Gražioms kojoms reikia geros priežiūros

Gražioms kojoms reikia geros priežiūros

Gražioms kojoms reikia geros priežiūros

Anot chirurgo Virginijaus Jautakio dėl kojų venų varikozės, liaudyje vadinamos venų išsiplėtimu, kenčia net trys iš dešimties suaugusių žmonių. Vasarą šis negalavimas ypač išryškėja. Kaip prižiūrėti savo kojas, o kartu ir organizmą?

Ilona ŠNARIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Būtina gydyti

Moterys kojų venų varikoze skundžiasi kur kas dažniau nei vyrai, nes kraujagyslių sienelių tvirtumas priklauso nuo hormonų. Jų pusiausvyrą organizme neretai sutrikdo kontraceptikų vartojimas bei nėštumas.

Venų susirgimų daugėja senstant, kadangi keičiasi odos bei kraujagyslių elastingumas, o silpnėdamos kraujagyslių sienelės turi didesnę tikimybę plėstis.

Chirurgas sako, kad venų varikozės atsiradimo priežastys dažniausiai susijusios su mūsų kraujotakos ypatumais. Yra ir kitų priežasčių: stovimas ar sėdimas darbas, neaktyvus gyvenimo būdas, antsvoris, ligos, ypač širdies ir sąnarių, nelaimingi atsitikimai, kurių metu pažeidžiamos venos ar minkštieji audiniai.

Ši liga paūmėja vasarą, kadangi veikiant šilumai susilpnėja venų sienelių tonusas, jos suglemba, netenka elastingumo, todėl sutrinka kojų kraujo apytaka.

Liga išgydoma, tačiau, anot chirurgo V. Jautakio, nemaža dalis operuojamų ligonių atvyksta užleidę ligą, pagalbos kreipiasi tada, kai jau būna įvykusios veninių mazgų trombozės, atsivėrusios trofinės opos.

Liga praneša iš anksto

„Venų varikozė neužklumpa staiga“, – tvirtina gydytojas. Ligos pradžioje dažnai jaučiamas tik kojų sunkumas, nuovargis, ypač dienos pabaigoje. Kojos tirpsta, atrodo, lyg po jas bėgiotų skruzdėlės. Nesmarkiai paryškėja venų tinklas.

Vėliau išryškėja odos pokyčiai: oda ima plonėti, kinta jos pigmentacija, išryškėja venų tinklas, pradeda tinti blauzdos, tinimas kyla aukštyn.

Varikozinės venos tampa matomos, o ligai progresuojant, jaučiamas vis stipresnis skausmas. Galiausiai išsivysto odos spalvos, pigmentacijos pokyčiai, atsiranda žaizdelių dėl audinių mitybos sutrikimo.

Delsiant gresia rimtos komplikacijos: dėl sutrikusios kraujotakos ilgainiui išplonėja, išsausėja ir pakeičia spalvą oda, lengvai atsiranda skausmingų sunkiai gyjančių opų, nes aplink nėra normalios kraujotakos, tad susidaro atviri vartai infekcijai. Venos sienelė tampa trapi, lengvai gali plyšti net nuo nelabai stipraus kojos sutrenkimo. Iš lengvai pažeidžiamų išsiplėtusių venų gali pradėti kraujuoti ar išsivystyti jų uždegimas. Be to, dėl lėtos kraujotakos palankios sąlygos susidaryti trombui. Daug pavojingiau, kai krešulys susidaro ne matomose paviršinėse, bet ir giliosiose venose.

„Kartais vienintelis įspėjantis apie tokią situaciją signalas ir yra išsiplėtusios paviršinės venos, – sako chirurgas. – Susidūrus su pirmaisiais ligos simptomais, reikėtų kuo anksčiau susirūpinti kojų sveikata ir pasikonsultuoti su gydytoju“.

Profilaktika

Tikimybę susirgti venų varikoze padės sumažinti judrus gyvenimo būdas: vaikščiojimas, važiavimas dviračiu, plaukimas bei gerinantys kojų kraujotaką fiziniai pratimai. Didesnę riziką susirgti venų varikoze turinčioms nėščioms moterims rekomenduojama nešioti elastines kojines. Ilsėtis ir miegoti reikėtų truputį pakeltomis kojomis, tada pagerės veninė kraujotaka.

Chirurgas tvirtina, kad kojų venų varikozė progresuos daug lėčiau, jeigu turintys polinkį į šią ligą, kontroliuos savo kūno svorį.

Asmenims, kuriems yra paveldėtas polinkis sirgti varikoze, geriau pasirinkti tokią profesiją, kad nereikėtų dirbti stovint, kilnoti sunkumų.

Turintiems bėdų dėl veninių sutrikimų, nerekomenduojama maudytis karštoje vonioje, geriau pasirinkti kontrastines vonias – nuo šalčio susitraukinėdami raumenys bei audiniai mankština venų sieneles. Procedūrą reikia pradėti nuo pėdų ir pamažu kilti į viršų.

Reikia vengti pirties ir ilgalaikio buvimo saulėje, nedėvėti per siaurų kelnių. Renkantis avalynę, reikia atkreipti dėmesį į jos pakulnę, kuri turi būti ne aukštesnė nei 5 cm.

Gydytojo pagalba būtina, jeigu:

– pastebimai iššokusios kraujagyslės;

– vakare jaučiate kojų sunkumą;

– matyti ryškus kojų patinimas;

– kojos nuolat pavargusios; jas dažnai suima mėšlungis;

– išsiplėtusios venos nemaloniai pulsuoja;

– kojos skausmingos vos prisilietus.

PASTABA: Chirurgas Virginijus Jautakis: „Nors ir jausdami nuolatinį diskomfortą, žmonės neskuba ieškoti pagalbos“.

Autorės nuotr.