Senjorai lankėsi Biržų krašte

Senjorai lankėsi Biržų krašte

MUMS RAŠO

Senjorai lankėsi Biržų krašte

Aktyvūs Žeimelio miestelio žmonės, susibūrę į senjorų klubą, viskuo domisi  ir  stengiasi tobulėti. Nors klubas veikia tik antrus metus, atlikta nemažai darbų: ir praktiškų, ir ugdančių dvasingumą.

Visiems klubo nariams nesvetimas grožis, jie domisi savo (ir ne tik) krašto istorija ir jo žmonėmis. Tokių žinių įgyjame ekskursijose. Pernai išvykos į Tervetę (Latvija) metu susipažinome su rašytojos Annos Brigaderės memorialiniu muziejumi, jos pradėtu kurti pasakų mišku, kuris šiuo metu yra išpuoselėtas.

Šiemet lankėmės Biržų krašte. Čia traukė ne tik noras pamatyti Radvilų pilį: domino ir tai, jog ilgus amžius tarp Žeimelio ir Biržų buvo plėtojami ryšiai. Tokių žinių randame istoriko ir kraštotyrininko A. Miškinio knygoje „Žeimelis“.

Pirmas objektas – Biržų pilis, kurioje veikia muziejus. Čia sukaupti eksponatai byloja ne vien apie Biržų kraštą. Tai – visos Lietuvos istorija.

Aplankėme ir Astravo pilį, pastatytą 1862 metais. Pirmojo pasaulinio karo metais ji buvo vokiečių ir rusų išplėšta, bet nesugriauta. Tarybiniais laikais buvo restauruota jos centrinė dalis.

Vaikščiojome parko takais, tiltu, jungiančiu Biržus ir Astravą. Pirmasis tiltas buvo pastatytas apie 1934 metus verslininko ir agronomo Petro Variakojo. Tam, kad dviem kilometrais sutrumpintų kelią darbininkams atvykti į darbą „Siūlo“ fabrike. Mat tarpukariu P. Variakojis, nusipirkęs Astravo dvarą iš grafo J. Tiškevičiaus, čia vystė pramonę, įvedė elektrą. Visi darbai nutrūko 1940 metais, o pats savininkas buvo ištremtas į Sibirą. Dabar Astravas – gatvė Biržuose, nes P. Variakojo palikuonys nepanoro atsiimti savo turto.

Apžiūrėjome ir karstines įgriuvas. Lankėmės Likėnų kurorte, įkurtame 1923 metais. Čia žmonės gydėsi dar XIX amžiuje. Šiuo metu kurortas vos gyvuoja, nes jame gydytis ir poilsiauti, matyt, per brangu.

Labiausiai rūpėjo pamirkyti kojas šaltoje Smardonės versmėje, kurios   chemines savybes pirmasis nustatė iš Žeimelio krašto kilęs mokslininkas T. Grothusas.

Viešėjome Lietuvoje žinomos Pabiržės gėlininkės Aldonos Jaronytės sodyboje. Žavėjomės išpuoselėtu vandens parku ir gėlynais. Prieš 40 metų čia plytėjo pelkė, kerojo karklynai. Viską pakeitė A. Jaronytė: moteris pati viena savo rankomis sukūrė šią grožio salelę.

Aplankėme ir Riaubonių zooparką, kur čia pat nusipirkę batono vaišinome žvėrelius.

Sužavėti šia kelione, klubiečiai ir toliau žada domėtis Biržų kraštu ir iškiliais žmonėmis. Dar daug darbų ketiname atlikti ateityje, vadovaujami ieškančios ir nenurimstančios klubo prezidentės Vidos Paliliūnienės.

Emilija GRUBINSKIENĖ, Žeimelio senjorų klubo narė

Larisos KAZAKEVIČIENĖS nuotr.

SENJORAI: Žeimelio senjorams kelionės įspūdžiai išliks maloniais prisiminimais.