Auk­sa­ran­kė ku­ria mu­zie­jų mansardoje

Auk­sa­ran­kė ku­ria mu­zie­jų mansardoje

Auksarankė kuria muziejų mansardoje

Kelmės rajone, Beržėnuose, gyvenanti Ona Jadvyga Popova piešti, siuvinėti,  kurti paveikslus iš kriauklelių ir kitų gamtos medžiagų pradėjo tik išėjusi į pensiją. Daugelį savo darbų išdovanojo. Likusius ketina įkurdinti namų mansardoje įrengtame muziejuje.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Prisiminė vaikystės potraukį menui

Ona Jadvyga Popova visą gyvenimą dirbo agronome. Savas ūkis ir darbas neleido atsidėti kūrybai. Vaikystėje raišiodavo dirbinėlius iš špagato, pieštus paveikslėlius moteris išsaugojo iki šiol. Siūti išmoko iš savo tėvelio. Tačiau visą gyvenimą tobulinosi.

„Nueinu į parduotuvę, pamatau kokį įdomesnį drabužį, apžiūriu iš visų pusių. Parėjusi namo siuvu,“ – prisimena ponia Jadvyga.

Dabar kūryba jai kaip vaistai. „Ar susinervinu, ar apsergu – padirbėjus viskas praeina“, – pasakoja auksarankė.

Išsiuvinėta istorija

O. J. Popova domisi savo krašto istorija. Šalia jos namų – nykstantis Beržėnų dvaras, kažkada valdytas grafo Čapskio. Seni žmonės dar mena, kaip jis važinėdavo, kaip elgdavosi. Moteris kryželiu išsiuvinėjo didžiulį paveikslą, kuriame pavaizdavo grafą, važiuojantį keliais arkliais kinkytu vežimu. Sugaišo porą mėnesių.

Dabar siuvinėja paveikslą, kuriame bus pavaizduotas Beržėnų dvaras. Kol nesunyko, moteris skuba jį įamžinti.

Vyras jos paveikslams išpjauna stiklo, pasirūpina rėmeliais.

Daug grožybių auksarankė pridaro iš gamtos medžiagų. Miške prisirenka įdomesnių šakų, lapelių, gėlelių. Iš jų daro originalias puokštes.

Bendruomenės moterims ji pasiuvo koncertines sukneles. Šokėjams prireikė cilindrų – pasiuvo ir juos.

„Viskas man įdomu, – pasakoja O. J.Popova. – Kasmet lankau Kelmėje vykstančius tradicinius amatų kursus ir vis ko nors naujo išmokstu. Mokiausi pinti iš šiaudelių, karpinių meno, bendruomenėje – dekupažo. Dar norėčiau išmokti pinti iš vytelių ir piešti ant medžiagos.“

Moteris gražiai neria ir mezga. Dažniausia rengiasi savo rankų darbo drabužiais. Siuvinėja ne tik kryželiu, bet ir dygsneliu, virvute, piešia ir daro paveikslus iš kriauklelių. Nepamiršo ir raišiotų darbelių.

Kad prisimintų vaikai ir anūkai

„Troboje jau nėra kur kabinti paveikslų, – apgailestauja O. J. Popova. – Viršuje įrengsiu savo darbų muziejų. Ten visus sukabinsiu ir sudėliosiu, kad vaikai ir anūkai prisimintų.“

Tris vaikus išauginusi moteris dabar džiaugiasi tik retais jų grįžimais į Lietuvą.

Visi trys vaikai Ispanijoje. Vyresnysis sūnus, netekęs veterinaro darbo, ten išvažiavo ir pramynė takus jaunesniems seseriai ir broliui. Išsivežė vaikus. Negali grįžti, kol jie nebaigs mokyklos. Be to, ir patys nori užsidirbti ispanišką pensiją.

VAISTAI: Jadvyga Popova sako, jog kūryba jai padeda net pasveikti.

KŪRYBA: Išėjusi užtarnauto poilsio Jadvyga Popova prisiminė visą gyvenimą slopintas savo kūrybos galias.

KINKINYS: Siuvinėtame paveiksle Jadvyga Popova pavaizdavo Beržėnų dvaro savininką grafą Čapskį.

KRUOPŠTUMAS: Siuvinėti paveikslai pareikalauja daug kruopštumo ir kantrybės.

Autorės nuotr.