Akmentašiai vėl kalbina akmenis

Akmentašiai vėl kalbina akmenis

„VERSMĖS“

Akmentašiai vėl kalbina akmenis

Praėjusį antradienį Kelmėje į penktąjį akmentašių simpoziumą, kuris tęsis visą liepą, susirinko keturi akmentašiai: kelmiškis Valdas Bandza, šiauliečiai Jonas Vaicekauskas ir Kazys Bimba, mažeikiškis Paulius Daujotas. Per ankstesnius simpoziumus sukurti 22 akmeniniai akcentai rado savo vietą miesto erdvėse. Dar neaišku, kokie bus ir kur stovės šių metų darbai.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

22 akmeniniai akcentai – dovana Kelmei

Penktasis akmentašių simpoziumas Kelmėje prasidėjo praėjusį antradienį, tęsis iki liepos pabaigos.

Per keturis plenerus, simpoziumus, kūrybines stovyklas akmentašiai Kelmei padovanojo 22 akmeninius akcentus – skulptūrėles.

Akmenį ankstesniais metais kalbino tėvas ir sūnus Albertas ir Dalius Martinaičiai, Remigijus Šliažas, Linas Mockus, Vidas Cikana, Arnas Arlauskas, Jonas Vaicekauskas, Kazys Bimba, Valdas Bandza, Paulius Daujotas. Keturi iš būrio – V. Bandza, J. Vaicekauskas, P. Daujotas, K. Bimba – į simpoziumą atvyko ir šiemet.

Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas priminė simpoziumų idėjos atsiradimą. 2004 metais kelmiškiui liaudies meistrui akmentašiui Juozui Liaudanskiui sukako 100 metų, jubiliejų minėjo ir Kelmė. Puošiamos miesto erdvės reikalavo užbaigtumo. Akmeniniai akcentai tam labai tiko. Surengtame pirmajame akmentašių simpoziume netrūko tik entuziazmo. Sulig kiekvienu simpoziumu gražėjo darbai.

„Dėkoju Kelmės seniūnijai už tai, kad patikėjo akmentašystės tradicija, už supratimą, ką reiškia menas viešose erdvėse. Ačiū ir savivaldybei. Kitą savaitę bus oficialiai atidarytas Tradicinių amatų centras. Bet jau dabar matome sutvarkytą akmentašių kūrybinių dirbtuvių teritoriją, atnaujintą įrangą“, – sakė A. Arlauskas.

Akmens ir žmogaus bičiulystė

Akmentašių simpoziumą pristačiusi Rita Ščiglinskienė teigė, jog anksčiau akmuo žmogaus gyvenime užėmęs labai svarbią vietą. Svarbus akmuo ir šiomis dienomis. Tačiau skubančiame pasaulyje vis mažiau lieka laiko paprasčiau pabūti su akmeniu, prisiglausti prie jo ar ant akmens atsisėsti ir pailsėti.

„Akmens ir žmogaus bičiulystei įkvėpė Žemaitijos akmentašių karalius kelmiškis Juozas Liaudanskis. Būdamas 80 metų, nepaisydamas oro, kalė akmenį ir laimingas kartojo: „Akmuo ir darbas man suteikia ramybę“. Liaudies išmintis byloja, jog akmuo kantrus, bet žmogus – dar kantresnis. J. Liaudanskio, be galo kantraus žmogaus dėka Kelmė tapo pažymėta akmens ženklu. Tuo mes unikalūs, išskirtiniai“, – sakė R. Ščiglinskienė.

Simpoziumo dalyviai Jonas Vaicekauskas, Kazys Bimba Juozą Liaudanskį gerai prisimena, iki šiol žavisi sugebėjimu prakalbinti akmenį, kantrybe, Dievo duotu talentu.

„Akmuo – stebuklingas. Kartais nesinori prie jo nė rankų kišti, toks būna unikalus“, – teigė J. Vaicekauskas.

Linkėjmai gražinti Kelmę

Į simpoziumą susirinkusius akmentašius sveikino rajono meras Vaclovas Andrulis.

„Gražius akmeninius akcentus gali sukurti ir sukuria tik tiek žmonės, kurie myli akmenį. Neabejoju, kad akmenį sunku prakalbinti, bet jūs tą sugebate“, – sakė. V. Andrulis dėkojo ir plenero organizatoriams, ir akmentašiams.

Akmentašys Jonas Vaicekauskas tvirtino, jog jį, plenerų Kelmėje dalyvį, žavi žydintis, žaliuojantis, tvarkingas miestas. „Mums malonu, kad ir mūsų darbai prisideda prie Kelmės gražinimo“, – tvirtino.

Autorės nuotr.

AKMENTAŠIAI: Iki liepos paskutinės dienos akmeninius akcentus Kelmei kuria akmentašiai (iš kairės) Kazys Bimba, Jonas Vaicekauskas, Valdas Bandza, Paulius Daujotas. Kokie bus darbai, kokioje erdvėje ras savo vietą, dar nenuspręsta.

LINKĖJIMAI: Rajono meras Vaclovas Andrulis (iš kairės) ir Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas akmentašiams pirmiausia linkėjo kūrybinių minčių.

POŽIŪRIS: Antrajame akmentašių simpoziume dalyvaujantis Paulius Daujotas teigė, jog Kelmėje jaučiasi liaudies meistro akmentašio Juozo Liaudanskio dvasia.