yra „vieversys“.
„Ryte keliuosi 5 valandą. Nesvarbu, savaitgalis ar kita diena. Vos tik pramerkiu akis, imu judėti ir krutėti – mankštinu akis, ausis, veidą, rankas, kojas, visą kūną. Pratimai pagreitina kraujotaką, raumenys, raiščiai ir sausgyslės apsirūpina maistinėmis medžiagomis, pakyla bendras organizmo tonusas. Užtrunku tik valandą, o žvali jaučiuosi visą dieną, – šypsosi moteris. – Labai mėgstu vaikščioti pėsčiomis. Vadovaujuosi taisykle: judėjimas – tai gyvenimas.“
Moters nuomone, judėdami grūdinamės, stipriname organizmo atsparumą ligoms. „Gal todėl manęs nevargina sąnarių skausmai“,– svarsto ponia Stasė.
Bendrauja ir skiria laiko sau
Ponia Stasė sako, jog tam, kad gyventume sveikai, reikia susikurti harmoniją ir viduje – daug kas priklauso nuo mūsų emocijų. „Nemėgstu dejuoti net tada, kai jaučiuosi blogai. Dejonės sveikatos neprideda, o pabjurusi nuotaika apsunkina ne tik pačios, bet ir artimųjų sveikatą“, – tvirtina pašnekovė.
Susikurti gerą savijautą bei užkirsti kelią negalavimams poniai Stasei padeda bendravimas su likimo draugais. Prieš aštuonerius metus pravėrusi Šiaulių miesto širdininkų klubo duris, moteris ten lankosi iki šiol.
Ji sako pastebėjusi, jog širdininkų gretos kasmet vis didėja, vadinasi, daugėja senyvo amžiaus ligotų žmonių. Ko reikia garbaus amžiaus žmogui? Vaikai užaugę, visko užtenka, lieka daugiau laiko skirti sau, atrasti naujų pomėgių, ieškoti bendraminčių, neužsidaryti blogų emocijų rate ir vengti vienatvės, kuri bet kokiu amžiaus tarpsniu nėra pati geriausia draugė.
Vyresnio amžiaus žmonių nuotaika ir norai yra ne mažesni nei jaunimo. Ponia Stasė neigia, kad senas žmogus yra ne toks laimingas nei jaunas. „Klube apie ligas nekalbame, nes kuo mažiau apie jas kalbi, tuo sveikesnis jautiesi, – pasakoja ponia Stasė. – Kalbame apie gyvenimą, dalijamės patirtais įspūdžiais, džiaugsmais, vargais ir dainuojame tam, kad gyventume, sugrįžtume į jaunystę.“
IŠVADA: Stasė Butkienė sako, kad ir vyresnio amžiaus žmonės turi norų, tikslų. Jie siekia būti laimingi, todėl netiesa, kad senas žmogus – mažiau laimingas negu jaunas.
Autorės nuotr.