
Naujausios
Kur dėti senus vaistus?
Ne vienas vaistus išmeta į šiukšlių dėžę, nors nuo 2004-ųjų senus vaistus nemokamai galima atiduoti vaistinėms. Nuo birželio 6 dienos įsigaliojo Vyriausybės nutarimas dėl naikintinų vaistinių preparatų priėmimo. Apie naują tvarką kalbėjomės su Šiaulių „Valerijono“ vaistininke ir vedėja Almyra GIRDENIENE.
Marina VISOCKIENĖ
marina@skrastas.lt
Rūšiuoti nebereikia
– Kokia naujoji naikintinų vaistinių preparatų priėmimo iš gyventojų tvarka?
– Anksčiau gyventojų prašėme, kad vaistinius preparatus rūšiuotų, atskirai atiduotų skystos formos preparatus, tabletes, aerozolinius (purškiamuosius) medikamentus ir tepalus. Dabar to daryti nebereikia. Tereikia sudėti į vieną maišelį.
Jei buteliukas su skystais vaistais yra sudužęs, jo į vaistinę nešti nereikėtų. Geriau praplauti ir išmesti į stiklo tarai skirtą konteinerį.
– Ar naikintini vaistai priimami visose vaistinėse?
– Turėtų būti priimami visose vaistinėse, turinčiose licenciją prekiauti medikamentais. Apskaitomi naikintini vaistiniai preparatai, turintys narkotinių medžiagų, psichotropiniai vaistai priimami tik tose vaistinėse, kuriose jie pirkti, turinčiose licenciją dirbti su tokiais preparatais. Vaistininkas privalo užrašyti juos atidavusio asmens vardą, pavardę.
Geriausia, kad ir kitus pasenusius vaistus žmonės atiduotų vaistinėms, kuriose pirko. Manau, tai būtų sąžininga vaistininkų atžvilgiu. Mes papildomo finansavimo už šią veiklą negauname, džiaugiamės bent tuo, kad pagal naują tvarką nebeturėsime patys kasmet mokėti pavojingų atliekų tvarkytojui. Iki šiol per metus „Valerijonui“ ši paslauga atsieidavo ne mažiau kaip 300 litų.
– Ar yra preparatų, kurių nepriimate?
– Nesame įpareigoti priimti naikintinų maisto papildų ir vaistažolinių preparatų. Ką daryti su jais? Farmacinės veiklos įstatyme į šį klausimą neatsakoma. Patarčiau jų pirkti mažiau, kad pavyktų sunaudoti iki pasibaigs jų galiojimas.
Gaila, kad Lietuvoje nereglamentuojama vaistinių ir nereceptinių vaistų reklama. Tai skatina vaistų vartojimą. Lietuviai iš prigimties yra linkę kaupti, susigundo įvairiomis vaistinių siūlomomis akcijomis ir taip nuodija ir save, ir gamtą. Juk vaistas nuo nuodo skiriasi tik doze.
– Kuo dar svarbi naujoji tvarka?
– Nuo kitų metų sausio 1 dienos senus vaistus priimančioje vaistinėje turės atsirasti aiškiai matoma ir lengvai įskaitoma informacija apie galimybę joje nemokamai atiduoti naikintinus vaistinius preparatus.
Kitose valstybėse – į atskirus konteinerius
– Kodėl svarbu vaistų neišmesti kartu su kitomis komunalinėmis atliekomis?
– Jie kelia didžiulį pavojų gamtai. Jau užtenka to, kad mes kenkiame kitais būdais. Man didžiausią nerimą kelia hormonų turinčios kontraceptinės priemonės. Su moterų šlapimu minėti hormonai neišvengiamai patenka į aplinką. Kuo ateityje tai gresia pasauliui dar nežinia.
Pavojingiausia, kai vaistiniai preparatai patenka į nutekamuosius vandenis, kurie chemiškai nėra apdorojami, tik mechaniškai. Nežinome, ar tie medikamentai biologiškai suyra.
– Naikintinus vaistinius preparatus iš gyventojų priiminėjote ir anksčiau, ar daug žmonių naudojosi šia paslauga?
– Nedaug, pažvelkite į pastarojo ketvirčio mūsų ataskaitą. Sąrašuose – vos vienas kitas skystas, aerozolinis preparatas ar tepalas, kelios dešimtys tablečių pavadinimų. Manau, iki šiol žmonėms trūko informacijos apie galimybę atiduoti pasenusius vaistus vaistinėms. Skleisti tokią informaciją nebuvo suinteresuotos ir vaistinės, gavusios tik nurodymą, bet ne tokios veiklos finansavimą. Patys pirkome ir tokiems preparatams reikiamus specialius šiukšlių maišus su etiketėmis. Džiugu, kad dabar situacija keičiasi.
– Kokia tvarka galioja aplinkinėse valstybėse?
– Žinau, kad kai kuriose užsienio valstybėse seni medikamentai iš gyventojų surenkami į atskirus konteinerius pagal grupes, taigi, vaistininko įsikišimo net nereikia. Man ši tvarka ir patinka, ir kelia klausimų. Kur tokie vaistų konteineriai turėtų stovėti? Jei vaistinėje, ar neatsirastų pagundų pasinaudoti minėtais preparatais. O gal konteineriai turėtų būti saugomi už prekystalio ir ištraukiami pagal poreikį?
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PAVYZDYS: Vaistininkė Almyra Girdenienė pabrėžia, kad pagal naują tvarką pasenusių vaistų nebereikia rūšiuoti, pakanka prieš nešant į vaistinę tvarkingai sudėti į vieną maišelį.