Lietuviškoms sodyboms – idėjos iš užsienio

Lietuviškoms sodyboms – idėjos iš užsienio

Lietuviškoms sodyboms – idėjos iš užsienio

Lietuvos gėlininkų sąjungos tarybos pirmininkė, Kuršėnuose (Šiaulių rajone) gyvenanti Daiva Gasiūnienė liepos pradžioje kartu su bendraminčiais lankėsi Vakarų Europos botanikos parkuose ir soduose. Pagrindinis kelionės tikslas – Hamptono gėlių šou, kasmet vykstantis Londono priemiestyje.

Marina VISOCKIENĖ

marina@skrastas.lt

Vejai paįvairinti

Keliose Vakarų Europos valstybėse ponia Daiva pastebėjo įprastą lygią žalią veją žaismingai paįvairinančias laukines žydinčias pieveles, kuriose kartu su žolėmis auga ir žydi laukinės gėlės. Tokios pievos dar vadinamos „mauritaniškomis“.

Jas pasidaryti, specialistės žodžiais, nėra sunku. Tik įspūdingam vaizdui sukurti reikia erdvės: turima žalia veja turi būti gana erdvi. Pasirinktoje jos dalyje reikėtų pasėti laukinių gėlių, pavyzdžiui, aguonų, ramunių, katilėlių. Ši vejos dalis nešienaujama.

Kitas vejos paįvairinimo variantas – taisyklingų ar netaisyklingų geometrinių formų gėlynai. Norimoje vejos vietoje tiesiog pašalinama ar nesėjama žolė (jei veja yra naujai formuojama). Paliktoje žemėje sodinamos mėgstamos vienmetės ar daugiametės gėlės.

VEJA: Ir lietuviškos sodybos veją galima paįvairinti geometrinių formų gėlynais. Nuotraukoje – Kew karališki botanikos sodai (Anglija).

Gyvatvorės – medžiaga kūrybai

Kuršėniškė apgailestauja, kad daugelis įdomių ir įspūdingai atrodančių detalių Lietuvoje neįmanoma pritaikyti dėl mūsų klimato: „Anglijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, net kaimyninėje Lenkijoje teko matyti pribloškiančio dydžio ir grožio medžius. Vieno didžiulio Lazienki parke, Varšuvoje, matyto svyrančio buko man užtektų visai sodybai papuošti. Tačiau mūsų sąlygomis dauguma šių medžių ir krūmų tokio dydžio neišauga.“

Vis dėlto apsilankiusi Anglijos Hidcote Manor soduose ir pasigrožėjusi medžių ir krūmų karpymo pavyzdžiais, ponia Daiva pasidžiaugė, kad karpytų aplinkos detalių daugėja ir Lietuvoje.

„Tik gaila, kad pas mus krūmai ir medžiai pradedami karpyti „iš reikalo“, norint sustabdyti jų augimą, o ne dėl grožio. O juk gyvatvorės – puiki medžiaga kūrybai“, – neabejoja moteris.

GYVATVORĖ: Hidkcote Manor soduose, Anglijoje, kuršėniškė Daiva Gasiūnienė grožėjosi augalų karpymo „stebuklais“.

Norimą formą padės išgauti  vielos karkasas

Kurti galima ne tik iš gyvatvorių, bet ir panaudojus kitus augalus. Norimą formą (net mėgstamo gyvūno) padės sukurti vielos karkasas, kurio vidus užpildomas durpėmis ir samanomis ir apželdinamas. Bene idealiausi tokioms originalioms konstrukcijoms gyvybės įkvepiantys augalai – įvairios perkūnropės.

„Lietuvoje, jei ilgesnį laiką nelytų, reikėtų dažnai tokias konstrukcijas laistyti“, – apie jų keliamus reikalavimus perspėja pašnekovė.

DRAKONAS: Hamptono gėlių šou vielos karkasas ir perkūnropės panaudoti žaismingam drakonui sukurti.

 

KARŪNA: Londono Haid parko lankytojų akį traukia didžiulė gyva karūna.

Vertikalus želdinimas

Lietuvoje D. Gasiūnienei dar nematytas dalykas, kuris akį traukė Hamptono gėlių šou, – vertikalus želdinimas. Jam sukurti naudojamas specialus sienos tinklas su žeme, į kurį sodinami svyrantys, daug drėgmės nereikalaujantys augalai, nedidelėmis šaknimis. „Tai galėtų būti paparčiai, astilbės, gebenės, melsvės“, – vardijo ponia Daiva. Tinka ir daugiamečiai, ir vienmečiai augalai. Svarbiausia, kad jie draugautų tarpusavyje. Renkantis augalus, reikėtų atsižvelgti ir į tai, kur jie augs – saulėje ar pavėsyje".

„Lietuvoje didžiausia kliūtis vertikaliam želdinimui (jei jam naudojami daugiamečiai augalai) – šaltos žiemos. Augalai neabejotinai iššals, nes tinkamai jų uždengti nėra kaip. Tačiau išeitis mums galėtų būti nedideli vertikalaus želdinimo pavyzdžiai, kabinami ant sienų tarsi paveikslai. Žiemai juos būtų galima tiesiog nuimti ir pasidėti į kokią šiltesnę vietą“, – siūlo specialistė.

 

ŽELDINIMAS: Vertikalaus želdinimo galimybės leidžia kurti žalias sienas.

„PAVEIKSLAS": Lietuvos klimatinėms sąlygoms tinkamesni nedideli vertikalaus želdinimo gabaliukai, tarsi paveikslai ant sienų.

Poilsio zona

Bene daugiausia idėjų svetur kuršėniškė pasisėmė poilsio zonos kūrimo tema. Tam buvo skirtas šių metų Hamptono gėlių šou.

Sudominęs sumanymas – kitoks gėlių vazonų panaudojimas. Anglijos šventėje pristatyta viena poilsio zona buvo paįvairinta vazonais ne su gėlėmis, o su vandeniu. Prie jų puikiai derėjo greta augusios baltos rožės, levandos, smilgos ir kiškiagrikis.

Šauni pasirodė ir kitoje poilsio zonoje pamatyta mintis į lauko erdvę išnešti dažniausiai namo viduje naudojamus ryškiaspalvius odinius sėdmaišius. Savo spalvomis jie puikiai derėjo prie greta augusių kraujažolių, verbenų, šalavijų, lendrūnų ir rudbekijų.

Dar vienas svetur patikęs dalykas – mediniai takeliai. „Labai natūraliai, net lietuviškai man atrodė tinkamai apdirbtos medinės lentos, patiestos ant smėlio pagrindo“, – pasakojo pašnekovė.

VAZONAI: Vazonuose gali ne tik žydėti gėlės, bet ir tyvuliuoti vanduo.

SĖDMAIŠIAI: Ne tik namų interjere, bet ir eksterjere galima naudoti sėdmaišius.

TAKELIS: Vietoj įprasto takelio, galima pasidaryti medinių lentų smėlio pagrindu.